Ako vybrať správny matrac? Tieto tipy pomôžu ku kvalitnému spánku

Ako vybrať správny matrac? Tieto tipy pomôžu ku kvalitnému spánku

  • Zdieľaj:
 • 6

Niekedy trpíme kvôli prebdeným nociam a nekvalitnému spánku, skúšame všetko možné aj nemožné, aby sme to zmenili, ale pritom môže byť príčinou týchto negatívnych javov úplne základná vec, a to nevhodný matrac. Bolesti chrbtice či kĺbov by vás mali definitívne presvedčiť o tom, že je čas na jeho výmenu a nahradenie takým matracom, ktorý zabezpečí kvalitný oddych a zrelaxovanie celého tela. Ako postupovať? To vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Vyberajte podľa svojich individuálnych potrieb

Vo svojej podstate neexistuje jediný správny a univerzálny typ matraca. Naše telá sú rôzne, preto treba vyberať podľa individuálnych potrieb. Zohľadniť pritom treba svoju hmotnosť, preferovanú polohu v spánku, ba dokonca aj vek. Dôležitou je však aj výška matraca, materiál, z ktorého sa skladá, či podklad, na ktorom sa bude nachádzať. Poďme na to teda pekne po poriadku.

Pozri aj: Ani ty nemôžeš spávať? Skús tieto osvedčené čaje na spánok!

Ako si vybrať ideálny matrac

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti?

Pri výbere matraca sa môžete stretnúť s rôznymi typmi výplní, avšak medzi najobľúbenejšie patria tie z peny, ktorých je niekoľko druhov (latexové, pamäťové, polyuretánové...). Pamäťová pena patrí medzi top materiály, pretože sa dokáže telu veľmi dobre prispôsobiť, výborne prerozdeľuje tlak tela a je tiež príjemná. Pri pene v matraci platí všeobecná zásada – čím vyššia hustota, tým lepšia kvalita. Vyhľadávanými sú aj pružinové či tzv. taštičkové matrace, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou a tiež tým, že sú tvarovo stále. V poslednej dobe sa o slovo hlásia aj matrace so zónovaním, ktoré majú povrch rozdelený do niekoľkých pásiem s rôznou tvrdosťou a poskytnutím opory, takže rešpektujú prirodzenú stavbu tela človeka. Okrem toho existujú aj matrace z kokosového vlákna, ktoré poskytujú chrbtici oporu a zároveň dokážu dobre odvádzať vlhkosť. Samostatnou kapitolou sú tzv. zdravotné a ortopedické matrace, ktoré musia spĺňať náročné a prísne kritériá, keďže bývajú určené aj pre osoby, ktoré sú viac-menej odkázané na lôžko.

pohodlný matrac

Zdroj: Shutterstock®

Matrac na manželskú posteľ

Len málokedy vyhovuje obom partnerom rovnaký typ matraca. Práve z tohto dôvodu je lepšie na manželskú posteľ zvoliť dva samostatné matrace, pričom každý z nich bude rešpektovať individuálne požiadavky a nároky jednotlivca. Pozor si však treba dať na to, aby boli oba matrace rovnakej výšky a nevytvoril sa tak na posteli nevzhľadný a predovšetkým nepraktický „schod“.

Vek ako kritérium pri výbere

Najmä vo vyššom veku sa začínajú intenzívnejšie ozývať problémy s chrbticou či kĺbmi, preto aj väčšia investícia do zdravia a kvality spánku má svoje opodstatnenie. Aj keď najideálnejšie by bolo, keby matrac pôsobil ako prevencia proti zdravotným problémom s chrbticou, a to čím skôr. Starší ľudia preferujú skôr mäkšie matrace, no pri deťoch treba mať na pamäti podporu zdravého rastu a vývoja, čomu prospeje stredne tvrdý až tvrdý matrac.

Vybrali sme: Nočné pomočovanie u detí: Zatoč s ním s týmito radami

problémy s chrbticou

Zdroj: Shutterstock®

Výška matraca

Ďalším kritériom výberu je výška matraca, pričom platí, že čím je človek ťažší, tým by mal byť aj jeho matrac vyšší. Minimálna výška by však mala byť okolo 13 cm. Vyšší matrac zabezpečuje aj pohodlnejšie vstávanie z postele v porovnaní s nízkym lôžkom, ktoré nie je také šetrné ku kĺbom kolien.

Matrac sa musí „priateliť“ s roštom

Kvalitný matrac je základom dobrého spánku, avšak to nie je všetko. Mal by totiž k nemu pasovať aj rošt, teda vhodný podklad. V opačnom prípade sa neprejavia naplno všetky benefity matraca. Ak je položený na nevhodnom základe, je veľmi pravdepodobné, že sa tak skráti aj jeho životnosť. Ohľadom kompatibility konkrétneho matraca a roštu by vám mal poradiť predajca. Vo všeobecnosti však platí, že veľký rozostup medzi lamelami roštu by nemal mať penový matrac a rovnako nie je vhodné dávať penový či latexový matrac na pevné dosky. Pevný rošt z masívu však znesú pružinové matrace. Aj v tomto prípade sa však treba poradiť, nakoľko je pre matrac nevyhnutné, aby sa dostatočne vetral a nezostávala v ňom vlhkosť. Niektoré z matracov sa dokážu odvetrávať zboku, no iné potrebujú podklad, ktorý nebude brániť cirkulácii vzduchu zospodu. Chybu by ste nemali urobiť v prípade, ak si zadovážite pružný lamelový rošt, ktorého lamely si dokážete aj podľa potreby prispôsobiť.

rošt na posteľ

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá fáza – vyskúšanie matraca

Pred kúpou by ste si mali matrac reálne vyskúšať, ale aj porovnať s rôznymi typmi, aby ste zo všetkých ponúkaných možností vybrali pre seba to „pravé orechové“. Chvíľku pri testovaní matraca strávte aj v polohe, ktorú pri spánku najčastejšie preferujete, uvoľnite svalstvo a počúvajte, čo vám hovorí vaše telo.

Aký matrac uprednostniť podľa polohy v spánku

Ak obľubujete spánok na chrbte, najväčší tlak bude vyvíjaný v stredovej časti tela. V prípade, že máte subtílnejšiu postavu, môžete si vybrať z tvrdších aj mäkších matracov, nemali by ste mať problém. Ak sú vaše krivky výraznejšie, potrebujete už pevné jadro matraca zmierniť mäkším materiálom na povrchu (napr. pamäťovou penou). Ideálne sú aj matrace so zónami, ktoré sú prispôsobené jednotlivým častiam tela. Pri spánku na boku sa vytvára viac tlakových bodov, čo pri nevhodnom výbere matraca môže spôsobiť okrem iného aj problémy s kĺbmi. Pri skúšaní by ste sa mali sústrediť na to, či matrac dokáže kopírovať tvar vášho tela, teda prispôsobiť sa. Spánková pozícia na bruchu si zas vyžaduje strednú tvrdosť matraca, ale predovšetkým vhodne zvolený vankúš, aby vaša krčná chrbtica nebola v neprirodzenej polohe.

Inšpiruj sa: Čo prezrádza tvar rúk o tvojej osobnosti? Dozvieš sa aj to, čo nevieš

kritériá pri výbere matraca

Zdroj: Shutterstock®

Vankúš je dôležitou bodkou na záver

Niekedy sú úžasné bebefity hoci toho najkvalitnejšieho matraca zmarené nevhodným výberom vankúša. Je totiž dôležité, aby boli počas spánku hlava, krk aj chrbát v jednej línii a nedošlo k vykriveniu v krčnej oblasti. Nevhodná pozícia môže zapríčiniť bolesti hlavy. Majte na pamäti, že mäkší matrac potrebuje nižší vankúš, zatiaľ čo pri tvrdom matraci môže byť vankúš trošku vyšší.

Pamätajte na životnosť

Aj keď by ste mali ten najkvalitnejší matrac naplňujúci všetky vaše individuálne kritériá, myslite na to, že má svoju životnosť. V priemere je to okolo sedem a maximálne desať rokov. Tak ako všetky veci v domácnosti, tak aj matrac sa postupne opotrebuje – vyleží alebo už nespĺňa hygienické štandardy. No v každom prípade, sedem rokov spánku stojí za viac času aj peňazí, ktoré venujete výberu a kúpe toho správneho matraca.

- Anketa

AKÝ STARÝ JE VÁŠ MATRAC?

Odpovedalo 67 ľudí  

1 – 2 roky
28%
3 – 4 roky
15%
5 – 6 rokov
15%
7 – 8 rokov
6%
9 a viac rokov
36%

  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 28.04.19 06:53

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobré tipy!

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 28.04.19 18:56

MM
karma
100.00

investícia do kvalitného matraca sa určite vyplatí, už len správne vybrať

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 28.04.19 20:13

MC
karma
109.00

kvalitný matrac je pomerne veľká investícia ,ale oplatí sa.

 • 1
Odpovedať

Tomáš Kamenár 29.04.19 12:36

TK
karma
105.00

Mám materasso taštičkový matrac a maximálna spokojnosť

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 13.06.19 22:19

JK
karma
100.00

No veru nový matrac by sa zišiel ako soľ

 • 0
Odpovedať

Petra Kovacova 25.07.19 09:51

karma
-1.00

vyber matraca je dolezity naozaj, pri bolesti chrbta mi pomohla jeho vymena navyse aj masaz, navstevujem thaioase.sk a som spokojna odporucam

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

TEST: Kolekcia tekutých rúžov s vysokým leskom Mary Kay
Dekoratívna kozmetika

TEST: Kolekcia tekutých rúžov s vysokým leskom Mary Kay

 • 1
 • 17.02.2023
TEST: Zjemňujúci suchý olej Peaceful Garden od Mary Kay
Telová kozmetika

TEST: Zjemňujúci suchý olej Peaceful Garden od Mary Kay

 • 2
 • 30.12.2022
TEST: Hydratačná starostlivosť Beauty Royal od Bernard Cassière
Pleťová kozmetika

TEST: Hydratačná starostlivosť Beauty Royal od Bernard Cassière

 • 0
 • 22.12.2022