Penový valec: Prečo je nenahraditeľnou pomôckou pri cvičení?

Penový valec: Prečo je nenahraditeľnou pomôckou pri cvičení?

Penový valec je niečo, po čom rozhodne siahnite, ak je vašou záľubou cvičenie doma! Že prečo? Penový valec alebo takzvaný foam roller má veľký vplyv na váš výkon aj flexibilitu. V zásade ide o valec z tvrdej peny, dlhý tridsať centimetrov až jeden meter, s priemerom asi päťnásť centimetrov. Rozhodne by vám penový valec nemal chýbať, ak holdujete behu. Využitie však má aj v mnohých iných športových aktivitách. Pozrite sa mu bližšie „na zúbok“!

Uvoľňuje svalové napätie a odstraňuje bolesti

Penový valec sa používa ako automasážna alebo naťahovacia pomôcka, vďaka ktorej uvoľníte svalové napätie a účinne tak predídete bolestiam chrbta a krku. Zvyšuje ohybnosť, krvný obeh aj regeneráciu, naopak, znižuje riziko zranenia. Používa sa tiež pri takzvanej myofasciálnej masáži, vďaka ktorej sa zvyšuje prúdenie krvi a uvoľnenie stuhnutého svalstva.

Nie náhodou sa penový valec teší čoraz väčšej popularite na celom svete. Je totiž možné zapojiť ho do akéhokoľvek tréningu. Penový valec je teda absolútne univerzálny, nárazuvzdorný a odolný.

Neprehliadni: Nebezpečný viscerálny tuk: Ako zistíš, že ho máš v tele nadbytok?

Používať ho treba pravidelne a dlhodobo

Pri pravidelnom používaní a zapojení do tréningu (aspoň dvakrát týždenne) si vďaka penovému valcu zvýšite flexibilitu minimálne tak ako strečingom. Rolovaním tela (alebo časti tela) po penovom valci totiž docielite takzvané rozviazanie svalových uzlíkov, ktoré sa vám časom prirodzene vytvorili. Naše svaly sú teda ako šnúrky, ktoré sa po zauzlení, logicky, skrátia.

Flexibilita je tým pádom obmedzená a na rad prichádza bolesť svalov. V preklade – penový valec uvoľňuje napätie medzi svalmi a fasciami, teda tkanivom, ktoré obklopuje svaly.

pomôcky na cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

Pred, počas alebo po tréningu – je to len na vás

Penový valec môžete používať tak pri rozcvičke, ako aj počas cvičenia či po tréningu. Jeho plusovým bodom zároveň je, že výrazne redukuje svalovicu. Dôležité je naučiť sa správne ho používať. Prevaľujte penový valec pozdĺž svalu, a to pomalými pohybmi. Každé miesto tela prechádzajte samostatne. Dajte si záležať na desiatich až dvadsiatich opakovaniach.

Je možné, že zo začiatku budete cítiť bolesti, ale telo si na to veľmi rýchlo zvykne a pravidelným používaním tejto pomôcky sa bolesť čoskoro stratí. Na takýchto bolestivejších miestach spomaľte „valcovanie“ a vydržte tu aspoň pol minúty. Tlak na dané miesto je regulovaný len a len vašou silou.

Pozri aj: Žalúdočné vredy: Šokujúce, ale toto ti naozaj pomôže!

čo pomáha pri svalovici

Zdroj: Shutterstock®

Ale pozor – nečakajte výsledky po prvom použití! Tie sa dostavia až pri pravidelnom a dlhodobom používaní penového valca. Dôležité je uvedomiť si, že penovým valcom si masírujete svaly, nie kĺby ani kosti. Táto cvičebná a masážna pomôcka je mimoriadne trvanlivá a mobilná, takže vám dobre poslúži naozaj dlho. Penový valec je absolútne zdravotne nezávadný a má antialergický povrch. Táto nenahraditeľná regeneračná pomôcka býva vyrobená zo špeciálneho polyetylénového materiálu, peny a gumy.

valec na uvoľnenie svalov

Zdroj: Shutterstock®

Penový valec je na trhu dostupný vo všetkých možných veľkostiach, farbách, prevedeniach aj cenách. Stačí si len vybrať taký, ktorý bude spĺňať vaše požiadavky a stane sa vám neodmysliteľným spoločníkom pri cvičení a športe. Ako je vidieť, zadováženie si penového valca sa určite oplatí.

- Anketa

POUŽÍVATE PRI CVIČENÍ PENOVÝ VALEC?

Odpovedalo 15 ľudí  

Áno, je to úžasná pomôcka
67%
Nie, ale uvažujem o ňom
27%
Nie, neláka ma to
7%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 06.04.18 19:21

ĽŠ
karma
100.00

Je to skvelá pomôcka pred i po cvičení, môžem iba odporučiť.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 19.09.18 20:48

SK
karma
114.00

idem si objednať

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní