Ako sa starať o drevený kuchynský riad? Tieto chyby nikdy nerob!

Ako sa starať o drevený kuchynský riad? Tieto chyby nikdy nerob!

Hoci sa v súčasnej dobe v kuchyniach v značnej miere využíva napríklad riad z plastu, keramiky, kovu, nerezu či iných podobných materiálov, ani riad z dreva, ktorý sa hojne využíval v minulosti, nedostal úplnú stopku. Práve naopak, v mnohých domácnostiach nedajú na drevený kuchynský riad, vrátane dosiek na krájanie či varešiek a iného náčinia, viaceré gazdinky dopustiť. Riad z tohto prírodného materiálu má viacero výhod. V prvom rade môžeme spomenúť, že drevený riad vyzerá skrátka dobre a štýlovo, jeho vzhľad je prakticky nesmrteľný. Drevo navyše predstavuje prírodný materiál, ktorý má prirodzené antibakteriálne účinky a spravidla je aj trvanlivý. Aby nám však kuchynský riad z dreva dobre slúžil dlhú dobu, je nevyhnutná správna starostlivosť. V opačnom prípade hrozí napríklad riziko popraskania riadu, farebných zmien materiálu či dokonca rozvoj hniloby. Ako sa teda správne starať o kuchynský riad a akým chybám sa vyvarovať?

Odporúčame: Dvojfarebná kuchynská linka: Tú jednoznačne musíš mať!

drevené varechy

Zdroj: Shutterstock®

Čo s dreveným kuchynským riadom nerobiť?

Ako prvé sa môžeme pozrieť na to, čo s dreveným riadom rozhodne nerobiť, v opačnom prípade môže hroziť jeho poškodenie. Je potrebné myslieť na to, že kuchynské pomôcky z dreva, napríklad lopárik, naberačka, varecha, miska či výrobok s drevenou časťou, rozhodne nepatria do umývačky riadu. Hoci je umývačka riadu skvelým a pre mnohé ženy nenahraditeľným pomocníkom, s dreveným riadom vám nepomôže. Ten je potrebné umývať ručne, inak hrozí jeho poškodenie až úplne zničenie. Pre zachovanie dobrej funkčnosti dreveného riadu, ale aj pre bezpečnosť používateľa, je tiež vhodné, aby ste ho používali výhradne na účely, na ktoré je určený. Nenahradzujte ním iné náčinie a náradie.

Okrem toho je vhodné zamedziť kontaktu dreveného riadu s niektorými typmi potravín. Pozor si treba dávať napríklad pri krájaní mäsa na drevenej doske. Doska na krájanie, respektíve ryhy v nej, sa môžu stať miestom množenia baktérií. Ak je drevená doska používaná na krájanie surového mäsa, je dôležité dbať na jej správne čistenie. Najlepšie je si pre tento účel vyhradiť samostatnú dosku a iné potraviny, napríklad zeleninu a ovocie, zase krájať na inej doske. Okrem toho by sa drevené pomôcky nemali dostať ani do kontaktu so silne farbiacimi potravinami, ako je napríklad červená repa. Hrozia zmeny sfarbenia produktu a následné čistenie môže byť problematické a zdĺhavé. 

čistenie dosky na krájanie

Zdroj: Shutterstock®

Dôležité je správne čistenie a dôkladné sušenie

Drevený riad je vhodné čistiť pod tečúcou vodou, a to s použitím saponátu, respektíve bežného prípravku na umývanie riadu. Zamerajte sa na dôkladné očistenie produktu zo všetkých strán. Ak je riad sfarbený, respektíve na ňom potraviny zanechali farebné stopy, je vhodné produkt vydrhnúť ešte pomocou soli a citrónovej šťavy alebo plátku citróna. Tento jednoduchý a lacný trik tiež pomôže eliminovať prípadný zápach z riadu, ak zase prišiel do kontaktu s príliš aromatickými potravinami, napríklad s cibuľovou zeleninou. Pri drevených doskách na krájanie je tiež vhodné myslieť na ich dezinfekciu, najmä ak sú využívané na krájanie surového mäsa. Na tento účel pritom dobre poslúži aj ocot. Dosku po umytí pretrite handričkou namočenou v octe. 

Po očistení dreveného kuchynského riadu je následne potrebné myslieť ešte na jednu vec, a to na správne vysušenie. Taniere či plastový riad spravidla len utrieme dosucha utierkou, no pri riade z dreva to také jednoduché nie je. Drevené výrobky je možné najskôr utrieť, no následne je ich potrebné nechať úplne vyschnúť na vzduchu. Sušenie neurýchľujte teplom, napríklad položením na radiátor či rozohriatu rúru! Rýchle sušenie môže spôsobiť deformácie tvaru produktu. Ak ide o ploché drevené náčinie, napríklad dosky na krájanie a rôzne podložky, sušte ich v odkvapkávači na riad postavené na hrane a počas sušenia ich aj obráťte. Vďaka tomuto spôsobu výrobky dôkladne vyschnú a nehrozí tak ich poškodenie či krútenie. 

riad z dreva

Zdroj: Shutterstock®

Nezabudnite na pravidelné ošetrovanie

Ak chcete, aby vám kuchynský riad z dreva vydržal čo najdlhšie v dobrom stave a aby stále dobre vyzeral, môžete preň urobiť ešte niečo. Pre dlhšiu životnosť je možné drevené náčinie z času na čas potrieť jedlým olejom, napríklad olivovým. Olej v malom množstve naneste na čistú handričku a votrite ho do kuchynských pomôcok. Takto ošetrovať je vhodné napríklad podložky aj dosky na krájanie. Ošetrenie olejom ochráni drevený riad pred popraskaním aj nadmerným prenikaním vody a baktérií do materiálu. 

Pokiaľ máte drevenú dosku, na ktorej sú viditeľné výraznejšie ryhy, napríklad od noža, je vhodné vrchnú vrstvu zbrúsiť a dosku ošetriť olejom na drevo, ktorý je vhodný na kontakt s potravinami. Je však potrebné myslieť aj na to, že hoci riad z dreva pri dobrej starostlivosti dokáže poslúžiť pomerne dlhú dobu, pri jeho výraznom poškodení je vhodné uvažovať o jeho výmene.

Odporúčame: Správna starostlivosť o izbové rastliny v zime: Aké chyby nerobiť?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 10.02.21 06:18

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady!

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 10.02.21 09:39

KK
karma
111.00

Dobre vedieť.

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 10.02.21 16:45

karma
110.00

Tak všetko správne,len neošetrujem!

  • 0
Odpovedať

Marika Michálková 10.02.21 20:11

MM
karma
107.00

Super rady

  • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 10.02.21 20:31

SK
karma
113.00

Tak toto je skvelý článok :)

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 11.02.21 06:54

JK
karma
100.00

drevený riad vyzerá skrátka dobre a štýlovo rada ho používam plast moc nemusím

  • 0
Odpovedať

Marta Kendrová 12.02.21 11:11

MK
karma
100.00

Na dosky používam olej - pomáha to:))

  • 0
Odpovedať

Miška Hazuchová 26.02.21 09:50

karma
108.00

Vďaka za rady .. využijem :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní