Zdravé tuky: Povieme ti, ktoré rozhodne zaradiť do jedálnička a prečo

Zdravé tuky: Povieme ti, ktoré rozhodne zaradiť do jedálnička a prečo

Pri slove tuk sa všetkým ženám pred očami automaticky objavia pneumatiky na bruchu, zväčšené pozadie alebo nepekné stehná. Áno, tuky v nás často evokujú pocit, že keď ich zjeme, automaticky priberieme. Preto vznikli aj rôzne nízkokalorické diéty, ktoré však pripravujú naše telo o tuky, ktoré pre správne fungovanie potrebuje.

V tomto článku sa dozviete, že nie všetky tuky sú zlé, ale aj to, ktoré tuky sú zdravé pre človeka a jeho organizmus. Snažte sa ich viac zaradiť do svojho jedálnička a vaše telo bude ihneď zdravšie a spokojnejšie!

Pozri aj: Sú žlčové kamene nebezpečné? Na tieto signály si daj pozor!

zdravé tuky v jedle

Zdroj: Shutterstock®

Pre zdravie aj krásu

Zdravé tuky vám môžu pomôcť pri zhadzovaní nadbytočných kíl, znižovaní zlého cholesterolu, môžu vám však aj skrášliť vlasy a zlepšiť kvalitu nechtov. Poďme si teda pozrieť, ktoré suroviny obsahujú zdravé tuky, a teda je potrebné konzumovať ich viac.

 • Avokádo je skvelým príkladom toho najzdravšieho tuku, ktorý do tela môžete prijať. Pôsobí proti zlému cholesterolu a zvyšuje ten dobrý. Je bohaté na vitamín E a pôsobí proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú predčasné starnutie.
 • Maslo & Ghee je takisto často považované za nezdravé, no nie je to pravda. Je to zdravý tuk, bohatý na omega-3 a -6 mastné kyseliny, prospešné pre naše telo. Pomáha kráse pokožky, no aj zdraviu mozgu. Ghee maslo pôsobí podobne a dobre funguje pri vysokých teplotách.
maslo je zdravý tuk

Zdroj: Shutterstock®

 • Kokosový olej nesmie na tomto zozname chýbať. Viete, že si ho môžete, okrem konzumácie, aj natierať priamo na telo či vlasy? Je jedným z protizápalových surovín, ktoré takisto prispievajú k správnej funkcii mozgu, no majú vplyv aj na mnoho ďalších procesov v tele.
 • Extra panenský olivový olej je správnou voľbou pri príprave šalátov. Zlepšuje kognitívne vlastnosti mozgu a aj stav vašej pamäte. Neodporúča sa ho používať pri vysokých teplotách.
 • Orechy a semená sú známym zdravým tukom, ktorý znižuje vysoký cholesterol zlého charakteru. Najlepšie orechy sú vlašské a mandle, najlepšie semená sú chia a ľanové semienka.

Neprehliadni: Toto môže byť pôvod mastnej pleti: Prezradíme ti, čo ti chýba!

zrdavé tuky v orechoch

Zdroj: Shutterstock®

 • Vajcia sú skvelým príkladom zdravých tukov. Sú plné proteínov a vedia, pri správnom dávkovaní, znižovať zlý cholesterol. Starajú sa o zdravie srdca.

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 16.04.18 06:20

ĽŠ
karma
100.00

Radíme do jedálnička všetky uvedené.

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 16.04.18 12:56

MR
karma
109.00

o kokosovom oleji sa píše teraz všeličo a že zdravšia je bravčová masť tak neviem..

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 19.04.18 14:33

MB
karma
98.00

všetko co sa konzumuje s mierou je zdrave

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 25.08.18 17:22

AK
karma
100.00

ani slanina a klobása raz za čas nie je nezdravá

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní