Viac pohybu do života! Ako mať dostatok pohybu?

Viac pohybu do života! Ako mať dostatok pohybu?
  • 09.09.2012
  • Ingrid Maderičová

Z času na čas príde ten pocit, keď si povieme: To brucho musí preč! Alebo: Tie ochabnuté stehná tiež nevyzerajú dobre. Musím sa viac hýbať, viac športovať! Poznáme to všetky, keď takýto pocit príde. Aj to čo bude ďalej nasledovať. Práve preto sme si pre vás pripravili zopár rád, ako viesť zdravší život v pohybe!

Ako na to?

Zdravé stravovanie, 3x do týždňa fitko, doma nejaké brušáky. A potom príde deň, keď to vôbec nejde. A ten ďalší je úplne nabitý. Potom taký istý deň a po ňom zlé svedomie. Nakoniec príde rezignácia: Nechám to tak! Neviem, ako to robia ostatné, ale ja už nechcem! Už žiadne musím alebo nesmiem!

Odborníci tvrdia, že človek je od prírody lenivý. Sedíme v práci, sedíme v aute, v hromadnej doprave, sedíme doma na gauči, v kine, v reštaurácii, bare. Pritom telo sa hýbať chce resp. musí. Sklon k pohybu je v ňom evolučne zakódovaný. Za nečinnosť nás trestá bolesťami, ochabnutým svalstvom a rôznymi chorobami. V opačnom prípade nás ale telo odmení za každý pohyb, ktorý mu dožičíme. Šport nám posilní srdce, chráni naše cievy, odbúrava tuk, prináša nám lepší pocit, keďže sa nám pri ňom vyplavujú endorfíny. Pravidelné cvičenie zlepšuje kvalitu nášho života.

Pozri aj: Karpiny v očiach: Neuveríš, čo neočkávané ti môžu prezradiť o zdraví

cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

Pomôžu aj malé krôčiky!

Ale ako predísť rezignácii, ako si udržať motiváciu? Odborníci sa zhodujú, že treba začať veľmi pomaly a postupne, žiadne veľké plány a ciele. Ak máme veľké oči a predsavzatia, šanca na stroskotanie je veľká. Žiaden veľký skok čo sa týka nášho stravovania ani hýbania. Postupne uberať zo sladkostí, nezdravých jedál, večerného jedenia atď. Ak na to pôjdeme rázne zo dňa na deň, dlho nám to odriekanie nevydrží. To isté sa týka športu. V pomalých dávkach sa začneme hýbať, každému čo vyhovuje a koľko vydrží. Nedávajte si ciele koľko kalórií musíte spáliť, alebo koľko kíl zhodiť, majte z pohybu radosť, nestresujte sa číslami.

 Najlepšie je cvičiť s kamarátkou alebo skupinové cvičenie. Potom vám to ubehne rýchlejšie a cvičenie je zábavnejšie, ako keď doma hľadíte na hodiny a odrátavate každú minútu očakávajúc, kedy už ubehne povinná polhodina. V takom prípade ste veľmi blízko rezignácie.

Odporúčame: Známe svetové osobnosti: Nebudeš sa vedieť prestať smiať z týchto kreácií!

cvičenie s kamarátkou

Zdroj: Shutterstock®

Ak cvičíte s kamarátkou, vždy sa dohodnite záväzne na ďalšom termíne cvičenia. Vtedy je menšia šanca, že sa vzdáte. Pritom pohyb je elixírom života. Pri pravidelnom pohybe klesá riziko infarktu v priemere o štvrtinu, človek je chránený pred cukrovkou a porážkou. Klesá krvný tlak, v krvi stúpa dobrý cholesterol a zlý sa odbúrava. Rovnako tak sa znižuje riziko rakoviny pľúc, prsníkov a čreva. Šport je veľmi dôležitý pri strese, ktorému podlieha dnes takmer každý. Dokáže ho účinne odbúrať, ako aj pomôcť nadobudnúť vnútornú rovnováhu pri syndróme vyhorenia a rôznych depresiách.

Pre našu fyzickú a psychickú rovnováhu je pohyb nevyhnutný. Mal by byť súčasťou nášho bežného života. Nezabúdajte, že treba nato ísť pomaly, za každý malý úspech sa pochváľte a dodržujte pravidelnosť. Šport nás robí zdravšími, štíhlejšími a vnútorne slobodnejšími!

Pozri aj: Pre lenivé kuchárky: Nauč sa, ako pripraviť vajcia v mikrovlnke


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Helena Kravcová 21.05.13 18:19

HK
karma
100.00

Samej sa mi nechce športovať tu nemám s kym...

  • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 16.01.14 20:53

BS
karma
100.00

veru, len sa treba niekedy prinútiť...

  • 0
Odpovedať

anka - fb anka all saga saganová 12.03.14 07:57

A-FAASS
karma
-1.00

jooooj, jak sa nechce hybat, ale stále sa premôžem a idem vonku na hrádzu aspon na hodinku - to krásne počasie ma vzdy vytiane.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní