Vieš, ako pripraviť auto na leto? Skutočne stačí málo!

Vieš, ako pripraviť auto na leto? Skutočne stačí málo!

Vonku je už teplejšie, slniečko svieti, možno idete na prvú dovolenku v tomto roku alebo robíte veľké jarné upratovanie. Čo takto urobiť veľké upratovanie aj vo svojom aute? Po zime je určite na tom horšie a výročná kontrola nezaškodí. Či už svoje auto používate len na presun, alebo ho milujete ako člena rodiny, nemali by ste zanedbať a vynechať jeho jarnú údržbu. Prinášame vám zopár rád ako na to.

Vyskúšali sme: Ženský pohľad na: Citröen C3 AIRCROSS Tech 110 – SUV novej generácie

kedy prezuť na letné

Zdroj: Shutterstock®

Prezutie auta zo zimných na letné pneumatiky

V článku o pneumatikách sme vám už hovorili, prečo a kedy prezuť, ale poďme sa na to pozrieť z inej strany. Ak používate univerzálne pneumatiky, tento krok pravdepodobne preskočíte. Na území Slovenska by ste mali mať zimné pneumatiky, a to odkedy je na vozovke súvislá vrstva snehu či ľadu až do 31. marca. V každej krajine EÚ je to však inak, preto sa oplatí pred cestou skontrolovať tento dátum a prípadne aj ďalšie predpisy, aby ste vedeli, či ísť do zahraničia ešte na zimných kolesách. Prezuť si ich môžete doma, alebo v autoservise, ktorý vám ponúka aj možnosť uschovať si svoje letné pneumatiky. Netreba sa zľaknúť, zvládnuť sa to dá aj doma. Návod, ako si prezuť pneumatiky, nájdete v článku o defekte. Nezabudnite si zároveň skontrolovať dezén svojich letných pneumatík. Skúste si ho skontrolovať pomocou dvojeurovej mince, a to podľa strieborného okraja, ktorý má presne 4 mm (minimálne toľko má mať správna pneumatika). V neposlednom rade si skontrolujte tlak v pneumatikách. Keď sa pozriete na dvere zo strany vodiča, nájdete informáciu o ich správnom natlakovaní na nálepke.

ako pripraviť lak na leto

Zdroj: Shutterstock®

Príprava laku na teplo

Nielen našu pokožku by sme si mali ošetriť pred UV lúčmi, ale aj lak na našom aute. UV lúče zo slnka sú škodlivé nielen pre nás, ale aj pre lak. Stalo sa vám, že ste mali na laku nálepku a keď ste ju dali dole, zostal tam fľak? Bolo to preto, lebo slnko „vyťahalo“ farbu a ona vybledla. Predísť tomu môžete tým, že si nálepky nalepíte na sklo a nie na lak. Lak najlepšie ochránite tým, že ho budete voskovať. Voskovanie laku je však časovo náročné. Nemôžete ho nanášať v príliš chladnom ani teplom počasí, lepšie v tieni ako na slnku. Práve preto je dobré ísť do ručnej autoumyvárne a tam si umyť auto a vybrať si finálny oplach s voskom. Ochraňovať farbu laku sa oplatí, pretože pigmenty sú tvorené minerálmi vyťaženými zo zeme, ktoré sú primiešané do farby. Toto sa volá primárny pigment a dáva farbe zafarbenie, ale keď ho UV lúče zbavia týchto vlastností, farba vybledne.

Pozri aj: Ako zabezpečiť auto proti krádeži? Toto nesmieš nikdy zanedbať!

čo doliať pod kapotou pred letom

Zdroj: Shutterstock®

Pod kapotou

Rovnako ako vonkajšok auta, je dôležité aj vnútro, ktoré by sme nemali zanedbať. Ak chcete jazdiť bezpečne po celý rok, musíte si pravidelne kontrolovať aj motorový priestor. Skôr ako začnete, musíte sa presvedčiť, že má vaše auto vychladnutý motor, čiže nie je krátko po jazde a je odstavené na vodorovnej ploche. Ďalej by ste mali skontrolovať olej. Podľa rysky jednoducho zistíte, či ho máme dostatok a nezabudnite, že dolievate vždy taký istý, aký ste použili predtým, resp. ten, ktorý vám menili v servise. V ostrekovači ešte pravdepodobne máte zimnú zmes do ostrekovačov. S týmto nič nespravíte, lebo je zbytočné ju vyliať. Stačí ju pokojne dopoužívať a najbližšie naliať letnú zmes do ostrekovačov. Tak isto kontrolujeme aj chladiacu kvapalinu. Medzi posledné kontroly patrí vizuálna kontrola svetiel. Nezabudnite na to nielen kvôli pokute, ale hlavne kvôli bezpečnosti, a to vašej aj vašich spolucestujúcich, ako aj všetkých účastníkov cestnej premávky. Je dôležité nielen vidieť, ale aj byť videný.

ako pripraviť auto na leto

Zdroj: Shutterstock®

Prípravu na leto ukončíte najlepšie vysávaním a vyčistením celého interiéru vrátane sedačiek. Želáme vám veľa šťastných kilometrov v čoraz teplejšom počasí.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 19.04.19 06:49

ĽŠ
karma
100.00

Každá starostlivosť sa vypláca a niekedy stačí naozaj málo.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 23.04.19 21:56

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala aj o auto sa treba starať

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 15.03.21 12:18

karma
127.00

ja zvyčajne končím pri prezúvaní

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 17:38

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 17:38

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní