Ako zariadiť garsónku? Tieto tipy a triky musíš poznať!

Ako zariadiť garsónku? Tieto tipy a triky musíš poznať!

  • Zdieľaj:
 • 7

V súčasnosti, keď je mladý človek rád, že sa vôbec osamostatní a „odletí z rodného hniezda“, väčšinou sa pozerá po malom byte či garsónke, a to i kvôli obmedzenému rozpočtu. No malometrážne byty sú niekedy vhodnou voľbou i pre tých skôr narodených. Nech už je to akokoľvek, i malý priestor možno nazvať domovom a zariadiť si ho tak, že bude úžasným miestom pre život i relax. Dôležité je však nezabudnúť na to, že pri zariaďovaní bytu, ktorý má možno len pár metrov štvorcových, treba viac plánovať a ísť naozaj do detailov ako možno pri byte väčšom. Tu je totiž každý centimeter naozaj vzácny. Ako si zariadiť garsónku či malý byt čo najefektívnejšie a zároveň tak, aby ste sa v tomto priestore cítili komfortne, spokojne a nič vám nechýbalo? Tu je niekoľko užitočných tipov.

Pozri tiež: Kde dať posteľ v malom byte? TOP nápady, ktoré ušetria priestor

garsónky

Zdroj: Pinterest

Dodržte delenie na nočnú a dennú časť

Aj ten najmenší byt by mal byť rozdelený na najzákladnejšie zóny, a tými sú zóna denná a nočná. Tá nočná môže byť pomerne skromná. Keďže je určená na spánok a relax, patrí sem predovšetkým posteľ a pridanie ďalšieho nábytku už závisí od parametrov daného priestoru. Časť určená na spánok by mala byť od dennej zóny aspoň trochu vizuálne oddelená, a to napríklad závesom, zásuvným systémom, policovým regálom a pod. Ideálne je, keď je zóna spánku umiestnená čo najďalej od vstupných dvier.

Denná časť býva rozmernejšia a zahŕňa predovšetkým kuchyňu, stôl so stoličkami, ale môže tu byť i pracovný kút aj výraznejšia obývačková zóna. Vizuálne oddelenie nočnej a dennej časti garsónky zabezpečuje lepšiu psychohygienu a taktiež dáva bytu akúsi vnútornú logiku a budí tak oveľa lepší dojem, ako keď je posteľ viditeľná napríklad už hneď pri otvorení vchodových dvier.

oddelenie zón

Zdroj: Pinterest

Zachovajte vzdušnosť a prehľadnosť

Pri vybavovaní garsónky nábytkom treba rešpektovať obmedzený priestor a zbytočne ho nezahlcovať (napríklad veľkými kusmi nábytku z masívu). Vsadiť sa však oplatí na vizuálne odľahčené kúsky, napríklad sklenené stolíky či poličky, priehľadné plastové stoličky, subtílny nábytok. Celkovo by malý byt nemal pôsobiť prepchatým dojmom, je vhodné zachovať akúsi vzdušnosť a prehľadnosť, aby sa v takomto byte človek necítil stiesnene. Pri malých bytoch platí zásada, že všetko nadbytočné a nepotrebné musí ísť jednoducho preč. Poriadok treba, samozrejme, zachovávať aj pri rozmernejšom bývaní, ale pri garsónkach je to priam nutnosť a každá potrebná vec musí mať to svoje miestečko.

Od začiatku myslite na úložné priestory, ktoré sú alfou a omegou každej garsónky

Nadviažeme na predošlý bod. Aby mala každá vec svoje miesto, musí mať v prvom rade adekvátny priestor. V malom byte najlepšie taký, ktorý je skrytý pohľadu, pokiaľ nejde vyložene o vec určenú na vystavovanie a zútulnenie bytu. Úložné priestory je dobré ťahať do výšky. Ideálne je využiť vstavané skrine, ale aj skrinky v kuchyni môžu mať výšku až k stropu, aby využili svoj úložný potenciál. Priestory na uskladnenie vecí však nemusia byť takpovediac prvoplánové. Napríklad deky či vankúše môžete umiestniť do taburetky, za čelom postele môžete mať  vysúvaciu knižnicu, sezónne veci zas viete umiestniť do prípadného dreveného pódia a pod.

úložné priestory

Zdroj: Pinterest

Čarujte s farbami aj so zrkadlením

Aj malý byt môže pôsobiť o trošku väčšie s pomocou vizuálnych trikov, a to nielen vďaka vhodne zvoleným farbám na stene a nábytku, ale aj prostredníctvom odleskov a zrkadlenia, ktoré dokážu priestor opticky „nafúknuť“. Voľte teda predovšetkým svetlé farby, pričom východiskovou je klasická biela. Pokiaľ túžite po modernom kontraste, výraznejšiu farbu doprajte len jednej stene, ideálne tej kratšej. Biela farba na stenách nemusí pôsobiť nudne, ak ju doplníte vybratou sýtou farbou na doplnkoch. Lesk, ktorý priestor prejasní, prevzdušní a opticky zväčší, dodajú napríklad vysokolesklé dvierka na skrinkách v kuchyni, lesklá dlažba, sklenené časti nábytku, prípadne môžete experimentovať so zrkadlami alebo dokonca zrkadlovým nábytkom.

Zaujme ťa: Interiéroví dizajnéri radia, ako vymaľovať steny v roku 2020

zrkadlá v garsónke

Zdroj: Pinterest

Vyberajte si multifunkčné typy nábytku

Každý centimeter štvorcový je v malom byte vysoko cenný, preto si všetko pred jeho zariaďovaním nábytkom starostlivo premerajte a zvažujte i kúsky vyrobené na mieru, hoci sú drahšie. Niekedy je to naozaj najšikovnejšia voľba a vy využijete malý priestor čo najúčelnejšie. Najlepší nábytok pre garsónky je však zaiste taký, ktorý môže plniť viacero funkcií. Čo napríklad gauč, ktorý sa v noci zmení na posteľ; polička, z ktorej sa po vyklopení stane stolík alebo kuchyňa v skrini? Zaujímavým riešením sú istotne aj vyvýšené pódiá, do ktorých možno napríklad zasunúť posteľ alebo sa v nich môže nachádzať hodnotný úložný priestor a pod. Zároveň taktiež môže slúžiť ako vizuálny „oddeľovač“ zón.

Ďalšie tipy na multifunkčný nábytok a vychytávky do malých priestorov nájdete aj v nasledujúcej galérii.

1 z 9

  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Anna Tlachova 15.02.20 12:00

AT
karma
118.00

Krásne

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 15.02.20 20:19

SK
karma
113.00

Vyzerá to veľmi pekne.

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 15.02.20 21:45

JK
karma
100.00

Skvelá inšpirácia

 • 1
Odpovedať

Mária Reibergerová 15.02.20 22:46

MR
karma
113.00

chce to fantáziu, je to nádherné

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 16.02.20 16:27

MM
karma
106.00

perfektné riešenia

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 25.05.20 22:32

karma
100.00

Skvelá inšpirácia

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 01.12.22 08:53

AS
karma
108.00

veru- teraz je široký výber praktického nábytku

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Bruce Willis bude dedko! Teší sa na rolu starého otca?
CELEBRITY

Bruce Willis bude dedko! Teší sa na rolu starého otca?

 • 0
 • 01.01.2023
Horúce trendy 2023: Čo by podľa dizajnérov nemalo chýbať v tvojej obývačke?
Inšpirácie

Horúce trendy 2023: Čo by podľa dizajnérov nemalo chýbať v tvojej obývačke?

 • 0
 • 27.12.2022
Kontrola partnerovho telefónu: Ide o prirodzenú vec alebo je to zásah do súkromia?
Voľný čas

Kontrola partnerovho telefónu: Ide o prirodzenú vec alebo je to zásah do súkromia?

 • 3
 • 06.12.2022