Sú éčka v potravinách škodlivé či nie? Čítaj a dozvieš sa!

Sú éčka v potravinách škodlivé či nie? Čítaj a dozvieš sa!
 • 23.10.2017
 • Simona Kostková

  • Zdieľaj:
 • 7

Aj vy patríte medzi ľudí, ktorí sa zdravo stravujú a vyhýbajú sa akýmkoľvek nezdravým potravinám?

Hodiny a hodiny sa prehrabávate regálmi a čítate každé malé písmenko, len aby ste sa IM vyhli?

Sú však pre nás naozaj také nebezpečné? Odpoveď vás prekvapí!

Látky, ktoré zlepšujú potraviny

To, že sa máme vyhýbať éčkam a vyberať len zdravé potraviny, vie každá jedna z nás. Máloktorá ale vie, že číslo E, alebo ľudovo éčko, je označenie pre prídavnú potravinu, ktorá sa do potravín primiešava kvôli zlepšeniu jej vlastností - od zvýšenia trvanlivosti, zníženia zdravotného rizika až po zachovanie biologickej hodnoty potraviny. Čiže sú to látky, ktoré by nám mali slúžiť na zachovanie a zlepšenie nutričnej kvality potraviny, na pomoc pri výrobe, balení, preprave či skladovaní, za podmienok, že prídavná látka sa nepoužíva na prekrytie nevhodných potravín.

V praxi to znamená, že  pridané antioxidanty nám zabraňujú vzniku toxických produktov v potravine, že môžeme vyrábať nízkoenergetické potraviny so zníženým obsahom cukru a tuku alebo používať náhrady potravín, akými sú napríklad sójové mäso či margarín.

Ako ich rozoznať?

Tieto látky možno rozdeliť do 26 skupín, napríklad farbivá, konzervanty, sladidlá, ale aj antioxidanty a iné. Každá z týchto látok prešla kontrolou Európskej únie a je preto považovaná za bezpečnú, napriek tomu sa konečné preverenie týchto látok, ukončí až v roku 2020, úradom EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín). Prídavné látky musia byť na potravine označené, zjednodušeným názvom E + číslo, aby sme si následne vedeli ľahko zistiť, o akú látku sa jedná.

Napriek tomu si  treba dávať pozor pri glutamane sodnom, ktorý býva tiež označovaný ako – guanylan sodný, bielkovinový (sójový)hydrolyzát, želatina, autolyzované kvasinky. Potraviny, ktoré aj bez čítania zloženia ľahko zaradíte do kategórie "e-potravín" sú cukrovinky, keksy s príchuťou, múčniky či ochutené nápoje.  Naopak, "éčka" sa nenachádzajú  v chlebe, cereáliách či v hotových jedlách.

Pozri aj: Čerstvé, sušené a kandizované ovocie: Spoznaj ich výhody aj nevýhody!

umele-sladidla

Zdroj: Shutterstock®

Niektoré éčka sú prírodnými látkami.

Medzi éčkami nájdeme látky s minimálnym toxickým rizikom, ako napríklad E 300, ktoré patrí vitamínu C a bežne sa nachádza v citrusoch, čiernych ríbezliach, jahodách, brokolici  či v šípkach. Do tejto kategórie patrí aj kyselina citrónová (E 330), ktorá sa tiež nachádza v citrusoch a obe tieto kyseliny sa používajú ako konzervanty a dochucovadlá.

Ďalší vitamín  B2 – riboflavín (E 101)  je dôležitý pre oči, kožu, funkciu srdca a využíva sa ako vitamín, ale aj ako farbivo, napríklad v mliečnych produktoch alebo v cereáliách.  Pod označením E 100 sa skrýva kurkumín, ktorý sa nachádza v rastline podobnej zázvoru a pomáha znižovať obsah cholesterolu v krvi. V potravinárstve sa používa ako náhrada šafranu, pridáva látkam horkastú chuť a kopíruje žltú farbu vajec v pečive.

emulgatory

Zdroj: Shutterstock®

Ktorým prídavným látkam sa vyhnúť ?

Zlé meno "éčkam" robia látky označené E621-625, známe tiež ako glutamany, avšak v rámci EU sú povolené v obmedzenom množstve. Tieto látky sú v prírodnej forme pre telo prospešné, napríklad pri liečbe depresií, na zvýšenie intelektu, avšak umelé formy, ktoré sa začali pridávať do jedál v rýchlom občerstvení sú pre telo škodlivé. V prírode sa nachádzajú v niektorých hríboch, morských riasach, v zrelých paradajkách alebo v sójových bôboch. Umelý glutaman sodný sa používa v jedlách na zvýraznenie mäsovej chute, glutaman vápenatý ako náhrada kuchynskej soli, rovnako sa využíva aj glutaman horečnatý.

Na základe vlastností glutamanov, ktorými sú zvýraznenie chute a vône, bola dokonca objavená v roku 1908  piata základná chuť – UMAMI, ktorá sa uplatňuje pri mäsových či syrových výrobkoch. Medzi toxické látky, ktoré sú v mnohých krajinách zakázané patria cyklamáty (E 952), ktoré sú 40-krát sladšie než cukor, ale pritom nemajú žiaden energetický prínos pre naše telo. Ďalší  je amarant (E 123), ktorý sa používa ako farbivo v mnohých potravinách, i keď je jeho použitie obmedzené iba na liehoviny a alkoholické nápoje.

Zaujme ťa: Vieš, čo je chemický píling tváre? Zisti, či je vhodný aj pre teba!

umami

Zdroj: Shutterstock®

Ako vidíte, nie všetky látky označené kódom E sú skutočne škodlivými. Navyše, potravina, označená písmenom E, ktorú si kúpime v obchode nám dlhšie vydrží a má krajší vzhľad v porovnaní s tou, ktorú si pripravíme doma v kuchyni a priamo ju skonzumujeme. A tie, ktoré nás môžu ohroziť, ostanú zatiaľ ticho skryté a tolerované, pre zvýšenie kulinárskeho zážitku. 

Odporúčame: Kolostrum: Vraj univerzálny liek na imunitu. Ale, aká je pravda?

- Anketa

ČÍTATE SI ZLOŽENIE KAŽDEJ POTRAVINY, KTORÚ SI CHCETE KÚPIŤ?

Odpovedalo 47 ľudí  

Rozhodne áno - zaujímam sa o to, čo jem/e
81%
Nie, nejako ma to netrápi
11%
Zaujímal/a by som sa, ale nepoznám všetky zložky (nemám v nich prehľad)
9%

  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Milka Damašková 23.10.17 01:06

MD
karma
133.00

Niekedy je naozaj ťažké sa v tom vyznať.Najmúdrejšie je zrejme vyhýbať sa spracovaným potravinám a uprednostňovať čerstvé suroviny, ale keďže niekedy sa to nedá, je dobré mať aký-taký prehľad o použitých prísadách...každá rada drahá -a preto ďakujem za článok, zas o tom viem o niečo viac :)

 • 1
Odpovedať

Soňa Kelemenová 23.10.17 08:19

SK
karma
86.00

ja som už v týchto E-čkách nevyznám....... jedny sú dobré.. druhé však veľmi škodlivé.... a dokonca na potravinách je to napísané takými drobnými písmenami, že ešte aj z okuliarmi to ledva viem prečítať.. my sa doma snažíme kupovať toho najmenej v obchode.. a pestujeme a chováme si všetko doma....

 • 2
Odpovedať

Soňa Krátka 23.10.17 08:19

SK
karma
113.00

všade samé eeečka, kto sa v tom má vyznať, hotová veda...riadim sa aspoň tým, že čím vyššia trvanlivosť, tým viac éčok, preto si kupujem produkty s nižšou trvanlivosťou - napríklad jogurty...aj keď niektoré éčka ni sú na škodu v potravinách...

 • 2
Odpovedať

Tomáš Kamenár 23.10.17 15:37

TK
karma
105.00

myslím že celkom podarený článok

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 23.10.17 18:05

KK
karma
123.00

až sa z toho hlava točí a píšu to stále menšími písmenkami

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 23.10.17 18:38

MM
karma
115.00

celá veda...

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 13.11.17 15:02

MB
karma
109.00

teda studovat zakazdym co dam do kosika... ale je to smutne ze sme ludia a sami sa takto nicime... ludia to vymslia, ludia to zaradia do predaja a neznaly konzument to takto zje...

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Rýchly jablkový koláč s mrveničkou: Spríjemní si jesenné dní
Dezerty

Rýchly jablkový koláč s mrveničkou: Spríjemní si jesenné dní

 • 9
 • 06.10.2022
Kukuricová polievka z čerstvej kukurice: Jej chuť je famózna!
Polievky

Kukuricová polievka z čerstvej kukurice: Jej chuť je famózna!

 • 1
 • 12.09.2022
Tvarohové pagáče so syrom alebo sezamom: Akým dáš prednosť?
Bezmäsité jedlá

Tvarohové pagáče so syrom alebo sezamom: Akým dáš prednosť?

 • 6
 • 10.10.2022