Prečo nezanedbať každoročný servis auta? Neoplatí sa čakať pridlho!

Prečo nezanedbať každoročný servis auta? Neoplatí sa čakať pridlho!

Autoservis – mali by ho poznať všetci majitelia áut. Aspoň raz za rok by totiž auto malo byť skontrolované odborníkom. Je to veľmi dôležitá vec, aby auto fungovalo tak, ako má. Kým si však vyberiete ten správny autoservis a objednáte sa, je tu pár vecí, na ktoré by ste mali myslieť.

Odporúčame: Toto potrebuješ ovládať: Ako predísť mikrospánku a únave za volantom?

prečo je pravidelný autoservis dôležitý

Zdroj: Shutterstock®

Dôsledky zanedbaného pravidelného autoservisu

Hovorí sa, že človek je zdravý, kým nejde k doktorovi, rovnako ako je auto pojazdné, kým nejde do autoservisu. Na rozdiel od človeka majú dnešné autá nižšiu životnosť a rovnako tak ich diely, ktoré je práve z tohto dôvodu potrebné pravidelne kontrolovať.

Začnime s kolesami. Tu sa kontrolujú tlmiče a či sa na nich neroztrhala či inak nepoškodila pneumatika. Čo sa týka celej nápravy, kontroluje sa, či sú tam pevné spoje a či sa na nej neuvoľnili nejaké skrutky, keď ste prešli cez hlbší výtlk na ceste. Aby kolesá správne brzdili, v autoservise musia skontrolovať aj brzdy – či správne brzdia, či sú stabilizátory a brzdové obloženia v poriadku, prípadne sa brzdy odvzdušnia cez odvzdušňovací ventil. Ku kontrole bŕzd patrí aj kontrola brzdovej kvapaliny, ale to už sa presúvame pod kapotu, kde sa mimo iného skontroluje ďalšia dôležitá vec – motorový olej. Ten by ste nemali dolievať doma akýkoľvek, vždy by sa mal doliať ten istý ako predtým a pri výmene by sa olejová vaňa mala úplne vyprázdniť. Ak chodíte pravidelne do autoservisu, toto by vás trápiť nemalo.

Pod kapotou sa kontroluje aj chladiaca kvapalina, prevodový olej, brzdový olej a skontrolujú sa všetky tesnenia, či niečo neuniká, hlavne ak je veľký úbytok konkrétnej kvapaliny. Okrem tých viac technických vecí sa auto skontroluje aj vizuálne. Ide predovšetkým o prevodovku, olejovú vaňu a výfuk motora, či nie sú narazené a či sú všetky snímače a konektory spolu s poistkami zapojené správne.

dôležitosť pravidelnosti autoservisu

Zdroj: Shutterstock®

Na čo ešte myslieť

Cenník – overte si, či sú všetky ceny aktuálne a správne. Rovnako si skontrolujte faktúru a tiež si overte, čo všetko sa nachádza v „cenovom balíčku“.

Termín – nezabudnite si dohodnúť dátum, ktorý bude vyhovovať obom. So servisom však nie je na čo čakať. To správne obdobie zistíte, keď si skontrolujete servisnú knihu svojho auta.

Doba opravy – vedieť, ako dlho budete mať auto v servise, je dôležité najmä vtedy, keď sa ním potrebujete počas tejto doby premiestňovať. V tomto prípade niektoré autoservisy ponúkajú aj náhradné vozidlá.

Súčiastky – ich pôvod má význam. Kto by chcel jazdiť na second-handových súčiastkach, keď ste si zaplatili za nové?

Posledná rada – skúste si vypýtať cenové ponuky od rôznych autoservisov a vyberte si ten naj podľa vašich požiadaviek a potrieb vášho auta

Pozri aj: Vieš, ako sa správne zipsovať na ceste? Tu sú zásady radenia sa!

dôležité informácie o autoservise

Zdroj: Shutterstock®

Dúfame, že sme vás nevydesili, ale pravidelný servis je základom bezpečnej jazdy. Objasnili sme, prečo je dôležité „neservisovať si“ auto doma na dvore, ale navštíviť odborníka. Bolo by skutočne nepríjemné, zostať niekde v strede vašej cesty, keď vám začne svietiť kontrolka motora.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Chromíková 27.04.19 12:13

MC
karma
109.00

Prevencia je lacnejšia ako porucha ,niekedy sa dajú využiť aj akcie.

  • 1
Odpovedať

Lenka Čajová 27.04.19 20:04

karma
97.00

je určite finančne niečo opraviť predom ako keď sa ma stat nieco vazne

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 28.04.19 14:30

JK
karma
100.00

Presne tak pravidelný servis je základom bezpečnej jazdy

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 15.03.21 12:14

karma
127.00

hlavne treba nájst dobrého mechanika, ktorý odhalí riziká

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 14:05

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 14:05

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní