Ako odstrániť žmolky z oblečenia? 6 fígľov pre oblečenie ako nové!

Ako odstrániť žmolky z oblečenia? 6 fígľov pre oblečenie ako nové!

Určite sa s týmto otravným problémom stretávate i vy. Kúpite si nový kúsok oblečenia, no po určitej dobe sa na ňom objavia nevzhľadné žmolky. Tieto malé uzlíky či chumáčiky sa po opotrebovaní textílie vytvoria na jej povrchu. 

Najčastejšie sa snáď vyskytujú na svetroch či kabátoch, ale aj niektorých tričkách a iných kusoch oblečenia. Náchylné sú pritom najmä syntetické vlákna a látky, ktoré ich obsahujú. Ako však proti nim bojovať, aby váš obľúbený kúsok nevyzeral ako storočná obnosená handra? 

Dá sa zabrániť tvorbe žmoliek?

V prvom rade je vhodné začať už prevenciou a snahou podobným incidentom predchádzať. Veľmi nápomocné je to, keď periete šetrne. Oblečenie, na ktorom sa zvyknú vytvárať žmolky, pretočte pred hodením do práčky naruby. Takéto kúsky oblečenia je tiež možné prať v špeciálnych vrecúškach. 

Okrem toho je vhodné voliť prací prostriedok na jemnú bielizeň a na práčke nastaviť taktiež takýto šetrný program. Práčku pri používaní hlavne neprepĺňajte. 

A ako zatočiť so žmolkami, ak sa už na oblečení objavia? Výborným pomocníkom je vecička zvaná odžmolkovávač alebo odžmolkovač.

Nájdete ju na internete aj v predajniach s domácimi potrebami či elektrospotrebičmi. Vďaka nej môžete na otravné uzlíky rýchlo zabudnúť. My však máme pre vás tipy a triky (alebo aj núdzové riešenia), ako dať žmolkám zbohom aj bez rozličných špeciálnych zariadení. Ako najlepšie odstrániť žmolky, zistíte v článku!

Pozri aj: Vieš, ako vyčistiť TV a jej príslušenstvo? Neriskuj, že sa pokazí!

zmolky na oblečení

Zdroj: Shutterstock®

Ako zbaviť žmoliek obľúbený sveter alebo kabát? Skús tieto tipy:

1. Holiaci strojček

Veľmi známym trikom na odstránenie žmoliek z oblečenia je použitie obyčajnej žiletky. Stačí, ak použijete ten najlacnejší jednorazový holiaci strojček, ktorý v drogérii nájdete.

Kúsok oblečenia, ktorý potrebujete ošetriť, si položte na rovný a pevný povrch, zoberte si žiletku a opatrne ňou takpovediac ohoľte všetky nepekné väčšie žmolky. Látka by mala byť pri tomto procese skutočne napnutá, aby vám to šlo ľahšie a nepoškodili ste ju. Nakoniec sveter či tričko len poriadne vyprášte a máte hotovo!

2. Nožnice

Na vzhľad kaziace žmolky môžete vytiahnuť aj malé ostré nožničky. Nimi stačí uzlíky len odstrihnúť. Tento proces je pomerne prácny, a tak ho dozaista odporúčame vyskúšať len vtedy, ak vás trápi zopár veľkých tvrdších žmoliek na kabáte či svetri.

V opačnom prípade by ste nad ošetrovaním oblečenia mohli stráviť celé hodiny. Nezabudnite byť tiež veľmi opatrní, aby ste si namiesto odstránenia žmoliek neurobili do tkaniny dieru.

3. Silonové pančuchy

Okrem nožničiek či žiletiek môžete na odstránenie žmoliek použiť aj silonky. Je to pre vás prekvapenie? Nie je žiaden problém, že silonky nemajú žiadnu ostrú hranu, ktorá by jednotlivé žmolky nemilosrdne odstránila.

Ako to teda funguje? Nájdite v skrini staré silonové pančuchy, pokojne aj s nejakou dierkou, natiahnite si ich na ruku a po opotrebovanej látke nimi prudko prechádzajte. Môže to trvať o čosi dlhšie, no silonky všetky nepekné uzlíky postupne zachytia.

Odporúčame: Ako vyčistiť pripálený hrniec? Pomôžu ti 2 základné suroviny

odstránenie žmoliek

Zdroj: Shutterstock®

4. Pemza

Obyčajná pemza vám môže pomôcť nielen pri problémoch so stvrdnutými pätami, ale osvedčila sa aj v boji proti žmolkám. Siahnite po nej najmä vtedy, ak vás trápia uzlíky na flaušových či iných kabátoch, mikinách či iných kusoch oblečenia, ktoré majú hrubšiu štruktúru.

Ako odstrániť žmolky pomocou pemzy? Potrebovať budete čistú a suchú pemzu. Prechádzajte ňou pomaly po látke, čím žmolky odstránite. Dávajte však pozor na to, aby ste netlačili priveľmi a látku neodreli.

5. Hubka na riad

Zachrániť vás môže i hubka na riad. Tú je ideálne vhodiť rovno do práčky. Ak periete svetre či šály, hubka účinne pozachytáva uvoľnené vlákna. Nemusíte sa tak obávať vzniku žmoliek.

Novú čistú hubku na riad tiež môžete navlhčiť a drsnou stranou opäť odstrániť žmolky z látky, podobne ako pomocou pemzy v predchádzajúcom tipe. Nezabudnite však znova dávať pozor na to, aby ste látku nepoškodili.

6. Lepiaca páska

Medzi domáce metódy, ako odstrániť chuchvalce a žmolky na oblečení, patrí aj použitie lepiacej pásky. Postup je jednoduchý. Lepiacu pásku lepivou stranou priložíme k látke a rýchlo strhneme, podobne ako pri epilácii.

Avšak, táto metóda je obvykle účinná hlavne pri probléme s malými žmolkami. Veľké žmolky na mikinách, svetroch či kabátoch obvykle zostanú nedotknuté.

Máte vy nejaké iné metódy, ako sa zbaviť žmolkov? Podeľte sa o ne dolu v komentároch. 

Článok aktualizovaný 13.12.2023


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Ľubica Šťastná 04.12.19 06:42

ĽŠ
karma
100.00

Ďakujem za tipy, posledné tri som ešte neskúšala!

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 04.12.19 08:11

SK
karma
114.00

...ja mám doma len taký odžmolovač z obchodu, je na baterky so zbernou nádobkou...

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 04.12.19 12:02

AS
karma
108.00

výborné rady, len tú s pančuchami si neviem predstaviť

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 04.12.19 23:31

karma
109.00

Pletené veci obraciam naruby a mám aj odžmolkovač,ale asi by som využila aj ten holiaci strojček,to sa mi pozdáva najviac.

 • 0
Odpovedať

Soňa Horáčková 05.12.19 13:21

SH
karma
123.00

super tipy.... to s tými pančuškami som ešte nepočula :)

 • 0
Odpovedať

Barbora Kubelková 08.12.19 08:55

karma
113.00

Ja používam žiletku..Ale vždy sa snažím pozerať na materiál už pri kúpe. Veľa z tých dnešných vecí sú šmejdy a pod pazuchami alebo na mieste kabelky zožmolkatejú po prvom nosení

 • 0
Odpovedať

Mária Sivová 14.12.23 08:13

MS
karma
100.00

S holítkom som to skúšala, je to ale zdlhavé a dosť prácne.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 15.12.23 17:12

MR
karma
114.00

silónové pančuchy ma prekvapili najviac

 • 0
Odpovedať

Alena Kmecová 15.12.23 18:29

karma
-1.00

Už som visiace nitky, odpalila zapaľovačom, účinné, najmä ak si ich všimnete v meste a žiadne pomôcky nie sú poruke, potiahnutim nitky by sme mohli škaredo zatiahnuť oblečenie. Na klasické žmolky mam odzmolkovač už možno 10 rokov. Výborný pomocník za drobnú investíciu.

 • 0
Odpovedať

Kristína Mušková 16.12.23 19:00

KM
karma
-1.00

Lepiaca páska je super, ale pozbiera len vrchné špinky

 • 0
Odpovedať

Anežka Turčiková 20.12.23 22:30

karma
-1.00

Casto siaham po ziletke, ako pisete,je to lacne a dostupne.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní