TOP chyby vegetariánov a vegánov: Ak neješ živočíšnu stravu, čítaj!

TOP chyby vegetariánov a vegánov: Ak neješ živočíšnu stravu, čítaj!

Vedeli ste, že vegetariánska či vegánska diéta môže človeku priniesť nejeden zdravotný benefit? Tieto typy stravovania sa spájajú s redukciou hmotnosti, s vyváženým cukrom v krvi aj nižším rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Je však pravda, že vegetariánstvo a vegánstvo sa nesmie brať na ľahkú váhu a musia sa pri nich dodržiavať určité zásady. Aké sú najväčšie prešľapy vegetariánov a vegánov a ako sa im vyvarovať?

Nálepka „vegan”

Vegetariáni a vegáni sa často spoliehajú na to, čo hovoria obaly špeciálnych produktov, ktoré si kupujú a konzumujú. Ak je teda na obale nálepka „vegetarian” alebo „vegan”, okamžite to majú v nákupnom košíku bez toho, aby si prečítali, či ide o zdraviu prospešný výrobok. Vegáni aj vegetariáni by však mali pri kupovaní potravín postupovať tak, ako celkom bežní ľudia a mali by kontrolovať aj zloženie výrobkov. 

Pozri aj: Ako sa stať lepším priateľom? Drž sa týchto 7 dôležitých zásad!

vegánska diéta

Zdroj: Shutterstock®

Mäso nerovná sa syr

Azda najväčšou chybou, ktorú robia najmä vegetariáni, je tá, že nahrádzajú mäso syrom. Je sýty a vo väčšine jedál chutí naozaj dobre, no ani zďaleka neposkytuje organizmu tie živiny, ako mu poskytuje mäso. Mäso sa teda nedá nahradiť syrom v pomere 1:1. Syr je síce vo väčšine prípadov veľmi výživný, obsahuje veľa bielkovín, vitamínov aj minerálov, no bielkovín neobsahuje toľko čo mäso (asi 80 %), dokonca ich obsahuje oveľa menej. Problémom je aj kalorickosť syra, ktorá je v porovnaní s mäsom približne 2,5-násobná. Preto by malo jedlo so syrom vždy obsahovať aj rastlinné výrobky, ktoré pomôžu priblížiť sa k nutričným hodnotám mäsa. Skvelým tipom sú tempeh, strukoviny či orechy.

vegánske recepty

Zdroj: Shutterstock®

Zabúdanie na živiny

Vegáni aj vegetariáni zvyknú podceňovať príjem živín potrebných na správne fungovanie organizmu. Často im chýba železo, ktorého veľa obsahuje práve mäso, no bylinožravci ho môžu získať napríklad zo strukovín, orechov či ovsených vločiek. Vegetariánom aj vegánom chýba aj vitamín B12 obsiahnutý v živočíšnych produktoch. Keďže je ťažko získateľný z iných zdrojov, musia brať doplnky výživy. 

Vegánom či vegetariánom ďalej zvykne chýbať i vápnik, ktorého je najviac v mliečnych výrobkoch a tiež omega-3 mastné kyseliny, ktoré bežný človek získava najčastejšie z rýb. Naopak zasa priveľmi často jedia cestoviny, biele pečivo a koláče, no mali by sa vo svojej strave viac zamerať na celozrnné výrobky, čo sa príjmu sacharidov týka. Posledné, na čo by si mali dať pozor, je denný príjem kalórií, ktorý často u vegetariánov či vegánov nebýva dostatočný. Bez kalórií nie je energia a bez energie sa nedá plnohodnotne žiť!

Inšpiruj sa: Pozor na nechcené kilečká! Toto sú maškrty zdravé LEN na pohľad


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 10.12.19 05:45

ĽŠ
karma
100.00

Prešľapy, ktoré netreba brať na ľahkú váhu.

  • 0
Odpovedať

Adrián Horváth 10.12.19 11:31

AH
karma
-1.00

Vegetariánstvo a vegánstvo nie je žiadna diéta. Funguje iba vtedy, keď sa stane svetonázorom.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 10.12.19 19:56

SK
karma
114.00

som klasik, z každého roška troška...

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 12.12.19 23:46

karma
115.00

Poučný článok.Mám syna vegetariána,hned mu idem článok preposlať.

  • 0
Odpovedať

Helena Kravcová 19.12.19 23:11

HK
karma
100.00

vegetarianstvo neuznávam ,treba jesť všetko v malom množstve aby to padlo na úžitok

  • 0
Odpovedať

Matej Varga 27.12.19 19:00

MV
karma
108.00

Najlepšie je zo všetkého trošku.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní