Ako si vypestovať cesnak bez chémie? Zaručená čerstvosť po celý rok!

Ako si vypestovať cesnak bez chémie? Zaručená čerstvosť po celý rok!

Na vôňu cesnaku si človek musí jednoducho zvyknúť a akceptovať ju. Je to niečo špecifické, čo robí cesnak cesnakom, zároveň to však prispieva k dôvodu, prečo ho využívame na dochucovanie rôznych pokrmov. Cesnak má totižto jedinečnú schopnosť, a to okamžite oživiť akékoľvek jedlo a zároveň liečiť mnohé zdravotné problémy.

Kedysi bol vysoko cenený pre svoje schopnosti a dnes už je bežnou súčasťou každej kuchyne. Určite sa nebudeme mýliť, keď povieme, že aj vy si ho pravidelne kupujete v obchode. Všetka výnimočnosť cesnaku sa pripisuje najmä zlúčenine Alicin, vďaka ktorej cesnak disponuje antibakteriálnymi a protiplesňovými účinkami. Navyše, každý strúčik cesnaku je obohatený o vitamíny – B1, B2, B3, B6, C, vápnik, železo, horčík, mangán, fosfor, draslík, sodík a zinok. Cesnak je teda taká malá továreň na vitamíny a minerály.

Kupujete si cesnak v hypermarketoch alebo supermarketoch? No povedzme si, takýto cesnak je plný chemikálií, ktoré sa používajú na ich rýchlejší rast a hlavne na to, aby boli objemnejšie a pod. V prípade, že si nekupujete potraviny v bio obchode a chcete používať nezávadné potraviny vo svojej kuchyni, tak máme pre vás tip! Čo by ste povedali na to, keby ste vo svojej kuchyni používali svoj vlastný cesnak?

Pozri aj: Bojíš sa prechladnutia? Tak odhaľ spôsob, ako pestovať zázvor doma!

ako na pestovanie cesnaku

Zdroj: Shutterstock®

Ako si vypestovať cesnak doma?

V dnešnej dobe môžete pestovať doma naozaj čokoľvek. Od paradajok cez jahody až po papriku aj cesnak. Samozrejme, zasadiť si môžete naozaj čokoľvek! Ako si teda vypestovať poctivý domáci cesnak?

Budete potrebovať:

 • 1 hlávku cesnaku
 • zeminu
 • kvetináč

Vezmite si jednu hlávku cesnaku a tú rozoberte na strúčiky, no pozor, tie nechajte aj so šupkou. Následne si do kvetináča nasypte zeminu a do nej pozapichujte strúčiky cesnaku so špičkou smerom nahor. Strúčiky zatlačte do hĺbky približne 4 cm a následne ich prekryte hlinou. Kvetináč už len dajte na miesto, kde je dostatočný prísun svetla, nezabudnite zavlažovať a už len vyčkajte na svoju prvú úrodu.

Jednoduché, že? No má to menší háčik! Cesnak vám len tak ľahko nevyrastie. Až vyrastú prvé výhonky, ktoré budú mať nad 10 cm, tak ich odstrihnite. Ale pozor, nie úplne, približne 2 cm ponechajte. Následne ich nechajte ďalej rásť a polievajte dovtedy, kým výhonky neprestanú rásť a nezhnednú. Nakoniec už len pozbierajte úrodu – z každého jedného strúčiku by vám mala vyrásť nová hlávka.

Kto sa pustí s nami do pestovania vlastného cesnaku?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Darina Božiková 18.12.18 14:20

DB
karma
114.00

páči sa mi to.keby som nemala záhradu,tak to určite skúsim.

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 18.12.18 18:01

MC
karma
109.00

Zaujímavé ,to skracovanie výhonkou?

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 18.12.18 20:21

SK
karma
114.00

celkom zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 18.12.18 22:03

karma
109.00

Výborný nápad,cesnak by bol stále po ruke.My máme zasadený v záhradke.Sadili sme ho teraz pred zimou.

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 20.12.18 22:08

ĽŠ
karma
100.00

Cesnak pestujem a hoci sa mu v posledných rokoch až tak nedarí, nedáme naň dopustiť.

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 23.12.18 21:58

IM
karma
100.00

niet nad doma dopestovaný nie ten čínsky z obchodu

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 08.01.19 10:20

TK
karma
105.00

dnes vyskúšam v črepníku v záhrade pestujem pravidelne :)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 08.01.19 18:54

JK
karma
100.00

Pestujem roky cesnak

 • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 14.01.19 20:54

JP
karma
109.00

Cesnak pestujeme odjakživa, no žiadne výhonky sme nikdy nestrihali a máme ho vždy aj na rozdávanie. Dôležitá je hlavne odroda. Z toho čínskeho z obchodu asi veľa toho nenapestujeme.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní