Budeš šokovaná! Vieš, ktoré sú najšpinavšie predmety v domácnosti?

Budeš šokovaná! Vieš, ktoré sú najšpinavšie predmety v domácnosti?

Možno by ste si mysleli, že najšpinavšie predmety v domácnosti budú v priestoroch toalety. Veľký omyl. Tieto nenápadné veci plné baktérií a vírusov číhajú priamo v obývačke, v spálni, v detskej izbe, ba dokonca v kuchyni! Pozrite sa, na ktoré veci by ste si mali odteraz dať veľký pozor a mali by ste ich čistiť oveľa dôkladnejšie ako doteraz.

Nástrahy z kuchyne

Kuchyňa by mala byť azda najhygienickejším miestom vášho domova, keďže sa tu pripravujú jedlá pre celú rodinu. Paradoxne však nie je. Azda najšpinavším predmetom v byte je totiž kuchynská špongia, ktorou umývame riad. Najčastejšie nesie baktérie spôsobujúce nepríjemné choroby, ako je E.coli či salmonelóza, ktoré negatívne ovplyvňujúce naše trávenie. V tesnom závese, čo sa kuchynských predmetov týka, je spotrebič – mikrovlnka. Zvyšky jedál vo vnútri mikrovlnnej rúry môžu niesť baktérie spôsobujúce črevné ochorenia, preto je nutné jej pravidelné čistenie. V kuchyni ešte na chvíľu zostaneme. Pravidelne a dôsledne čistite aj vašu dosku na krájanie, či už drevenú alebo plastovú, a tiež aj umývadlo.

Zaujme ťa: Čo obsahujú parfumy? Tieto nechutné živočíšne zložky ťa šokujú!

baktérie v kuchyni

Zdroj: Shutterstock®

Postrach menom zubná kefka

Presuňme sa do kúpeľne, kde sa síce umývame, no ani len netušíme, koľko nástrah plných baktérií táto miestnosť ukrýva. Tak napríklad uteráky sú klasickým príkladom toho, že ak nie sú práve vytiahnuté z práčky, sú špinavé. Kľúčom je ich pravidelne prať, ale aj zavesiť ich ihneď po použití tak, aby sa dobre vysušili. Najviac baktérií sa totiž množí vo vlhkom uteráku. A čo taká kefka na zuby? Dávame si ju do úst, čo znamená, že by mala byť dokonale čistá až sterilná. Asi vás nepotešíme, keď vám prezradíme, že práve kefky môžu niesť E.coli baktériu, ale aj stafilokoka alebo dokonca fekálie. Nezabudnite si ju preto pravidelne meniť, odporúča sa minimálne raz mesačne.

Ovládač či počítač

Všetko, čo má klávesnicu, je doslova liahňou baktérií. Priveľa záhybov, do ktorých sa zanáša dlhodobo špina, baktériám vyhovuje a darí sa im tu. Preto si nezabudnite čistiť ako počítač, tak aj ovládače od televízie. Keď už budete pri ovládačoch v obývačke, nezabudnite poriadne vyčistiť ani konferenčný stolík, na ktorý si často odkladáme tieto „baktérionosiče“. Okrem toho aj nohy a iné špinavé predmety, pričom všetky nečistoty – aj keď neviditeľné – prenášame práve na miesto, na ktoré si dávame aj ruky či jedlo.

baktérie na ovládači

Zdroj: Shutterstock®

Textílie v ohrození

Nebezpečnými lapačmi baktérií sú aj textílie, na ktorých napríklad spíme. Matrac často obsahuje okrem prachu aj plesne a roztoče, nehovoriac o baktériách, ktoré sa naň dostanú z ľudského potu. Z tohto dôvodu je tepovanie matraca naozaj dôležité, pretože vám isto nepomôže ani čistá plachta. Pozor si dajte aj na vankúše, ktoré prenášajú baktérie a špinu priamo na vašu pokožku. Špina a nebezpečie okrem iného číha aj na toaletnom stolíku, kde ženy ukrývajú svoje poklady, no tiež v ich taštičke na mejkap, kde sa množia vďaka špinavým štetcom prichádzajúcim do styku s pokožkou tváre na dennom poriadku.

Inšpiruj sa: Vieš, z akého materiálu sa skladá oblečenie? Na toto vždy mysli


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Mária Chromíková 22.04.19 08:26

MC
karma
109.00

Dávam si pozor aby som často menila špongiu a handričku na riad ,a samozrejme kefku na zuby.

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 22.04.19 10:35

karma
107.00

Fujky!!To je nepríjemné už len čítať..

  • 0
Odpovedať

Marie Gutmannová 22.04.19 17:02

MG
karma
104.00

Je pravdou, že na niektoré nástrahy zabúdame, neuvedomujeme si ich.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 22.04.19 17:14

JK
karma
100.00

Na toto si dávam pozor a často mením hubku,handričku

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 22.04.19 17:31

MM
karma
100.00

hygiena áno, ale niekedy sa to už so sterilnosťou preháňa

  • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 22.04.19 20:01

HZŠ
karma
102.00

Poznám to, veľmi často mením hubky, väčšiu časť riadu umývam v umývačke , na zubné kefky tiež veľmi dbám, ale to upratovanie mi už veru občas robí (s pribúdajúcimi rokmi) problémy.

  • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 23.04.19 12:50

TK
karma
105.00

zas všetko mať sterilné tiež nie je dobré, pred pár rokmi sa o tom nevedelo ľudia nepotrebovali všetko dezinfikovať... teraz ľudí aj kýchnutie položí...

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní