Prečo povianočný pôst skôr uškodí než pomôže? Dávaj si pozor!

Prečo povianočný pôst skôr uškodí než pomôže? Dávaj si pozor!
 • 03.01.2018
 • Nikola Benkovská

Aj teba teraz mátajú výčitky, že si to s jedením cez Vianoce trochu prehnala? Koláče, majonézový šalát, slané či sladké dobroty, a to všetko jedno cez druhé.

Náš organizmus si potrebuje vydýchnuť a príde mu vhod niekoľko dní očisty. Aj tebe by sa hodil nejaký povianočný pôst? Určite to však netreba riešiť diétami alebo hladovkami. Tie spôsobujú skôr problémy, ako úžitok. Čo teda treba robiť, aby sa naše telo znova dostalo do starých koľají, a pritom sa nezaťažovalo pôstom a diétou?

Pozri aj: Čo robiť, aby naše novoročné predsavzatia fungovali po celý rok?

Kedy sme prejedení?

Pocit sýtosti sa dostavuje až po určitom čase , približne o 20 minút. Počas jedenia sa roztiahne žalúdok a vnútorné nervové receptory vnímajú objem jedla aj tlak na steny žalúdka. Tieto receptory posielajú signály do mozgu cez blúdivý nerv, a navodia pocit plnosti a sýtosti. Preto musíme jesť pomaly a najmä, prestať v najlepšom. Hovorí sa to ľahko, no hlavne počas sviatkov je to ťažšie zrealizovať. No podľa odborníkov by sme si na to mali dávať naozaj veľký pozor, pretože ak skonzumujeme viac ako náš organizmus potrebuje, po čase sa objaví pocit nevoľnosti a kilá navyše v podobe tukových vankúšov. Najčastejšie sa dostavuje pocit plnosti ako tlak v nadbrušnej oblasti, kŕče, pocit pálenia, grganie alebo aj reflux žalúdočnej šťavy. Veľké zaťaženie tráviaceho systému vedie k ďalším ťažkostiam, ako napríklad žlčníkový záchvat, komplikácie pri žalúdočnom či dvanástorníkovom vrede a podobne. Môže sa tiež dostaviť aj závažnejšie zhoršenie zdravotného stavu, najmä u pacientov s rôznymi chronickými ochoreniami. 

prejedanie sa cez sviatky

Zdroj: Shutterstock®

Nenásilné zmeny jedálnička

Ak sa cítiš po sviatkoch naozaj veľmi zle, máš pocit nafúknutia alebo si pribrala pár kíl navyše, skús namiesto radikálnych diét vyskúšať iba nenásilnú zmenu jedálnička. Netreba hneď myslieť na hladovku, či odopieranie obľúbených jedál. Dôležitá je v tomto prípade striedmosť v stravovaní. To, čo si celé sviatky jedla a cítiš preto výčitky, iba nahraď zdravšou verziou. Znamená to napríklad nahradiť sacharidové prílohy ako pečivo, zemiaky, ryža za čerstvú či dusenú zeleninu. Namiesto cukroviniek a koláčov možno uprednostniť ovocné šťavy, peny alebo pyré. Šťavovú detoxikačnú kúru by si však nemala držať dlhšie ako 14 dní. Zdravými šťavami sa telo zbavuje jedov, no keby si ju držala dlhodobo, telo by strácalo dôležité látky - sacharidy, proteíny, bielkoviny.

  

Vyskúšaj tiež: Alergia na kakao: Čo všetko môže človeku spôsobiť čokoláda?

hladovka

Zdroj: Shutterstock®

Prečo nám radikálny povianočný pôst môže uškodiť?

 1. Pri pôste, detoxe alebo hladovke približne od tretieho dňa dochádza k úplnému zastaveniu trávenia. Tráviaca sústava zažíva veľkú zmenu zo všetkých sústav tela. Pri problémoch s orgánmi, ktoré sú súčasťou tráviaceho procesu alebo iných problémoch s trávením sa takáto forma detoxu neodporúča.
 2. Počas pôstu dochádza k cyklickému striedaniu prísunu a straty energie z dôvodu čistenia a zmien, ktoré telo a psychika zažívajú. Pre tento proces potrebuje hladujúci dostatočné množstvo sily. Veľmi nízka vitalita môže pôsobiť na tento proces veľmi nepriaznivo.
 3. Naše telo a psychika sa dostáva do zmien, ktoré môžu dočasne zhoršiť psychický stav. Tieto zmeny môžu mať nepriaznivý vplyv na už predtým zhoršený  emocionálny stav. Nie vždy je možné pri psychických problémoch, ktoré vstupujú do hladovania zaručiť, že sa dodržia pravidlá, ktoré sú nutné pre efektívne a priaznivé účinky tohto procesu.
 4. Pri radikálnom pôste je najdôležitejšie vytvoriť si jasný postup a ten aj dodržiavať. Pravidlami minimalizujeme možné nepriaznivé účinky hladovania, ktoré prichádzajú hlavne z neznalosti pochodov v tele alebo psychike. Ak nie je možné vytvoriť a dodržať jasný postup, je lepšie sa do dlhšieho pôstu radšej ani nepúšťať.
posviatočný pôst

Zdroj: Shutterstock®


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Anna Bútorová 03.01.18 07:20

AB
karma
100.00

keď sa človek neprejedá, nemusí držať pôst...

 • 0
Odpovedať

Jana Belicová 03.01.18 07:52

JB
karma
96.00

Hovorím si to každý rok - nebudem vypekať, nebudem chystať viac ako obvykle, aj na Vianoce máme stále ten istý žalúdok, ale nevydržím. Tento rok som to vydržala do 22.12.2017 - a aj tak toho bolo priveľa. Na budúci rok nakúpim zeleniny a ovocia kopec, naučím sa rôzne varianty ovsenej kaše, kúpim jogurtovač a bude svätý pokoj...

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 03.01.18 08:10

SK
karma
114.00

myslím si, že s jedením som to nepreháňala, ale aj tak mám pocit, že by po sviatkoch neuškodilo trošku odľahčiť a vymeniť prílohy, toto už mám naplánované dávno a samozrejme viac pohybu, zeleninu ovocie máme radi, acidko a jogurty musia byť stále, práve si idem urobiť nápoj zo stopkového zeleru a hrušky

 • 0
Odpovedať

Ingrid Štefanová 03.01.18 09:13

karma
94.00

u nas skusame postupne znizovat konzumaciu jedal a cez sviatky to neprehanat s jedenim,lebo tym sa roztahuje zaludok a potom prave po nich sme mali tendenciu viac jest

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 03.01.18 09:48

MC
karma
109.00

Nemám rada extrémy ani v prejedaní ani v diete.uprednostňujem viac pohybu ako diety.

 • 0
Odpovedať

Majik Frnová 03.01.18 13:14

MF
karma
-1.00

tiež po vianočných hodoch prejdem na ľahšiu stravu

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 03.01.18 14:18

MD
karma
132.00

Cez sviatky som jedla s mierou, takže nemám žiadne výčitky svedomia. Dva tri dni šalát s rezníkom či rybou a už zas varíme normálnu stravu..

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 03.01.18 21:16

ĽŠ
karma
100.00

Radikálne zmeny majú zväčša negatívny vplyv, vo viacerých smeroch.

 • 0
Odpovedať

Soňa Horáčková 03.01.18 23:01

SH
karma
123.00

myslím si, že všetko treba s mierou :)

 • 0
Odpovedať

Regina Klara Golasova 05.01.18 17:37

RKG
karma
103.00

Velmi uzitocne rady.vdaka. tiez to tsk vnimam, ze take radikalne zmeny v stravovani po predchadzajucom " prejedani" mi nikdy neprinieslo nic pozitivne.

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 07.01.18 16:35

HZŠ
karma
102.00

Stôl bol stále bohatý, ale aj povinnosti bolo kopec, takže ja som počas sviatkov dokonca schudla.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní