Ako vyčistiť upchaté umývadlo bez zvona? Toto ti zaručene pomôže!

Ako vyčistiť upchaté umývadlo bez zvona? Toto ti zaručene pomôže!

Možno sa to nestáva na dennom poriadku, ale z času na čas aj nás môže zaskočiť upchatý odtok, a to buď v umývadle alebo v sprche. Pomaly odtekajúca voda dokáže pokaziť deň a rovnako tak aj zápach, ktorý sa z odtoku šíri do celej miestnosti. Čo s tým?

Ako prvé sa núka siahnuť po gumenom zvone a pustiť sa od uvoľnenia odtoku. Najjednoduchšie riešenie, ktoré však dá zabrať. Pri používaní zvona sa treba obrniť trpezlivosťou, pretože nie vždy sa podarí uvoľniť odtok na prvýkrát.

Ako druhé sa núka vyskúšať rôzne chemické prípravky dostupné v obchodoch, ktoré stačí do odtoku naliať a nechať pôsobiť. Popravde, nevieme si ani predstaviť, aká to musí byť chémia, keď dokáže rozpustiť všetky usadeniny v odtoku. No existujú aj šetrnejšie domáce triky, ktoré sa rovnako oplatí vyskúšať.

Prečo dochádza k upchávaniu odtokov?

Ani si nevieme predstaviť, čo všetko sa v odtoku nachádza. Teda mali by sme to vedieť, keďže všetky usadeniny sa do odtoku nedostanú len tak – samé. Najväčším záškodníkom je však olej a celkovo mastnota.

Ak sa vám drez upcháva príliš často, tak poväčšine je na vine práve mastnota. Niektorí ľudia totižto ignorujú fakt, že použitý olej by sa nemal vylievať do umývadla, ale mal by sa skladovať a odvážať na zberný dvor. A prečo práve mastnota? Tuk sa usídľuje v záhyboch odtoku, je ťažký a nie je ľahké ho odstrániť ani prepláchnutím horúcou vodou.

V kúpeľni sú, podľa inštalatérov, najväčším vinníkom upchatého odtoku vlasy. Preto odporúčajú používať sitko, ktoré by vlasy pri sprchovaní alebo kúpaní zachytávalo. Síce sa niektoré vlasy cez sitko prešmyknú a vletia do odtoku, vždy to bude menšie množstvo než bez neho. Sitko tak stačí len vybrať, vlasy vyhodiť a problém je zažehnaný.

Ďalšie príčiny upchatých odtokov:

  • usadenina z kávy,
  • múka,
  • škrupiny z vajec,
  • ryža a cestoviny,
  • chlpy.

Čo však robiť v prípade, ak už k upchatiu odtoku došlo?

Pozri aj: Ako prať tenisky v práčke tak, aby si nezničila práčku a ani tenisky? Toto musíš urobiť!

sóda bikarbóna

Zdroj: Shutterstock®

Sóda bikarbóna a ocot sú najlepšími pomocníkmi

Sóda bikarbóna by mala mať v každej domácnosti čestné miesto. Jej účinky by sa totižto dali vyvážiť zlatom. Je to lacná ingrediencia, ktorá dokáže nevídané. Mnohí ju odporúčajú pri refluxe a pálení záhy. Iní ju zase využívajú pri príprave domácich telových peelingov alebo bomby do kúpeľa. No najčastejšie sa využíva pri upratovaní domácnosti.

Ak jej účinky spojíte s účinkami bieleho octu, tak dostanete skvelé duo, ktoré si poradí aj s odtokmi. Nasypte do odtoku za šálku sódy bikarbóny a nechajte ju pôsobiť približne hodinu. Následne v kanvici prevarte 3 šálky bieleho octu (ten zároveň vyčistí aj kanvicu od vodného kameňa) a vlejte do ho drezu. Sóda bikarbóna začne šumieť a spolu s octom rozpustí všetku mastnotu a usadeniny, ktoré upchali odtok. Navyše, zbavíte sa tak aj zápachu z odtoku.

Použiť môžete aj kolový nápoj – ten zmiešajte s práškom do pečiva. Postupujte tak, že ako prvé do odtoku nasypete prášok do pečiva a ten zalejete kolovým nápojom. Okrem toho môžete použiť aj hydroxid sodný, ktorý zakúpite v lekárni.

Zaujme ťa aj: Potri listy izbových rastlín olivovým olejom a uvidíš, čo sa stane!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Horáčková 13.05.22 10:01

SH
karma
119.00

účinný na prečistenie je ocot so soľou

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 13.05.22 10:28

KK
karma
111.00

sódu bikarbónu v kombinácii s octom používam, ale kombináciu cola a prášok do pečiva som ešte neskúšala

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 14.05.22 06:48

ĽŠ
karma
100.00

Výborné tipy!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní