Obľúbené izbové paprade: Ktoré druhy pestovať a ako na to?

Obľúbené izbové paprade: Ktoré druhy pestovať a ako na to?

Aké izbové rastliny máte najradšej vy? Máte v obľube kaktusy a sukulenty, zeleň so zaujímavými listami alebo skôr kvitnúce izbové rastliny? A čo také paprade? Paprade predstavujú veľmi starú skupinu rastlín. Ich vývoj prebiehal ešte pred 400 miliónmi rokov. Dnes ich môžeme zaradiť aj medzi obľúbené izbové rastliny. Paprade síce nekvitnú, no zaujať rozhodne dokážu tvarom listov a celkovým vzhľadom. Určite sa budú krásne vynímať i v modernom interiéri a domácnosť pomôžu trochu zútulniť. Ide pritom o veľmi vďačné rastlinky, ktoré spravidla nebývajú náročné na pestovateľské podmienky a zvládne to s nimi preto i začiatočník. 

Ich požiadavky sa môžu s ohľadom na konkrétny druh trochu líšiť, no vo všeobecnosti paprade obľubujú vlhko. Zvyčajne ťažšie zvládajú veľmi suchý vzduch. Preto ich môžeme zaradiť medzi rastliny vhodné do kúpeľní, no páčiť sa im určite bude i v kuchyni. Rovnako si potrpia na pravidelnú zálievku. Čo sa týka svetla, tak platí, že sa im darí na mieste s dostatkom rozptýleného svetla, no paprade dobre znášajú aj tmavšie stanovištia. A naopak, priame slnečné lúče im môžu škodiť. A ktoré paprade môžeme privítať i vo svojich obydliach? V článku vám predstavíme niekoľko pekných a obľúbených druhov. 

Odporúčame: TOP izbové rastliny s farebnými listami: Upriamia na seba všetku pozornosť!

nefrolepka

Zdroj: Shutterstock®

Nefrolepka

Medzi najobľúbenejšie a najčastejšie v interiéri pestované paprade jednoznačne patrí nefrolepka. Konkrétne môžeme spomenúť druh nefrolepka vznešená, latinsky Nephrolepis exaltata. Jej domovinou sú tropické oblasti Južnej Ameriky, ako aj mnohých iných papradí. Vyzerá ako typická papraď. Vytvára skutočne veľmi peknú a bohatú ružicu širokých vejárovitých listov, ktoré majú jasnozelenú farbu. Pri starších rastlinách dosahujú listy dĺžku cez jeden meter (najmä vo voľnej prírode) a postupne prevísajú. Neforolepka je preto vhodnou rastlinou do závesných nádob, no možno ju pestovať i v klasikom črepníku. Znesie aj polotieň, no potrebuje pravidelnú zálievku. Dávajte však pozor na dlhodobé premočenie substrátu, taktiež na suchý vzduch, ktorý môže spôsobiť hnednutie koncov listov. Ak pestujete nefrolepku mimo kúpeľne, veľmi pomôže, ak jej budete pravidelne rosiť listy. 

Pozri aj: Zelená hviezda Instagramu: Táto trendy izbová rastlina už očarila mnohých!

Venušin vlas

Zdroj: Shutterstock®

Venušin vlas

Ďalšou obľúbenou papraďou, ktorú možno pestovať aj v interiéri, je adiant Venušin, latinsky  Adiantum capillus-veneris, ľudovo tiež Venušin vlas. Táto rastlina má skutočne atraktívny vzhľad. Je charakteristická perovitými listami v tvare trojuholníka. Jednotlivé lístky vyzerajú ako malé vejáriky. Lístočky sú veľmi jemné, no vyrastajú v bujných trsoch. Jej domovinou sú tropické dažďové pralesy, preto je potrebné pri jej pestovaní myslieť na to, že požaduje vyššiu vzdušnú vlhkosť. Veľmi sa jej preto darí v spomínanej kúpeľni, rovnako sa teší pravidelnému roseniu listov. Ani substrát rastliny by nikdy nemal úplne preschnúť. Suchý substrát a suchý vzduch môžu spôsobiť krútenie, hnednutie a opadávanie listov. 

parohovec

Zdroj: Shutterstock®

Parohovec

Ak sa vám páčia paprade, možno vo svojom príbytku privítate práve parohovec, latinsky  Platycerium bifurcatum. Bežne v prírode, pôvodne v Ázii, rastie ako epifyt na kôre stromov. Na prvý pohľad nevyzerá ako typická papraď, pretože má listy skôr celistvé, no pekne tvarované.  Parohovec dostal pomenovanie práve na základe vzhľadu svojich listov, ktoré vyzerajú v podstate ako sobie parohy. Vďaka nim má táto papraď skutočne zaujímavý, nevšedný a jedinečný vzhľad. Parohovec na rozdiel od prechádzajúceho Venušinho vlasu ani zďaleka nie je tak náročný na pravidelnú zálievku či vlhkosť vzduchu. Skúsiť to s ním preto môžu aj tí, ktorí z času na čas zabúdajú rastliny polievať. Táto papraď dobre zvláda aj občasné preschnutie substrátu a jej listy nie sú tak háklivé na suchší vzduch. Parohovcu však vyberte stanovište s dostatkom rozptýleného svetla. 

Odporúčame: Ako skrášliť toaletu: Prinášame ti niekoľko skvelých tipov!

Phlebodium

Zdroj: Shutterstock®

Phlebodium

Medzi paprade radíme aj zástupcov z rodu Phlebodium. Konkrétne môžeme spomenúť druh Phlebodium aureum. Ide o epifytickú papraď pochádzajúcu z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Táto papraď je charakteristická tmavšími listami so striebristým alebo až modrastým nádychom a zvlnenými okrajmi, ktoré sú pri starších rastlinách hlboko laločnaté a mierne prevísajú. Má plazivé korene. Býva robustnejšia a je pomerne odolná voči suchšiemu vzduchu. Jej listy však občasné rosenie určite ocenia. Substrát rastliny by mal byť vždy vlhký, no občasné preschnutie nemusí byť problémom. Táto papraď nemá rada priame slnko, dobre znáša skôr polotieň. 

slezinník

Zdroj: Shutterstock®

Slezinník

Ako posledný ešte spomenieme slezinník, latinsky Asplenium. Spomenúť môžeme konkrétne druh Asplenium nidus – slezinník hviezdovitý, ktorý je charakteristický nádhernými svetlozelenými jazykovými listami s celistvým okrajom, ktoré v črepníku vytvárajú zaujímavé hniezdo. V prírode dorastajú tieto listy do dĺžky cez jeden meter. V domácich podmienkach má papraď, pochopiteľne, menšie rozmery. Táto papraď má rada teplo a vysokú vzdušnú vlhkosť. Preto sa jej skvelo darí v spomínanej kúpeľni. Chráňte ju pred prievanom a chladom, doprajte jej dostatok svetla. Pekný je tiež druh Asplenium antiguum, ktorý je zaujímavý listami s vlnitým až kučeravým okrajom. 

Pozri aj: Vintage štýl a jeho veľký návrat: Trend, ktorý ťa dostane na prvý pohľad!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Elena Švachová 27.01.21 22:06

karma
115.00

Kvetinky mám rada,či už listové,alebo kvitnúce.Skrášľujú nám naše príbytky a vyrábajú kyslík.

  • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 05.02.21 19:22

SK
karma
113.00

Paprade sme kedysi mali doma.

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.03.21 22:10

karma
127.00

u nás doma na paprade nemáme dobré podnebie, príliš sucho

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní