Nezničiteľná izbová rastlina: Táto prežije, aj keď ju zabudneš poliať!

Nezničiteľná izbová rastlina: Táto prežije, aj keď ju zabudneš poliať!

  • Zdieľaj:
 • 2

Lopatkovec, latinsky Spathiphyllum, je trvalá rastlina z čeľade áronovité, ktorá patrí v domácnostiach medzi veľmi často pestované izbové rastliny. Má tropický pôvod, pričom jeho domovinou sú najmä dažďové pralesy Strednej a Južnej Ameriky. Lopatkovec dorastá do výšky cez jeden meter, v interiéri zvyčajne do výšky okolo 80 centimetrov. Charakteristický je veľkými tmavozelenými listami s celistvým okrajom. Krásne biele kvety sa môžu vyskytovať až dvakrát ročne, na jar i na jeseň. Niekedy kvitnú i viac ako dva mesiace. 

Lopatkovec je obľúbenou izbovou rastlinou nielen preto, že vyzerá úžasne a prinesie sviežu zeleň do každej izby, ale aj z niekoľkých ďalších dôvodov. Patrí totiž medzi nenáročné izbové rastliny a je vhodný aj pre úplných začiatočníkov či jedincov, ktorím to s pestovaním rastlín veľmi nejde. Taktiež ho môžeme zaradiť medzi rastliny čistiace vzduch. Zbavuje ho amoniaku, xylénu a trichlóretylénu, dokonca i prebytočnej vlhkosti. Ak sa rozhodnete umiestniť lopatkovec i vo svojej domácnosti, mali by ste vedieť, ako sa o neho postarať!

Pozri aj: TOP bylinky pre zdravé dýchacie cesty: Tieto si dopestuješ i doma!

kam umiestniť lopatkovec

Zdroj: Shutterstock®

Kam lopatkovec umiestniť?

Lopatkovec je skutočne nenáročnou izbovou rastlinou a pri jeho pestovaní stačí dodržiavať len zopár zásad. Čo sa týka jeho umiestnenia v izbe, dariť sa mu bude skoro všade, okrem miesta, na ktoré dopadá priame slnečné svetlo. Okenný parapet tak nie je dobrou voľbou. Lopatkovec má rád polotieň a nepriame rozptýlené svetlo. Radíme ho však aj medzi rastliny vhodné do tmavých miestností, i keď v tomto prípade sa môže stať, že nebude kvitnúť. Spokojný bude v miestnosti s bežnou teplotou od 19 °C do 23 °C. Nemal by byť vystavený teplotám nižším ako 15 °C a prievanu. Počas leta je ho možné v tieni pestovať i na balkóne či terase. 

zalievanie lopatkovca

Zdroj: Shutterstock®

Ako často ho zalievať?

Lopatkovec má rád vlhké prostredie a pravidelnú zálievku. Počas leta je vhodné rastlinu poriadne zaliať jeden až dva razy týždenne, počas zimy jej postačí zálievka raz za sedem dní. Je vhodné substrát udržiavať primerane vlhký. Vyhnite sa však tomu, aby v kvetináči stála voda. Platí totiž, že lopatkovec oveľa lepšie znesie občasné obdobie sucha, ako nadmerné prelievanie. To mu uškodí spravidla viac.

Ak má rastlina nedostatok vody, dá vám to jasne najavo zvädnutými listami. Vtedy treba rastlinu poliať, aby sa vzchopila. Určite sa vám poďakuje aj za pravidelné rosenie listov, čo je žiaduce aj v miestnostiach so suchým vzduchom. Lopatkovec nie je potrebné nijako zvlášť prihnojovať, môžete tak urobiť maximálne na jar a jeseň, kedy zvykne kvitnúť. 

Odporúčame: Budú banány drahšie? Čo stojí za rastúcou cenou obľúbeného ovocia?

lopatkovec

Zdroj: Shutterstock®

Môže niečo rastline škodiť?

S lopatkovcom nemávajú pestovatelia nejaké zvlášť veľké problémy. Ak má však rastlina zlé podmienky na život, dá to spravidla jasne najavo. Už vyššie sme spomenuli zvädnuté listy, ktoré signalizujú, že rastlina nutne potrebuje zaliať. Ak sa na listoch objavujú spálené hnedé škvrny, rastlina je zvyčajne nevhodne umiestnená na priamom slnku. Hnedé končeky listov často znamenajú nízku vlhkosť ovzdušia. Žltnutie listov môže znamenať potrebu rastlinu presadiť do väčšieho kvetináča. Ak biele kvety zmenia farbu na zelenú, môže to značiť nadmerné hnojenie, ale aj to, že sa blíži ich odkvitnutie. Lopatkovca ešte môžu napadnúť i vošky. Vtedy je rastlinu vhodné poriadne opláchnuť a použiť prípravok proti škodcom.

presádzanie lopatkovca

Zdroj: Shutterstock®

Ako lopatkovec rozmnožovať a presádzať?

Lopatkovec je vhodné rozmnožovať na jar, a to delením. Pôvodnú rastlinu jednoducho rozoberte na trsy a každý umiestnite do nového kvetináča. Vždy však dávajte pozor na to, aby ste rastlinkám nepoškodili korene. Ak chcete rastlinu len presadiť, rovnako je to vhodné urobiť na jar, a to buď každý rok, alebo aspoň každý druhý. Vždy zvoľte kvetináč väčší aspoň o 5 centimetrov. Mal by mať otvory na odtekanie vody. Použiť môžete bežný substrát na izbové rastliny, no veľmi vhodný je aj substrát na báze rašeliny s obsahom piesku. Po presadení rastlinu nehnojte aspoň tri mesiace. 

Pozri aj: Na čo použiť vodu z cestovín? Vyliať ju je hriech, pozri prečo


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Darina Božiková 01.04.20 16:19

DB
karma
110.00

lopatkovec pestujem asi 25 rokov.je to veľmi vďačná, nenáročná rastlinka.niekedy má aj 7 kvetov naraz.

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 26.04.20 18:52

KS
karma
133.00

Lopatkovec máme tiež doma, je vážne nenáročný. Keď je zvädnutý, tak ho hneď zalejem a do pol hodinky je znova krásny :-) Jediným problémom je, že nám nekvitne často. Skúsim vyskúšať Vaše rady a uvidíme :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Plavky podľa celebrít: Dala by si prednosť tým od Gigi alebo Kim?
Módne inšpirácie

Plavky podľa celebrít: Dala by si prednosť tým od Gigi alebo Kim?

 • 2
 • 04.06.2022
Kabelky, ktoré nedáš tento rok z ruky: Jarné módne trendy 2022
Módne inšpirácie

Kabelky, ktoré nedáš tento rok z ruky: Jarné módne trendy 2022

 • 3
 • 06.03.2022
Dámske plavky, ktoré sa hodia mnohým postavám: TOP 3 trendy tejto sezóny
Módne inšpirácie

Dámske plavky, ktoré sa hodia mnohým postavám: TOP 3 trendy tejto sezóny

 • 0
 • 21.05.2022
TOPlist