Grilovanie na balkóne: Ty ešte nemáš nedymiaci gril? Smelo do toho!

Grilovanie na balkóne: Ty ešte nemáš nedymiaci gril? Smelo do toho!

Grilovanie na balkóne možno nemá také čaro ako grilovanie pod holým nebom v záhrade alebo na chalupe, ale je to stále lepšia voľba, ako negrilovať vôbec, čo poviete? A ak ste sa doposiaľ len nesmelo pohrávali s myšlienkou vytiahnuť na balkón bytu gril a pripraviť sebe aj rodine či priateľom nejakú tú dobrotu pod zub, no vždy vás odradila predstava frflajúcich susedov či susedky, teatrálne „ratujúcej“ sušiacu bielizeň na svojom balkóne, teraz už vám v ceste nestojí žiadna prekážka. Ako to? Grily, ako všetko, majú totiž obrovské množstvo variant a jedným z nich je aj nedymiaci gril ako stvorený na balkón. Pokojne a bez výčitiek svedomia si taký zaobstarajte a ak aj budú vaši susedia šomrať, tak len preto, že ste ich na tú parádnu balkónovú grilovačku nepozvali. ;-)

Priprav si: Recepty na naloženú kuracinu a morčacinu: Najlepšie na grilovanie!

gril na balkón

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pexels.com, flickr.com, pinterest.com

Ideálnou voľbou bude elektrický gril

To, na čo v prípade grilovania na balkóne rozhodne zabudnite, je gril na drevené uhlie. Dobrou voľbou pre vás bude buď plynový alebo elektrický menší kompaktný gril. V takýchto prípadoch sa bude musieť váš neprajný sused mimoriadne silno snažiť nájsť niečo, čo mu na vašej grilovačke vadí. Napriek tomu ale dbajte na bezpečnosť nielen vás, ale aj ostatných ľudí v bytovom dome a gril umiestnite do dostatočnej vzdialenosti od akýchkoľvek horľavých predmetov. Avšak ani všetky elektrické grily sa nemôžu používať vonku, preto sa na to rozhodne opýtajte predajcu alebo si dôkladne preštudujte návod na používanie.

balkónová grilovačka

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pexels.com, pinterest.com

S elektrickým grilom máte po starostiach

V každom prípade, ak natrafíte na elektrický gril, vhodný na vonkajšie použitie a dokážete ho aj na balkóne pohodlne pripojiť k zdroju elektriny, máte vyhraté. Odpadne vám akákoľvek starosť o uhlie alebo drevo, o pohodlnom čistení takéhoto grilu, v porovnaní s tými bežnými, ani nehovoriac. Na elektrickom grile si zároveň viete pohodlne regulovať teplotu.

Výhodou plynového grilu, v porovnaní s elektrickým, je však jeho prenosnosť, čiže nie ste fixované len na zdroj elektriny. Takéto grily však bývajú o čosi drahšie, než elektrické.

Pozri aj: Kalorické grilované jedlá: Týmto sa vyhni, ak chudneš do plaviek!

Pozor na domový poriadok!

Pokiaľ ide o susedské vzťahy, elektrický ani plynový gril nedymí, avšak vôňa jedla sa k nim predsa len dostať môže. Ale to sa predsa deje aj vtedy, keď varíte či pečiete v kuchyni, no nie? :-) Za zmienku však stojí aj domový či bytový poriadok, na ktorý by ste v prípade balkónového grilovania určite nemali zabúdať. Aby ste sa teda vyhli prípadným treniciam a nepríjemnostiam, vopred si zistite, či je takáto činnosť vo vašom meste vôbec povolená. Ak sme vás teraz šokovali, tak vedzte, že zatiaľ, čo v našom hlavnom meste je grilovanie na balkónoch bytových domov povolené, v takej Žiline či v Prešove platí úplný zákaz.

Predtým, než teda vytiahnete na svoj balkón gril, a to akýkoľvek, vopred si preštudujte všeobecno-záväzné nariadenie vašej obce či mesta alebo domový poriadok. Hoci práve elektrický gril nezvykne bývať prekážkou ani v mestách a obciach, kde grilovanie na balkóne nariadenie nepovoľuje, predsa len bude lepšie, keď si túto skutočnosť naozaj vopred preveríte. A potom už len smelo do balkónovej grilovačky!

- Anketa

GRILUJETE NA BALKÓNE?

Odpovedalo 28 ľudí  

Áno, bez problémov
14%
Nie, ale teraz už budem
36%
Určite nie
50%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 30.07.18 06:20

ĽŠ
karma
100.00

Balkón síce nemáme, no elektrický gril je v každom prípade skvelý pomocník.

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 30.07.18 19:28

MM
karma
100.00

myslím, že nie celkom dobrý nápad, predsa treba brať ohľad na susedov, radšej sa vybrať do prírody, keď už nie je záhrada

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 30.07.18 22:03

karma
115.00

Grilovanie na balkóne môže byť dobré,ale my dávame prednosť grilovačke na našej chalupe.

  • 1
Odpovedať

Zuzana Szocsova 05.12.18 09:01

ZS
karma
100.00

niekedy mam pocit ze prave ten dym dava grilovanemu jedlu tu pravu specificku chut

  • 0
Odpovedať

Zuz Kosle 08.05.23 14:56

ZK
karma
-1.00

aky gril je vhodny na balkon? my nemame moc velky balkom a rozmyslame nad kupou grilu len sme si nie isty ktory vybrat

  • 0
Odpovedať

Linda Nijkl 11.05.23 10:39

LN
karma
-1.00

tiez mame len balkon a gril sme si kupovali od znacky dellinger, vyberal ho manzel

  • 0
Odpovedať

Anna Nusk 15.05.23 14:18

AN
karma
-1.00

byvame v dome a na zahrade mame aj ohnisko ale tie mame kvalitny gril, na nom sa v lete griluje casto

  • 0
Odpovedať

Beáta Havala 21.05.23 14:00

BH
karma
-1.00

mame super susedov, ktorym grilovanie na balkone neprekaza, praveze sa k nam radi pridaju

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní