Naučte sa správne starať o kuchynské drezy

Naučte sa správne starať o kuchynské drezy

Kuchynské drezy už dávno nie sú len praktickou záležitosťou, ale môžu sa stať naozajstným klenotom vašej kuchyne. Je však potrebné sa o ne správne starať, aby vám vydržali čo najdlhšie. Pozrite sa ako správne vyčistiť jednotlivé kuchynské drezy efektívne.

Kuchynské drezy používame každý deň. Dokonca aj s príchodom umývačky riadu sa takto dôležitý produkt nedostal do pozadia. Práve naopak. V niektorých prípadoch sa drez stáva dokonca ozdobou modernej kuchyne. Aby vám kuchynský drez vydržal čo najdlhšie, je potrebné venovať mu špeciálnu starostlivosť.

granitový drez

Zdroj: Novaservis

Oslnivý lesk nerezových drezov nie je večný

Nerezový kuchynský drez je klasikou, ktorá nikdy nevyjde z módy. Je veľmi hygienický, oslnivo žiarivý, ale má tiež jeden kaz – je na ňom vidieť každý obtlačok prstov a každá zaschnutá kvapka vody. Čo s tým? Zahoďte drôtenku a stavte na jemnú utierku z mikrovlákna a špeciálne prostriedky pre nerezové povrchy, ktoré váš kuchynský drez nielen vyčistia a vyleštia, ale zároveň ho opatria ochrannou vrstvou. Ak k upratovaniu používate radšej hubku, zvoľte jej jemnejšiu stranu.

Babské rady odporúčajú k čisteniu nerezového drezu využiť zmes vody a jedlej sódy. K následnému vylešteniu môžete použiť kombináciu vody a octu.

Granitový drez potrebuje pravidelnú starostlivosť

V posledných rokoch sú veľmi obľúbené tiež granitové kuchynské drezy. Ich výhodou je odolnosť voči vysokým teplotám a škvrnám od jedla a pitia. Veľa ľudí si myslí, že nákupom granitového drezu sa vyhnú pravidelnému čisteniu. Opak je pravdou. Granitový drez potrebuje pravidelnú starostlivosť rovnako ako každý iný kuchynský drez.

Zabudnite však na agresívne chemické prostriedky a drôtenky. Tie by váš drez mohli nenávratne poškodiť. Vyhýbajte sa tiež koncentrovaným prípravkom s bieliacim efektom alebo čistiacim prostriedkom s chlórom. Najúčinnejšia je mäkká handrička s trochou jaru alebo čistiacej pasty, ktorá je určená špeciálne na granitové drezy. Z domácich zásob môžete na čistenie granitového drezu využiť zmes vody a octu alebo citrónu. Nezabudnite však granitový drez dôkladne opláchnuť!

kuchynský drez z tectonitu

Zdroj: Novaservis

Starostlivosť o kuchynské drezy z tectonitu

Atraktívny vzhľad a odolnosť tectonitových drezov si zamilovali ľudia po celom svete, preto nie je divu, že sa tento materiál objavuje v kuchyniach stále častejšie. Ale aj tu je potrebné dbať na pravidelnú starostlivosť rovnako ako u granitového drezu, obzvlášť, ak máte doma tvrdú vodu.

Usadeniny vodného kameňa môžu vytvoriť nevzhľadnú vrstvu, ktorú však môžete odstrániť bežným prostriedkom na riad a mäkkou handričkou alebo hubkou. Aj v tomto prípade sa vyhnite drôtenkám, hubkám s hrubou stranou a agresívnym čistidlám. Ak na škvrny voda s jarom nestačí, poobhliadnite sa po špeciálnej paste na čistenie drezov.  

Nech už doma používate drez nerezový, granitový alebo tectonitový, nezabudnite na jeho pravidelnú údržbu. Pravidelná šetrná starostlivosť je vždy lepšia než jednorazové drhnutie zaschnutých škvŕn. S našimi radami vám kuchynský drez bude slúžiť celé roky. A čo viac, bude vyzerať dokonale!

Neprehliadni: Neporiadok a žiadny čas? Takto vyzerá upratovanie pre zaneprázdnených


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Katarína Konečná 07.05.21 11:28

KK
karma
111.00

ďakujem za dobré rady

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 08.05.21 06:35

ĽŠ
karma
100.00

Užitočné rady.

  • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 08.05.21 11:50

ZS
karma
100.00

Dobré rady

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní