Nedostatočný príjem kalórií: Takto vám dá telo najavo, že málo jete!

Nedostatočný príjem kalórií: Takto vám dá telo najavo, že málo jete!

  • Zdieľaj:
 • 6

Mnohí ľudia majú problém s nadmernou konzumáciou jedla. V kombinácii s nedostatkom pohybu to môže viesť nielen k nadváhe a obezite, ale aj k rozvoju rôznych zdravotných problémov. U mnohých jedincov sa však vyskytuje presne opačný problém. Človek si možno niekedy ani neuvedomuje koľko kalórií denne prijíma a v niektorých prípadoch to môže byť skutočne málo. Stať sa to ľahko môže napríklad pri diétach. V snahe schudnúť sa obmedzujeme v jedení, no naše telo môže začať v dôsledku veľmi nízkeho príjmu kalórií trpieť. Neraz sa stane to, že človek pri diéte ani napriek obmedzenému množstvu skonzumovaného jedla už ďalej nechudne. Organizmus sa v podstate dostáva do stavu núdze a snaží sa prežiť. Vedomé či nevedomé hladovanie tak vôbec nie je cestou k dokonalej postave, nanajvýš tak k zdravotným problémom. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa môže prejavovať nedostatočný príjem kalórií a ako nám dáva telo jasne najavo, že mu dávame málo jedla!

Neustále pociťujete hlad

Prvým príznakom nedostatočného príjmu kalórií môže byť nadmerný hlad. Hlad je pre nás dôležitým signálom toho, že naše telo potrebuje potravu a energiu z nej. Je vyvolaný nedostatkom potravy a prejavuje sa spravidla niekoľko hodín po poslednom jedle. Áno, mať hlad je, samozrejme, normálne. Problém však nastáva vtedy, keď človek pociťuje hlad neustále, a to aj po jedle po veľmi krátkej dobe. Príčinou tohto problému môže byť v prvom rade nedostatočný príjem kalórií, nedostatočné zasýtenie aj nedostatok makroživín v strave. Nadmerným a stálym hladom sa prejavuje nedostatok bielkovín i sacharidov v strave. 

Pozri aj: Zlupovacia maska proti čiernym bodkám: Ako si ju vyrobiť doma?

nedostatok energie

Zdroj: Shutterstock®

Nemáte dostatok energie a produktivity

Ak málo jeme, naše telo nedostáva dostatok energie z potravy. To znamená, že na každodenné činnosti skrátka nebudeme mať dostatok energie. S tým súvisí pociťovanie neustálej únavy počas dňa, a to aj napriek dostatku spánku. Pri nedostatočnom príjme kalórií je pre človeka náročné robiť nejaké fyzické aktivity, napríklad športovať. Na nejaký tréning v podstate nebude mať dostatok síl. Nedostatok kalórií však nespôsobí len pokles výkonnosti po fyzickej stránke, ale aj tej mentálnej. Bez dostatočnej výživy nebudú správne fungovať ani svaly, ani mozog. Človek môže zaznamenať zhoršenie pamäte i problémy so sústredením a celkové zníženie produktivity. 

Trápia vás závrat či slabosť

Pri nedostatočnom príjme kalórií sa môžu pravidelne objavovať závraty, ktoré sú v podstate u mnohých bežné aj počas pociťovania hladu. U hladných jedincov neraz sprevádza otravné škvŕkanie v bruchu aj nevoľnosť, nepríjemné pocity v žalúdku i spomínané závraty. Tie často súvisia s poklesom hladiny cukru v krvi v dôsledku nedostatku jedla, taktiež však môžu súvisieť s nedostatkom tekutín a dehydratáciou. Okrem toho sa človek pri nedostatočnej výžive môže cítiť celkovo slabý, môžu ho trápiť bolesti hlavy, neustály chlad či pocity na odpadnutie. 

tráviace problémy

Zdroj: Shutterstock®

Objavujú sa u vás tráviace ťažkosti

Na nedostatok jedla a kalórií a energie z neho človeka upozornia prekvapivo aj tráviace ťažkosti. Jedným zo signálov nedostatočnej výživy môže byť zápcha. Ak človek nedodáva telu dostatok potravy, a teda kalórií, môže dôjsť k spomaleniu pohybov čriev a negatívne to vplýva aj na funkciu metabolizmu. Je však normálne, že ak málo jeme, tak naše telo zároveň vyprodukuje menej odpadu, ktorého sa musí zbavovať. Veľkou chybou pri diétach však neraz býva nedostatok vlákniny v strave, čo môže viesť k nepravidelnému vyprázdňovaniu. Pre správne trávenie je dostatočná a vyvážená strava podmienkou. 

Mávate zlú náladu

Mnohí ľudia bývajú pri pocitoch hladu zároveň mrzutí a o niečo horšie naladení. Pri dlhodobých problémoch s náladovosťou a neschopnosťou zvládať emociálne napätie je vhodné sa zamyslieť nad dostatočnou výživou svojho tela. Ak za zlou náladou nestojí žiaden zjavný vonkajší faktor, príčina problému môže byť skrytá práve v prázdnom žalúdku. Hladovanie a prísne diéty môžu vyústiť k pocitom úzkosti, zmenám nálad či podráždenosti. Taktiež to môže podnietiť rozvoj problémov so spánkom či znižovať jeho kvalitu. Aj pre udržiavanie si dobrej nálady musíme svojmu telu dopriať dostatok potrebného jedla.

chorľavosť

Zdroj: Shutterstock®

Choroby sa k vám stále vracajú

Nakoniec môžeme spomenúť ešte nejaké vážnejšie dôsledky nedostatočného príjmu kalórií. Spôsobiť to napríklad môže väčšiu chorľavosť. V dôsledku nepostačujúceho množstva jedla sa spravidla do tela dostáva aj menej živín a dôležitých látok. Pre našu imunitu sú nenahraditeľné vitamíny C aj D či zinok. Nedostatočne vyživované telo tak môže byť náchylnejšie na rôzne virózy a prechladnutia. Zájsť to však môže ešte ďalej. So zlým a na živiny chudobným stravovaním sa spája rozvoj mnohých ďalších zdravotných problémov, napríklad to môže spôsobiť zhoršenie kvality pleti či nechtov, vypadávanie vlasov, vymiznutie menštruačného cyklu, problémy s otehotnením a mnohé ďalšie ťažkosti. 

Odporúčame: Ako využiť citrónovú kôru? Skvelo odstráni usadeniny i mastnotu!


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 29.05.20 06:58

ĽŠ
karma
100.00

Poučný článok!

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 29.05.20 12:10

MR
karma
104.00

to sedí, keď som hladná mám zlú náladu a som unavená

 • 0
Odpovedať

Zdenka Slahučková 01.06.20 23:51

ZS
karma
100.00

Veru, bolo by čo zlepšovať...

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 20.09.20 09:38

KS
karma
133.00

A dokonca pri nedostatočnom príjme potravy a živín, zaznamenávam niekedy aj zaľahnutie na jedno ucho.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 05.11.20 21:59

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 05.02.21 19:43

AK
karma
100.00

jedna vec je jedenie a druhá vec je dostatočná výživa

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vyhraj 3x balíček pánskej kozmetiky NIVEA MEN
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček pánskej kozmetiky NIVEA MEN

 • 11
 • 13.01.2023
Vyhraj 2x darčekový balíček kvetinových vôd Alteya Organics od bioruza.sk
SÚŤAŽE

Vyhraj 2x darčekový balíček kvetinových vôd Alteya Organics od bioruza.sk

 • 5
 • 05.12.2022
Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €
SÚŤAŽE

Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €

 • 4
 • 14.11.2022