Novoročná očista domácnosti: Týchto zbytočností sa ihneď zbav!

Novoročná očista domácnosti: Týchto zbytočností sa ihneď zbav!

Ľudia majú tendenciu nepotrebné veci odkladať a skladovať ich celkom zbytočne, a to pokojne aj niekoľko rokov. Ale na čo je to dobré? Vaša domácnosť nie je nafukovacia a skôr či neskôr vám to dá patrične najavo. Zistíte to tak, že už nebude ani centimeter miesta na nové džínsy, novú dekoráciu, ba dokonca ani na nový odtieň laku na nechty. Práve na to je dobrá očista domácnosti, na ktorú nebol nikdy vhodnejší čas ako teraz – na začiatku nového roka.

Najprv zbytočnosti

Najskôr sa zbavte naozajstných zbytočností, ktoré rozhodnete nebudete potrebovať. Do tejto kategórie zaraďujeme napríklad ponožky, ktoré nemajú pár. Na čo ich stále odkladáte? Stavíme sa, že už ich máte v zásuvke poriadnu kopu. Odporúčame vám do veľkého mechu smerujúceho do kontajnera prihodiť aj všetky plastové príbory, čínske paličky a ďalší jednorazový riad, ktorý odkladáte „pre prípad núdze”, no nikdy ho v skutočnosti nevyužijete. A keď už ste v tom príborníku, prihoďte tam aj lacné tupé nože, ktoré sa nechystáte nabrúsiť.

Zaujme ťa: Toto sú časté príčiny vybočeného palca. Aká je však prevencia?

ako upratať domácnosť

Zdroj: Shutterstock®

Tašky, vrecká, obaly

Skvelým adeptom na vyhodenie sú aj zásoby igelitových vreciek, ktoré sme za roky nazhromaždili. Zbavte sa ich a začnite používať ekologickejšie náhrady – najideálnejšie sú textilné tašky alebo papierové či pri najhoršom plastové, ale znova použiteľné.

Tu však vzniká malý problém. Aj papierové tašky či tie znovupoužiteľné zvykneme odkladať a takpovediac „škrečkovať”. V tomto prípade vám nepomôže nič iné, len svoje návyky zmeniť a prestať tašky krvopotne odkladať.

triedenie mejkapu

Zdroj: Shutterstock®

Pekné, no nepotrebné

My ženy sme zvláštne bytosti. Nielenže toho potrebujeme veľa, no máme aj sklony všetko hromadiť a takmer nič nevyhadzovať, a to najmä ak ide o naše beauty zásoby. Tým myslíme oblečenie, doplnky aj make-up. Všetko, čo ste nemali rok na sebe (pre akýkoľvek dôvod) vyhoďte alebo darujte. Ak ste skôr zberateľkou topánok ako zberateľkou oblečenia, zbavte sa kúskov, ktoré vás tlačia. Môžu byť prekrásne, no ak vám spôsobujú bolesť, pravdepodobne ich nosiť nebudete, a teda sú len ďalším lapačom prachu a „poberačom" miesta vo vašej domácnosti s obmedzenou kapacitou.

Ďalší na rade „na odstrel” by mal byť make-up po záruke (a tým myslíme aj laky na nechty). Nielenže vám takéto beauty produkty po dátume spotreby môžu privodiť nepekné akné, ale vám aj zaberajú kopec miesta. Ak ste pritom správna beauty maniačka, do zbierky vám určite niečo nové pribúda pomerne často, máme pravdu?

Inšpiruj sa: Návod, ako dodržať novoročné predsavzatia: Ale tento raz NAOZAJ!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 05.01.19 07:53

ĽŠ
karma
100.00

My ženy máme naozaj sklony všetko hromadiť a takmer nič nevyhadzovať, veľmi dobrý článok!

  • -1
Odpovedať

Soňa Krátka 05.01.19 17:42

SK
karma
114.00

super

  • -1
Odpovedať

Elena Švachová 05.01.19 20:25

karma
115.00

Už sa na to chystám aj ja.

  • -1
Odpovedať

Mária Maxianová 06.01.19 09:07

MM
karma
100.00

teraz v januári chystám útok na skrine a zásuvky

  • -1
Odpovedať

Mária Reibergerová 07.01.19 13:20

MR
karma
109.00

keď stále si myslím, čo ak sa to ešte zíde :-D... ale už sa snažím veci čo dlhšie nepoužijem alebo neoblečiem, preč s nimi

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 13.01.19 16:48

JK
karma
100.00

Ja už triedím a zbavujem sa nepotrebných vecí

  • 0
Odpovedať

Alena Ďurechová 01.03.19 00:36

karma
92.00

Napriek snahe nehromadiť veci ich hromadím. Hoci menej :-) 2x ročne tridim nekompromisne šatník. Vždy sa nájde oblečenie, ktoré mi je ľúto vyhodiť a po čase k tomu aj tak dojde... Najlepšie a najviac triedim pri sťahovaní. Tento rok sa sťahujeme do domu a dúfam, že už naposledy. Od pivnice až po všetky zásuvky - všetko prejde očistou a radikálnym triedením. Mám veľmi veľa rôznych eko textilných tašiek a aj malých vreciek na pečivo, zeleninu a ovocie, ale občas sa proste stane, že ich zabudnem doma, alebo sa ani nenazdám a už mám v predajni obuvi zabalené v igelitke nové topánky. Ale ja práve mikroténové vrecká a igelitky nevyhadzujem. Do igelitiek triedim totiž plasty a spolu s nimi igelitku vyhodím a mikroténové vrecká používam na prenesenie potravín, alebo zabalenie desiaty na výlet. Nekupujem už dlho balenie vreciek. Proste použijem tie, čo mám doma už použité.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní