Starostlivosť o izbové rastliny počas jari: Čo potrebujú po zime?

Starostlivosť o izbové rastliny počas jari: Čo potrebujú po zime?

  • Zdieľaj:
 • 7

Jar je v plnom prúde a zo zimného spánku sa všetko prebúdza nielen v prírode, ale aj v našich domácnostiach. Je potrebné myslieť na to, že požiadavky izbových rastlín sa po zime menia. V zimnom období rastliny spravidla vyžadujú menej pozornosti. Zimná starostlivosť o izbovú zeleň zahŕňa napríklad ochranu pred chladom či zaistenie dostatku svetla, no rastliny zároveň nepotrebujú časté zalievanie, taktiež ich nie je potrebné prihnojovať a podobne. S nástupom teplejších a slnečnejších dní je však potrebné spôsob starostlivosti o izbové rastliny trochu upraviť. Ako na to?

Nový strih

Vaše izbové rastliny sa vám v prvom rade poďakujú za to, ak im po zime doprajete nový svieži strih. V zime totiž neraz na ne pôsobia rôzne nepriaznivé faktory, napríklad chlad či zmeny teplôt, suchý vzduch i teplo z radiátorov. Listy tak môžu reagovať žltnutím, hnednutím, niektoré môžu schnúť. Práve na jar je vhodné rastlinu zbaviť  nevzhľadných či suchých listov a odumretých alebo poškodených častí. Rastlinu ostrihaním omladíte a upravíte jej vzhľad. Navyše tým podporíte jej pevný a bohatý tvar a zdravý rast. Pri strihaní nezabudnite použiť ostré a hlavne čisté nožničky. 

Pozri aj: Ako zútulniť svoj domov? Ide to rýchlo, lacno a bez veľkých úprav!

starostlivosť o izbovú zeleň

Zdroj: Shutterstock®

Väčšia zálievka

Kým v zime stačí spravidla rastliny zalievať len sporadicky, s príchodom jari sa ich požiadavky na vodu zvyknú zvyšovať. Hlavne počas teplých a slnečných dní sa môže voda rýchlo odparovať a substrát často vysychať. To však neznamená, že je potrebné bezhlavé polievanie rastlín vo veľkom množstve. Zálievka musí byť primeraná a musí klásť dôraz na požiadavky samotnej rastliny. Záleží na tom či rastlina obľubuje sucho alebo dlhodobo vlhký substrát. Trvalo premočený substrát môže viesť k hnitiu koreňov a úhynu rastliny. Zálievku teda podľa potreby zvýšte len mierne. Väčšina zelených izbových rastlín sa okrem toho poteší aj pravidelnému roseniu listov. Taktiež ocenia očistenie, a to najmä druhy s väčšími zelenými listami. Listy rastlín zľahka poutierajte vlhkou handričkou a zbavte ich prachu a nečistôt. Budú tak lepšie dýchať a zachytávať slnečné lúče. Prípadne môžete celú rastlinu aj rovno osprchovať vo vani. 

Nové umiestnenie

Po zime budú možno niektoré vaše izbové rastlinky potrebovať nové miesto. Záleží hlavne na tom, aké majú požiadavky na svetlo. V zime sa spravidla svetelné podmienky v miestnosti zhoršujú, a tak je nevyhnutné umiestniť rastliny bližšie k oknu či rovno na parapetu. Naopak, na jar a v lete môže byť potrebné niektoré rastlinky umiestniť ďalej od okna, a to najmä tie, ktoré neobľubujú priame slnečné lúče. Umiestnenie teda vždy voľte podľa toho, koľko svetla konkrétna rastlina potrebuje. Napríklad rastliny s panašovanými listami vyžadujú dostatok svetla, aby si uchovali krásny vzhľad svojich listov. Naopak zeleň s tmavšími listami býva zvyčajne  spokojnejšia v polotieni. 

presádzanie izbových rastlín

Zdroj: Shutterstock®

Presádzanie

Jar je ideálnym obdobím na presádzanie rastlín, teda aspoň vo veľkej väčšine prípadov. Pozorne si teda prezrite svoju zeleň a zhodnoťte či niektoré rastlinky náhodou nepotrebujú nový väčší kvetináč. Niektoré rýchlo rastúce rastliny je potrebné v mladosti presádzať aj každý rok, tie staršie potrebujú nový črepník zvyčajne každé dva, tri či viac rokov. A aké sú signály, že je čas presádzať? Rastlina môže napríklad bez zjavných dôvodov celkovo chradnúť, padajú jej alebo žltnú listy a žiadne nové nerastú. Rozhodne je čas presádzať taktiež vtedy, ak korene rastliny obsadili prakticky celú nádobu a prerastajú dokonca von odtokovými otvormi kvetináča. 

Pri presádzaní voľte črepník väčší aspoň o 2 až 3 centimetre. Niekedy je potrebné rastline zase len vymeniť starý substrát za nový a čerstvý, ak teda nepotrebuje väčšiu nádobu. Podporíte tým prísun nových živín a zabezpečíte dobrú stabilitu rastliny v črepníku. Jar predstavuje vhodné obdobie nielen na presádzanie, ale aj rozmnožovanie. Rozmnožovať môžeme napríklad odrezkami, ktoré necháme zakoreniť vo vode či v substráte, čím získame nové rastlinky.

polievanie rastlín

Zdroj: Shutterstock®

Dôležité hnojenie

Rastliny presadíme, zostriháme, poumývame aj primerane zalejeme. Čo ďalšie ešte potrebujú? Pre väčšinu rastlín sa s jarou začína vegetačné obdobie, teda obdobie intenzívneho rastu. Aby ste podporili zdravý rast a vývin rastlín, nezabudnite im dopriať potrebnú výživu prostredníctvom vhodného hnojiva. Rýchlo rastúce rastliny môžu počas jari a leta potrebovať hnojenie raz za jeden či dva týždne. Rastlinám, ktoré rastú pomaly, spravidla postačí hnojivo raz za mesiac. 

Odporúčame: Jedinečné riasogule: Sú to najmenej náročné rastliny na svete?


  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Katarína Konečná 21.04.21 20:15

KK
karma
106.00

práve sa chystám nakúpiť nové kvetináče, lebo potrebujem niečo popresádzať

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 21.04.21 20:31

JK
karma
100.00

Už sa chystám presadiť niektoré kvety

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 22.04.21 06:56

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady; po zime je naozaj potrebné spôsob starostlivosti o izbové rastliny trochu upraviť.

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 22.04.21 19:09

ZS
karma
100.00

Šak jasné

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 24.04.21 10:57

MC
karma
108.00

Ako každú jar popresadzám do novej zeme a po čase pridám aj hnojivo ,aby sa kvetinkam darilo.

 • 0
Odpovedať

Katarína Hrtúsová 24.04.21 19:54

KH
karma
75.00

Ja som už s presádzaním začala. Kvety mám veľmi rada

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 24.04.21 20:58

IM
karma
105.00

už sme presadili

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Krása sa dá nájsť aj v spálni
Domácnosť

Krása sa dá nájsť aj v spálni

 • 0
 • 26.01.2022
Ako na modernizáciu kúpeľne či kuchyne? Máme pre teba 4 tipy!
Domácnosť

Ako na modernizáciu kúpeľne či kuchyne? Máme pre teba 4 tipy!

 • 0
 • 29.01.2022
Únava po jedle? Na vine môže byť „potravinová kóma“
Zdravie

Únava po jedle? Na vine môže byť „potravinová kóma“

 • 1
 • 09.04.2022
TOPlist