Ako odstrániť olej z oblečenia? Nie, nie je to nemožné!

Ako odstrániť olej z oblečenia? Nie, nie je to nemožné!

  • Zdieľaj:
 • 4

Dalo by sa povedať, že rozličné škvrny na oblečení sú bežnou súčasťou našich životov. Niekedy sa im skrátka nevyhneme. Mnohých trápia škvrny od dezodorantov, iní sa trápia s tým, ako odstrániť z oblečenia atrament. Niektoré fľaky a nečistoty sú pritom skutočne odolné a ťažko sa ich zbavuje. Medzi ne dozaista môžeme zaradiť aj mastné škvrny od olejov, mazadiel, mastí, vazelíny a podobne. Lepšie ako hnevať sa, že sme si nedali pozor a ušpinili si obľúbené tričko, je ihneď zakročiť a snažiť sa škvrnu odstrániť. Starých nečistôt sa totiž zbavuje oveľa ťažšie. Zistite, ako si hravo poradiť aj s olejovitými škvrnami rýchlo a ľahko!

Saponát

Ako prvé môžete v prípade mastných či olejových škvŕn siahnuť po klasickom saponáte, respektíve prípravku na umývanie riadu, ktorý dozaista doma nájdete. Spoľahnúť sa môžete hlavne na kvalitnejšie prípravky, ktoré pri umývaní riadu zvládnu aj odolnú mastnotu. Saponát nalejte priamo na škvrny a prstami ho zapracujte do látky. Keď začne peniť, oblečenie trochu preperte v rukách. Postup v prípade potreby zopakujte aj na druhej strane látky. Nakoniec kus oblečenia klasicky operte v práčke.

Odporúčame: Pranie svetrov z rôznych materiálov: Vďaka týmto radám budú ako nové

žehlenie

Zdroj: Shutterstock®

Žehlička

S odolnými škvrnami od oleja si poradí aj žehlička. Okrem nej budete potrebovať ešte nejaké dve papierové utierky alebo iný savý papier. Čerstvú škvrnu najskôr podložte papierom a rovnako i na vrch látky položte druhý papier. Žehličku si nechajte slabo rozohriať a následne zašpinené miesto jednoducho prežehlite. Papier zabezpečí vsiaknutie mastnoty. Následne stačí oblečenie už len bežne oprať.

Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna si v domácnosti poradí s kadečím. Uplatenie nájde nielen v kuchyni, ale aj ako skvelý prírodný čistič. Dostatočné množstvo jedlej sódy zmiešajte s trochou vody tak, aby vznikla tuhšia kašička. Tú dôkladne zapracujte do škvŕn na oblečení, prípadne látku trochu nasucho preperte v rukách. Nechajte pôsobiť aspoň 15 minút a oblečenie hoďte do práčky. V podstate rovnakým spôsobom môžete použiť aj kypriaci prášok do pečiva.

biela krieda

Zdroj: Shutterstock®

Krieda alebo škrob

Mastné škvrny vám pomôže pohltiť aj obyčajná biela krieda. Všetky neželané fľaky od oleja či vazelíny dôkladne pokryte rozdrobenou kriedou. Nechajte zopár minút pôsobiť a nakoniec prášok zoškrabte nejakou malou kefkou s jemnejšími štetinami. Použiť môžete napríklad starú zubnú kefku. Proces je vhodné zopakovať aj z druhej strany látky. Nakoniec oblečenie operte. Namiesto kriedy môžete škvrny posypať aj detským púdrom alebo škrobom. Postup čistenia zostáva rovnaký.

Technický benzín

Ak potrebujete vyhrať boj so skutočne odolnými mastnými škvrnami, ktoré sú prípadne už aj zaschnuté, pomôcť vám môže technický benzín. Nájdete ho na internete aj v rozličných špeciálnych predajniach s farbami, lakmi a podobným tovarom. Na handričku naneste malé množstvo technického benzínu a škvrnu jednoducho prečistite opakovaným potieraním látky. Tu však treba byť opatrný. Takýto chemický prípravok môže mať napríklad negatívny vplyv na farbu oblečenia. Ak chcete použiť technický benzín, vyskúšajte ho najskôr na nejakom menšom a skrytom kúsku látky. Oblečenie nakoniec vyperte v práčke.

Pozri aj: Čo s kôrou z pomaranča? Na Vianoce ani počas roka ju nevyhadzuj!


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 13.01.20 06:54

ĽŠ
karma
100.00

Až na technický benzín využívam; dobré rady!

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 13.01.20 12:07

AS
karma
114.00

ja dám čistiaci prostriedok do vlažnej vody, namočím tam špongiu, vytvorím stláčaním špongie hustú penu a túto nanesiem na mastný fľak z oboch strán oblečenia. Vysuším kuchynskou utierkou. Niekedy netreba oblečenie ani prať....

 • 0
Odpovedať

Marta Kendrová 16.01.20 00:15

MK
karma
100.00

výborné nápady:))

 • 0
Odpovedať

Lenka Šluchová 31.01.20 08:21

karma
-1.00

super nápady a hlavne sóda bikarbóna to je malý zázrak má nespočetné množstvo využití.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Celebrity narodené v znamení Baran
Voľný čas

Celebrity narodené v znamení Baran

 • 0
 • 21.03.2022
Ako prať tenisky v práčke tak, aby si nezničila práčku a ani tenisky? Toto musíš urobiť!
Domácnosť

Ako prať tenisky v práčke tak, aby si nezničila práčku a ani tenisky? Toto musíš urobiť!

 • 9
 • 06.05.2022
10 000 krokov denne workout: Nemusíš nikam chodiť, len cvičiť doma!
Cvičenie

10 000 krokov denne workout: Nemusíš nikam chodiť, len cvičiť doma!

 • 4
 • 29.01.2022
TOPlist