Kukurica na rôzne spôsoby podľa kalorickej hodnoty: Vyhni sa špekom!

Kukurica na rôzne spôsoby podľa kalorickej hodnoty: Vyhni sa špekom!

Milujeme ju takmer všetci a snáď na všetky možné spôsoby – varenú, grilovanú, jednotlivé zrniečka ako obloha, ale aj ako príloha, na pizzi, cestovinách či v šaláte, nakladané kukuričky, kukuričné lupienky, kaša polenta, dokonca ako „papierové“ chlebíky alebo v praženej forme v kine. Kukurica na rôzne spôsoby tvorí pre ľudí veľkú pochúťku už odnepamäti a je len ťažké jej odolať. No keďže každá minca má dve strany, pozreli sme sa na to, aké látky a v akých pomeroch do seba dostávame spolu s kukuricou. Na záver prinášame aj dva netradičné recepty. Ak aj teba zaujíma, či sa z kukurice priberá alebo, naopak, ju môžeme jesť pokojne aj na kilá, nikam neodchádzaj!

Bude sa ti páčiť: Najlepšia varená kukurica: Zisti zaujímavé fakty o tejto pochúťke!

kukurica a priberanie

Zdroj: Shutterstock®

Aká je pravda o kukurici?

Existuje len málo takých rozporuplných názorov a pohľadov, ako sú tie na kukuricu, pokiaľ ide o kalórie. Tak ako to teda je? Priberá sa z nej alebo nie? Na aký spôsob pripravená je ešte nízkokalorická a kedy už môžeme hovoriť o kalorickej bombe? Zmapovali sme viacero pohľadov a ak vás zaujíma, na čo sme prišli, čítajte ďalej! Je však nesporné, že kukurica nás dokáže zasýtiť.

Nakoľko obsahuje vysoký (až 25 %-ný) podiel sacharidov, jeden gram kukurice dodá telu 4 kJ energie. Pokojne ju ale môžeme nazvať nízkokalorickou, pretože jeden klas kukurice nemá ani 100 kalórií, čo je približne rovnaká hodnota ako v prípade jablka.

všetko z kukurice

Zdroj: Shutterstock®

Obsahuje samé dobré veci

Kukurica takisto obsahuje približne 70 % vody, nechýbajú jej ani vitamíny B a C, fosfor, železo, mangán, horčík, vápnik, draslík, vláknina, kyselina pantoténová či proteíny. No uznajte, mohlo by mať niečo s takýmto vzácnym zložením zlé úmysly s naším telom? :-) V tejto súvislosti nesmieme zabudnúť na jeden pozoruhodný fakt, ktorý kukuricu odlišuje od ostatných potravín – varením sa jej obsah vzácnych antioxidantov ešte viac zvyšuje!

A hoci „hlásatelia“ nízkokalorických diét kukuricu pochovávajú pod čiernu zem a označujú ju za kalorické zlo, musíme povedať, že jej naozaj neprávom krivdia. Pokojne teda toto tvrdenie uzavrime ako mýtus.

Neprehliadni: Pitie teplej vody nalačno je údajne prospešné! Ale, aká je realita?

kalorická hodnota pop cornu

Zdroj: Shutterstock®

Toto radšej nie!

Na čo si však treba dávať pozor, to sú kukuričné cereálie, pražené na oleji, ktorých výsledným efektom je ukladanie tukov namiesto ich spaľovania. A čo také pukance? Na sto gramov obsahujú približne 400 kcal, ale len 4 gramy tuku, čo je oveľa menej, než solené čipsy alebo pražené arašidy. Kukuricu si dokonca môžete upiecť aj v rúre! Vedeli ste to? Navyše je to úplne jednoduché.

Neošúpané klasy položte na plech, vystlaný papierom na pečenie a pečte asi 25 minút pri 200 °C. Odporúčame zhruba po 15 minútach kukuricu otočiť na druhú stranu, aby sa prepiekla rovnomerne. Určite sa ale nezľaknite zhoreného šúpolia – je to prirodzené. Napokon celú kukuricu potrite maslom a mierne posoľte.

čaj s kukuričných fúzov

Zdroj: Shutterstock®

Vyskúšate čaj z kukuričných „fúzov“?

Hladinu cukru v krvi vám zaručene zníži čaj z kukuričných „vlasov“ či „fúzov“. Je to vďaka ich vysokému obsahu tanínu, vitamínov C a K a mnohých iných biologicky aktívnych látok. Nabudúce teda kukuričné vlasy (takzvané čnelky) nevyhadzujte, ale asi 50 gramov zalejte litrom vriacej vody a varte približne desať minút. Ak budete piť dve až tri šálky denne, nielenže vám poklesne hladina cukru v krvi, ale aj krvný tlak.

Záver je jasný – kukurice sa skutočne netreba obávať, práve naopak, či už varená, grilovaná alebo vo forme pukancov, nezanechá vám v tele suvenír v podobe tukových vankúšikov, ale dodá vám energiu, zasýti vás a ešte vás aj obdaruje samými zdravými vitamínmi a minerálmi. Čomu sa však radšej vyhnite, to sú kukuričné lupienky, ktoré vám veľkú službu nespravia, práve naopak, už o malú chvíľu po ich zjedení budete pociťovať doslova vlčí hlad.

- Anketa

AKÚ KUKURICU MÁTE NAJRADŠEJ?

Odpovedalo 60 ľudí  

Varenú
70%
Grilovanú
3%
Popcorn
2%
Úplne každú
25%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Natália Lobodášová 04.07.18 08:03

NL
karma
105.00

Bez kukurice si leto neviem predstaviť :-)

  • 1
Odpovedať

Soňa Kelemenová 04.07.18 08:58

SK
karma
86.00

milujem ju na všetky možné spôsoby... v lete na grill párty grilovanú a v kine pri dobrom filme si neviem predstaviť večer bez "popcornu"

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 04.07.18 20:48

karma
109.00

Kukuricu máme veľmi radi.Prekvapil ma čaj z kukuričných fúzov...o tom počujem prvýkrát.

  • 1
Odpovedať

Iveta Moravčíková 07.07.18 10:36

IM
karma
100.00

najlepšia je varená mnam

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní