Ako pri zmene stravy vydržať tak, aby si schudla a nepribrala všetko späť?

Ako pri zmene stravy vydržať tak, aby si schudla a nepribrala všetko späť?
 • 24.03.2017
 • Martin Tóth

Vieš si predstaviť ženu, ktorá chce schudnúť a byť štíhlou len dočasne? Ja určite nie. Neverím, že by chcel niekto vyzerať dobre len cez leto a potom sa v septembri vrátiť do „pôvodného stavu“. A rovnako tak som to nechcel ani ja.

Keď som sa pred pár rokmi rozhodol zmeniť to, čo jem, bolo to najmä kvôli problémom s trávením a pleťou. Už na začiatku mi došlo, že urobiť nejaké dočasné zmeny by bolo zbytočné.  Zamysli sa: Čo zmení nejaká 30 dňová výzva bez múky, ak ju po mesiaci začnem jesť znova? Veď je jasné, že sa mi to vráti ešte skôr ako dojem prvý kúsok chleba.

Odporúčame prečítať: 4 cviky - 5 minút denne, ktoré vás zbavia tuku v podpazuší a na chrbte

Ako pri zmene stravy vydržať tak, aby si schudla a nepribrala všetko späť?

Zdroj: Shutterstock®

A toho som sa bál. Nevravím, že by mi tých 30 dní bez chleba, sladkostí a cestovín vôbec nepomohlo... Ale čo potom? Čo mám urobiť, aby som to dodržiaval aj po mesiaci a aby sa mi moje problémy už nevrátili?

Možno si sa takto cítila aj ty, keď si sa naposledy snažila schudnúť. Možno si chcela prestať jesť múku a obmedziť cukor, ale mala si strach, že to nezvládneš (a že to tým pádom bude zbytočné). Vieš akú najlepšiu radu som vtedy dostával? Určite si to už počula: „Musíš sa prekonať a vydržať“.

Fakt?! No sám by som na to asi neprišiel! Jasné, že som vedel, že v tom potrebujem pokračovať a že mám vydržať. Lenže ako? Ako máme prestať jesť múku, cukor a polotovary, a už nikdy sa nevrátiť do starých koľají (kvôli ktorým sa teraz hanbíme každý deň)?

Odporúčame prečítať: Týchto 9 potravín zaraďte do jedálnička a predídete chorobám srdca

Ako pri zmene stravy vydržať tak, aby si schudla a nepribrala všetko späť?

Zdroj: Shutterstock®

Pred pár rokmi som si myslel, že prestať jesť špagety (alebo iné jedlo) je o pevnej vôli. Dnes už našťastie viem, že je to blbosť. Možno budeš prekvapená z toho, čo ti teraz poviem, ale s pevnou vôľou to nemá nič. Ak chceš zmeniť svoje stravovanie a schudnúť natrvalo, dôležité je najmä to, akým spôsobom začneš. Ukážem ti spôsob, ktorý pomohol mne.

Za posledné roky som vďaka nemu zmenil takmer všetko, čo som jedol predtým. Prestal som jesť sladkosti, slané, polotovary, múku, cukor, vyprážané jedlá, rastlinné oleje a kopu ďalších blbostí. Cítim sa oveľa lepšie. A vieš, čo mám na tom najradšej? Jem každý deň zdravé jedlá, ktoré zbožňujem. A preto mi nejaké kaiserky, bagetky alebo Horalky vôbec nechýbajú.

Ak si zvedavá, o chvíľu ti poviem, vďaka čomu sa mi podarilo vydržať. Ale ešte predtým ti ukážem najčastejšiu chybu, ktorú robia ženy pri zmene stravovania. (Je dosť možné, že práve kvôli nej ti to naposledy nevyšlo.)

Odporúčame: Chcete schudnúť? Dodržujte týchto 5 pravidiel a kilá pôjdu dole!

Ako pri zmene stravy vydržať tak, aby si schudla a nepribrala všetko späť?

Zdroj: Shutterstock®

Prečo väčšina žien nedokáže pri zmene stravovania vydržať?

Keď pomáham babám schudnúť natrvalo, nehovorím im koľko krát denne majú jesť alebo to, ČO PRESNE majú jesť. Hádaj prečo. Pretože tieto veci už dávno vedia.

Ovládajú celé teórie o tom, čo majú robiť. Je im jasné, že na to, aby vyzerali dobre, nestačí len piť zelený čaj. Vedia, že majú raňajkovať, jesť menšie porcie alebo nahradiť polotovary skutočným jedlom. Ich problémom je dodržiavať to dlhšiu dobu a vytvoriť si z toho zvyky.

Chceš vedieť, prečo sa im nedarí? Pretože pre väčšinu žien je vylúčenie múky a cukru drastickou zmenou v celom živote. Ak sa nad tým zamyslíš, tak tieto veci sú takmer vo všetkom, čo zvykneme jesť. Urobiť takúto zmenu od 1. v mesiaci je až príliš ťažké.  Nemusíš mať zo seba zlý pocit, ak ti to s vylúčením múky naposledy nevyšlo. Nie si sama. Prestať jesť múku len tak „od pondelka“ nezvládne takmer nikto. Ale to ani nie je nutné. Pretože...

NEMUSÍŠ prejsť od A rovno do Z. NEMUSÍŠ prejsť od jedenia Horaliek rovno ku BIO brokolici! A rovnako tak NEMUSÍŠ prestať jesť múku zo dňa na deň. Práve naopak. Naučil som sa, že oveľa spoľahlivejším spôsobom, ako meniť stravovanie je rozdeliť si veľké zmeny na menšie. A tie menšie potom robiť postupne.

Odporúčame prečítať: Vyskúšajte trojdňový detox od cukru

Ako pri zmene stravy vydržať tak, aby si schudla a nepribrala všetko späť?

Zdroj: Shutterstock®

Jednoduchý, ale účinný spôsob, ktorý ti pomôže nie len postupne meniť stravovanie ale aj vydržať

Leto je čoskoro tu a určite je toho veľa, čo by si dovtedy chcela zmeniť. Ale ak to s chudnutím myslíš vážne, skús byť naozaj trpezlivou. Zmeniť svoje stravovanie chce čas, ale ak budeš robiť zmeny postupne, výsledky budeš milovať a skutočne ti vydržia.

Môžeme začať napríklad týmito 3 krokmi:

Krok 1: Najprv si napíšeme jednu veľkú zmenu, ktorú chceš urobiť ako prvú. V našom prípade to môže byť: Chcem prestať jesť múku.

Krok 2: Teraz si túto zmenu rozdelíme na menšie. A to tak, že si napíšeme všetky svoje jedlá, ktoré obsahujú múku. V našom prípade to môžu byť koláče, pečivo, palacinky, špagety, halušky, rezance a cestoviny.

Krok 3: A nakoniec potrebujeme urobiť tieto zmeny postupne. To znamená, že si vyber len jedno z týchto jedál a skús ho niečím nahradiť.

Odporúčame prečítať: Ako sa zbaviť tuku na brušku?

Ako pri zmene stravy vydržať tak, aby si schudla a nepribrala všetko späť?

Zdroj: Shutterstock®

Pár nápadov:

 • Klasické špagety skús nahradiť cuketovými, mrkvovými alebo tekvicovými (tie sú super).
 • Klasické palacinky vymeň za banánové alebo za palacinky zo zmixovaných vlašských orechov a vajíčok.
 • Bežné koláče za koláče bez múky.
 • Donáškovú pizzu za domácu Paleo pizzu alebo za pizzu z karfiolového cesta (ešte som ju nemal, ale všetci ju chvália).

Ak sa ti podarí nájsť náhradu za jedno z týchto jedál, vyber si ďalšiu a tak ďalej. O pár týždňov si na múku ani nespomenieš a váha bude klesať úplne prirodzene. Ak by sme to mali zhrnúť, chudnutie a zmena stravovania nie sú ľahké. Ale ty sama si môžeš vybrať:

Snažiť sa prestať jesť múku alebo cukor hneď od zajtra. (A potom trpieť, hladovať, vzdať to a pribrať všetko znovu.)

Alebo nahrádzať jedno jedlo po druhom, postupne si zvykať, zvládať to a schudnúť tak, že si to budeš vedieť udržať.

P.S.: Ak chceš vedieť viac o tom, ako zmeniť svoje stravovanie, schudnúť a udržať si to – získaj ZDARMA môj 35 stranový návod AKO SA PRIPRAVIŤ NA CHUDNUTIE a schudnúť tak raz a navždy.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Lucia Šeptáková 24.03.17 12:03

karma
108.00

Poučné,ja si myslím že kto chce pre seba niečo spraviť aj to spraví.A kto nie tomu niet pomoci.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 24.03.17 18:19

MM
karma
100.00

veď to, z extrému do extrému

 • 0
Odpovedať

Zdena Paňková 10.07.17 11:28

ZP
karma
100.00

Určite to nie je také jednoduché a je len na nás či áno alebo nie.
Ďalším problémom sú ostatní členovia rodiny...

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní