KVÍZ: Poznáš všetky druhy húb? Ktoré sú vhodné na sušenie či mrazenie?

KVÍZ: Poznáš všetky druhy húb? Ktoré sú vhodné na sušenie či mrazenie?

Na jednej strane tú máme koniec leta a pomaly, ale isto, aj začiatok školského roka, no na strane druhej môžeme hovoriť o pravej hubárskej sezóne, na ktorú sa tešia všetci hubári. Už počas celého leta môžeme vidieť spod zeme vykukovať nejaké tie huby, no tie pravé, ktoré sa zberajú na sušenie či mrazenie si začíname do zásoby zbierať práve v tomto období. Keď nám príroda dopraje, tak sa môžeme tešiť z krásnych úlovkov. Stačí pár hodín poriadneho dažďa a huby rastú jedná radosť.

Skôr, než sa vyberiete do lesa na huby, je vhodné naštudovať si, ktoré sú jedlé a naopak, ktoré nie. Skúsení hubári odporúčajú zbierať len tie huby, ktoré poznáte. Ak nájdete hubu, ktorá vám nie je známa, určite to s ňou neriskujte. Predídete tak možnej otrave a iným nepríjemným zdravotným komplikáciám. Tiež je dobré vedieť, ako spracovať a uskladniť huby tak, aby vám vydržali dlhé mesiace. Vyskúšať môžete rôzne hubové pochúťky, ako je hubový hamburger, restované huby či mnohými obľúbená hubová polievka.

Ktoré huby sušiť, mraziť či ihneď konzumovať?

Hubári nám určite dajú za pravdu, keď povieme, že taká praženica s čerstvými hubami nemá žiadnu konkurenciu. Tú si môžete pripraviť z čerstvých kuriatok, suchohríbov, masliakov a pod. Ak nájdete množstvo bedlí, tak ich obaľte v trojobale a vypražte ako klasické rezne. Ich chuť je priam dokonalá.

Ak si chcete huby nasušiť a použiť ich do vianočnej kapustnice či do iných pokrmov, tak zbierajte predovšetkým hríby, suchohríby a kozáky. Tie sú na sušenie najideálnejšie. Stačí ich len očistiť, nakrájať na tenšie plátky a nechať sušiť pri izbovej teplote (ideálne na nejakom site). Vysušené huby je najlepšie skladovať v sklenenej uzatvárateľnej nádobe alebo v ľanovom vrecúšku.

Čo sa týka mrazenia húb, tak mraziť môžete všetky jedlé druhy húb, ktoré bežne v lese zbierate. Niektorí ich pred uskladnením v mrazničke odporúčajú blanšírovať a iní nie. Je teda na vás, pre ktorý spôsob sa rozhodnete. Vieme, ako ich spracovať, ale viete ich aj rozpoznať? Ako ste na tom s hubami a ich poznaním podľa obrázka?

Odporúčame: KVÍZ: Poznáte vysokoškolské tituly udeľované na Slovensku?

  • Kvíz: Rôzne druhy húb

  • 1 / 7

Aká huba sa nachádza na obrázku?

Aká huba sa nachádza na obrázku?

  • Čechratec obrovský
  • Kuriatko jedlé
  • Hliva buková
Nepodarilo sa uložiť hlasovanie.

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Katarína Konečná 27.08.21 11:53

KK
karma
105.00

nakoľko mi vadí vôňa húb, tak ich nejem

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 28.08.21 06:03

ĽŠ
karma
100.00

Výborný kvíz!

  • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 31.08.21 08:01

karma
113.00

Ďakujeme :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní