Rada nad zlato: Ako sa zbaviť mravcov? Tieto osvedčené rady zaberú!

Rada nad zlato: Ako sa zbaviť mravcov? Tieto osvedčené rady zaberú!

  • Zdieľaj:
 • 9

Mravce na prvý pohľad vyzerajú neškodne. Dokonca mnohí z nás si ich chovajú ako domáce zvieratká. Avšak niektoré druhy dokážu byť zákerné, pretože hryzú a snažia sa dostať do domácnosti, hlavne ku všetkým sladkostiam. Ja si doposiaľ spomínam, ako našu izbu na internáte (ktorá bola na 5. poschodí) navštívili a usídlili sa v našich skrinkách. Poviem vám, nebolo to pre nás príjemné zistenie.

Kiežby som v tom čase poznala tieto prírodné triky, vďaka ktorým by sme sa ich zbavili. Odteraz už však budem múdrejšia a vy so mnou. Ak ani vás nenechajú na pokoji tieto malinké tvory, poďte s nami bojovať proti prírode prírodou! 

Pozri aj: Cviky pre pevný zadok - spoznaj najčastejšie chyby!

ocot

Zdroj: Shutterstock®

Biely ocot

Poutierajte skrinky, poličky a iné miesta, kde ste spozorovali mravce zmesou bieleho octu a vody (zmes pripravte v pomere 1:1). Tieto miesta utierajte počas celého dňa, aby octová vôňa nevyprchala. Navyše takto zvýšite účinnosť bieleho octu.

Prečo to funguje? Mravce totiž nenávidia vôňu octu – je pre nich odpudzujúca, preto na tieto miesta vôbec nevkročia. Pozorujte miesta, ktorými vchádzajú do domácnosti (vždy chodia tými istými dnu aj von) a pretrite ich octom. Zaručene k vám už tadiaľto nepôjdu. 

Škorica

Zdroj: Shutterstock®

Škorica

Škorica funguje ako domáci repelent na mravce. Jej vôňa je pre tieto malé tvory odpudzujúca, preto sa u vás neusídlia a dokonca k vám nevkročia. Dokonca tento fakt potvrdila aj štúdia, ktorá preukázala, že škoricový silicový olej prináša pozitívne výsledky pri odpudzovaní mravcov.

Ak ste sa rozhodli overiť tieto účinky škorice v praxi, máte dve možnosti. Pri tej prvej zmiešajte polovicu čajovej lyžičky škoricového esenciálneho oleja so šálkou vody. Týmto roztokom poutierajte skrinky a poličky, kde máte uskladnené potraviny. Alebo roztokom natrite miesta, ktorými by sa mravce mohli dostať do vašej domácnosti.

Druhou možnosťou je uložiť mletú škoricu a celé klinčeky na miesta, kadiaľ si môžu mravce vytvoriť cestičku k vám. Vôňa ich odpudí, a tak vás vôbec nenavštívia. 

Zaujme ťa: Psoriáza: Toto sú najčastejšie príčiny prepuknutia ochorenia!

Citrón

Zdroj: Shutterstock®

Citrón

Ak chcete váš domov ochrániť pred inváziou mravcov, vyskúšajte aj citrón. Jeho kyslosť odrádza mravcov od vstupu a navyše dokáže prekryť pachové stopy, ktoré si mravce zanechávajú. S citrónovou šťavou môžete poutierať parapetné dosky, vstupné prahy alebo iné miesta, kadiaľ sa mravce dostávajú k vám. Skvelo účinkuje aj kôrka z citróna, ktorú môžete rovnako uložiť do skriniek. 

Kriedy

Zdroj: Shutterstock®

Krieda

Máte v domácnosti deti, ktoré si bežne kreslia na chodník alebo tabuľu kriedou? Ak áno, tak ju využite. Nakreslite ňou čiary na miestach, ktorými mravce vstupujú do vášho domova. Bude to pre nich akási bariéra, ktorú neprekročia. Nezabudnite však tieto kriedové čiary priebežne obnovovať.

Prečo to funguje? Nikto nevie! Niektorí tvrdia, že je to preto, lebo mravce neznášajú uhličitan vápenatý obsiahnutý v kriede. Iní zas tvrdia, že takto prerušíte pachovú stopu, ktorá mravce vedie. Každopádne tento trik je overený. My sme na internáte tento spôsob vyžili. V drogérii nám predali kriedu proti mravcom – ňou sme si pokreslili podlahu v izbe a rovnako aj skrinky a mravce sme už viac nevideli. 

Odporúčame: Dokonalá svadobná cesta: Spoznaj tie najromantickejšie miesta

Kávová usadenina

Zdroj: Shutterstock®

Kávová usadenina, šupka z uhorky, kajanské korenie

Máte radi kávu? Tak z nej nevyhadzujte usadeninu, ale použite ju proti mravcom. Jednoducho grunt vysypte v záhrade a okolo domu. Vôňa bude mravce odpudzovať a dokonca bude podobne vplývať aj na mačky. Ak nechcete, aby chodili do záhonov, tak tam roztrúste kávovú usadeninu.

Ďalší starý trik, ako sa zbaviť mravcov, je uhorka. Respektíve šupky z uhorky. Mravce neznášajú jemne horkú chuť uhorkovej šupky. Naším posledným trikom je kajanské korenie. Toto korenie má silnú vôňu, ktorá ničí chemické signály, na ktoré sa mravce spoliehajú pri hľadaní potravy. Bez tohto signálu mravce nedokážu nájsť zdroj potravy, preto vás nebudú navštevovať. 

Pozri aj: Paradajkový peeling na oživenie pleti! To musíš skúsiť!

ako sa zbaviť mravcov prírodnou cestou

Zdroj: Shutterstock®

- Anketa

KTORÚ Z TÝCHTO RÁD MÁTE OVERENÚ A URČITE BY STE JU ODPORUČILI?

Odpovedalo 72 ľudí  

Biely ocot
21%
Škorica
11%
Citrón
7%
Krieda
49%
Kávová usadenina
11%
Kajanské korenie
1%

  • Zdieľaj:
 • 9
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Marie Gutmannová 21.09.17 11:16

MG
karma
104.00

super článok

 • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 21.09.17 14:47

karma
108.00

Ďakujem :)

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 21.09.17 20:45

MC
karma
100.00

Dobré rady vyskúšame na jar ,keď sa mravce objavia.

 • 1
Odpovedať

Andrea Šmihulová 21.09.17 20:49

karma
-1.00

Zatiaľ som ich nemala.Asi by ma porazilo.Strašne sa mi to protiví von,nie ešte v byte.Ale človek nikdy nevie.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 22.09.17 18:20

KK
karma
104.00

mala som mravcov, ale nič nepomohlo,bohužiaľ iba chémia

 • 0
Odpovedať

Monika Červinková 22.09.17 20:58

karma
87.00

počula som aj že soľ...ale či je to pravda?...neviem

 • 0
Odpovedať

Marián Podmanický 23.09.17 21:00

MP
karma
110.00

V dnešnej dobe už ľudstvo pozná naozaj veľa prípravkou proti týmto nechceným návštevníkom. Ja mám osobne odskúšanú originál kriedu proti mravcom(bežne dostať v obchodoch). Keď som ňou urobil čiaru po miestách, kadiaľ sa už dlho „špacírovali“, do pár hodín sa ako zázrakom niekde nenávratne odsťahovali.

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 14.12.17 09:53

SK
karma
113.00

vždy skúšame niečo nové, dobré rady

 • 0
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 14.12.17 10:03

karma
70.00

super článok, dakujem v lete veru máme mravce okolo domu ..vyskušam

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Ako skladovať ovocie a zeleninu? Pozor, do blízkosti jabĺk nič nedávaj!
Domácnosť

Ako skladovať ovocie a zeleninu? Pozor, do blízkosti jabĺk nič nedávaj!

 • 11
 • 17.08.2021
Čo všetko môže spôsobovať bolesť päty? Tu sú časté príčiny!
Zdravie

Čo všetko môže spôsobovať bolesť päty? Tu sú časté príčiny!

 • 2
 • 12.07.2021
Zátopek zažil opäť veľký úspech –  na Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary
Voľný čas

Zátopek zažil opäť veľký úspech – na Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary

 • 1
 • 24.08.2021
TOPlist