TOP izbové rastliny na slnečné okno: Ktorým slnečné lúče neuškodia?

TOP izbové rastliny na slnečné okno: Ktorým slnečné lúče neuškodia?

  • Zdieľaj:
 • 6

Koľko vody rastlina potrebuje či aká pôda je pre ňu najvhodnejšia, záleží na konkrétnom druhu. Rovnako sa u rastlín menia aj svetelné podmienky. Niektoré z nich potrebujú dostatok slnečných lúčov, iným sa darí aj v polotieni. Kedže izbové rastliny vždy vyžadujú určitú dávku svetla, neraz ich staviame najmä blízko k oknu či rovno na okenný parapet.

Dokáže však okno vždy zabezpečiť dostatok slnka pre každú zeleň v izbe? Pravdou je, že v tomto smere je veľmi dôležité to, na ktorú svetovú stravu je okno orientované. Dostatok rozptýleného svetla, ktoré miluje väčšina rastlín, ponúka spravidla západné okno.

Naopak severné okná ponúkajú pestovanej zeleni zvyčajne málo svetla, preto tu nie je veľmi vhodné pestovať svetlomilné druhy. Problematické však bývajú i okná orientované ja južnú stranu. Tie ponúkajú najviac svetla a priamych slnečných lúčov. Miesta v okolí takto orientovaných okien či okenné parapety bývajú prehrievané, a to o to viac počas horúceho letného poludnia.

Slnko tu môže listom rastlín páliť listy a substrát rýchlejšie vysychá. Rastlina má tak vyššie požiadavky na vlahu. Na južné okná je preto vhodné umiestniť skutočne len izbové rastliny, ktoré priame slnko dokážu zvládnuť. Ktoré to sú? To vám prezradíme v nasledujúcom článku!

Odporúčame: Najkrajšie kvetiny na slnečný balkón: Ktoré skrášlia ten tvoj?

kaktusy

Zdroj: Shutterstock®

Kaktusy

Medzi najvhodnejšie druhy izbových rastlín, ktoré možno pestovať aj na slnkom zaliatych južných oknách, patria rozličné druhy kaktusov. Sú zvyknuté na prebytok slnka, tepla a dlhodobé sucho. Radíme ich v podstate medzi sukulentné rastliny, čiže rastliny, ktoré si v rôznych častiach tela dokážu uskladňovať vodu a živiny, a tak sú schopné prežiť aj dlhé obdobia sucha.

Všetky kaktusy radíme do čeľade opunciovité či inak kaktusovité, latinsky Cactaceae, ktorá zahŕňa niekoľko tisíc druhov. Medzi známe, veľmi pekné a často pestované kaktusy môžeme zaradiť Echinocactus grusonii, prezývaný aj zlatá guľa, ďalej Myrtillocactus geometrizans, Pachycereus či Stenocereus.

Pozri aj: TOP mäsožravé rastliny: Ktoré z nich by si privítala u seba doma?

sukulenty

Zdroj: Shutterstock®

Aloe aj tučnolist

Nielen kaktusy, ale ďalšie druhy sukulentných rastlín bývajú spravidla vhodné na pestovanie na slnečných južných oknách. A je si skutočne z čoho vyberať. Sukulenty sú naozaj rôznorodé a jedinečné tvarom listov, vzrastom či farbami. Medzi najkrajšie sukulenty do bytu môžeme zaradiť známy a obľúbený tučnolist, taktiež haworthie či rozchodník. Aj rôzne druhy Aloe radíme medzi sukulenty.

Pestovať môžete nielen liečivé Aloe vera, ale aj Aloe humilis, Aloe aristata či Aloe variegata. Ak obľubujete rastliny s netradičným a jedinečným vzhľadom, dobrou voľbou bude aj Senecio rowleyanus z rodu starček. Ide o ťahavý sukulent s listami v tvare guľôčok. Veľmi zvláštnym sukulentom je aj kameňovec, ktorý dostal prezývku živé kamene. 

kalanchoe

Zdroj: Shutterstock®

Kalanchoe

Medzi svetlomilné rastliny, ktoré si poradia aj s nadbytkom slnečných lúčov, patrí aj kalanchoa, latinsky Kalanchoe. Ide o nenáročnú izbovú rastlinu, ktorá nie je náročná na pestovateľské podmienky, no je veľmi obľúbená vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu. Rôzne druhy sú charakteristické najmä bohatým kvetenstvom, niektoré však aj okrasnými listami.

Kvitnutie veľmi závisí od toho, koľko slnka rastline doprajeme. Aby sa na nej objavili pestrofarebné kvety, vyžaduje do desať hodín svetla denne. Kalanchoa pochádza z tropických oblastí Afriky, najmä z Madagaskaru, taktiež hojne rastie v Ázii. Vydrží sucho a zvláda aj veľké teplo. Rod Kalanchoe je bohatý a zahŕňa veľa nádherných druhov. Spomenúť môžeme Kalanchoe blossfeldiana, Kalanchoe pinnata či Kalanchoe daigremontiana.

Odporúčame: Ako udržať kvety vo váze dlhšie čerstvé? Poznáme skvelý trik!

ananásovník

Zdroj: Shutterstock®

Ananásovník

Celoročne slnečné stanovište si vyžaduje aj ananásovník, takže mu môžete nájsť miesto práve v blízkosti južného okna. V lete ho dokonca môžete vytiahnuť na balkón či terasu. Vyžaduje si pravidelnú zálievku. Aj v našich predajniach s izbovými a vonkajšími rastlinami sa dajú zohnať rozličné okrasné a dekoratívne druhy a kultivary ananásu pestovaného, latinsky Ananas comosus.

Pri dobrých podmienkach a starostlivosti dokonca môžu rodiť menšie červenkasté plody. Vlastný ananásovník je však pri troche šťastia možné vypestovať i z vrcholovej listovej ružice zo zakúpeného ananásu. Pri svetlých južných oknách sa bude dariť aj citrusom.

voskovka

Zdroj: Shutterstock®

Voskovka

Ako poslednú ešte spomenieme voskovku, teda hoju voskovú, latinsky Hoya carnosa. Ide o popínavú rastlinu, ktorá je charakteristická okolíkmi voňavých hviezdicovitých voskovitých kvetov a kožovitými lesklými listami, ktoré majú tmavozelenú farbu a bledšie fliačiky a škvrny. Kvety veľmi pekne a prenikavo voňajú a spravidla aj dlho vydržia. Hoja vyžaduje naozaj dostatok svetla a tepla, taktiež pravidelnú zálievku.

Nedostatok aj nadbytok vody však rastline škodí. Nedostatok svetla zase môže spôsobiť to, že rastlina nebude kvitnúť. Hoja vosková inak nie je náročná na pestovanie. Známa je veľmi rýchlym rastom. Krásne sú aj ďalšie druhy z rodu Hoya. Napríklad Hoya kerrii je špecifická svojimi listami v tvare srdiečka, zaujímavá je aj Hoya australis.

Pozri aj: Ktoré rastliny vhodné do kúpeľne si musíš zaobstarať?


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Katarína Konečná 23.08.20 11:55

KK
karma
121.00

mám na okne tučnolist , aloe a kalanchoe a darí sa im výborne

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 23.08.20 19:13

MM
karma
106.00

my máme okná orientované na západ, u nás sa darí orchideám

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 23.08.20 23:33

karma
111.00

Mám aj ja na oknách kvety a môžem povedať,že sa im darí.Kaktusy na slnku,fialky na druhých oknách.Na balkóne mám tak isto kvetiny,ale tam musíme zastierať,lebo tam mi praží slnko celé poobedie.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 24.08.20 07:03

ĽŠ
karma
100.00

Vďačné izbové rastliny na slnečné okno; väčšinu pestujem.

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 24.08.20 11:19

MS
karma
112.00

Máme na okne kaktus a darí sa mu.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 26.08.20 07:48

MR
karma
104.00

zaujímavé, vďaka

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Bruce Willis bude dedko! Teší sa na rolu starého otca?
CELEBRITY

Bruce Willis bude dedko! Teší sa na rolu starého otca?

 • 0
 • 01.01.2023
Horúce trendy 2023: Čo by podľa dizajnérov nemalo chýbať v tvojej obývačke?
Inšpirácie

Horúce trendy 2023: Čo by podľa dizajnérov nemalo chýbať v tvojej obývačke?

 • 0
 • 27.12.2022
Kontrola partnerovho telefónu: Ide o prirodzenú vec alebo je to zásah do súkromia?
Voľný čas

Kontrola partnerovho telefónu: Ide o prirodzenú vec alebo je to zásah do súkromia?

 • 3
 • 06.12.2022