TOP izbové rastliny s okrasnými listami: Tieto kvety ani nepotrebujú!

TOP izbové rastliny s okrasnými listami: Tieto kvety ani nepotrebujú!

  • Zdieľaj:
 • 0

Milovníkom rastlín a zelene určite skrášľuje obydlie veľké množstvo izbových rastlín. A vlastne nejakú menšiu či väčšiu rastlinu nájdeme pravdepodobne v každej domácnosti. Izbové rastliny sú krásnym doplnkom v interiéri, ktorý so sebou do domovou prináša trochu prírody, zelene a života. Ideálne sú nenáročné izbové rastliny, ktoré toho veľa pre dobrý rast ani nepotrebujú a zvládne ich pestovať aj úplný začiatočník. Mnohí napríklad milujú nenáročné sukulenty. Domácnosť však dokážu dokonale skrášliť aj kvitnúce izbové rastliny.

Nie sú to však len kvety, ktoré robia rastlinu krásnou a jedinečnou. Veľké množstvo z nich prakticky nekvitne, prípadne majú len nenápadné kvetenstvo. Zaujímavé sú však práve svojimi netradičnými listami. Ak plánujete do domácnosti nákup nejakých nových rastliniek, ponúkame vám v dnešnom článku hneď niekoľko tipov a inšpirácií. Pozrieme sa totiž na tie najkrajšie izbové rastliny s okrasnými listami, ktoré sú predovšetkým zaujímavé tvarom či farbou svojich listov. Ktoré si zamilujete vy?

Odporúčame: Ktoré rastliny vhodné do kúpeľne si musíš zaobstarať?

pilea

Zdroj: Shutterstock®

Pilea

V žiadnej modernej domácnosti nesmie chýbať pilea. V posledných rokoch jej popularita poriadne vzrástla. Na obrázku vyššie môžete vidieť veľmi obľúbený druh Pilea peperomioides. Táto rastlina je charakteristická svojimi menšími sýtozelenými okrúhlymi lístkami na dlhých stonkách. V domácnosti ju umiestnite na slnečné stanovište a so zálievkou to nepreháňajte. Lístky však môžete pravidelne kropiť.

Pozri aj: Ako vybrať melón správne? Máme pre teba zopár užitočných rád!

maranta

Zdroj: Shutterstock®

Maranta

Ak sa vám páčia listy, ktoré nie sú len jednej farby, určite vám do oka padne maranta. Najznámejšia je maranta rebernatá, latinsky Maranta leuconeura. Táto rastlinka má v rôznych vzoroch a kresbách kombinovanú bledozelenú a tmavozelenú, niektoré odrody majú napríklad zeleno-čiernu kresbu a mnohé majú aj červenú, bordovú až fialovú žilnatinu. Maranta skrášli každý interiér a pritiahne pozornosť.

krotónovec

Zdroj: Shutterstock®

Krotónovec

Na obrázku vyššie môžete vidieť krotónovec. Ak do miestnosti chcete vniesť viac farieb, táto rastlinka je tou správnou voľbou. Jeho listy hýria prakticky všetkými farbami jesenného lístia. Najznámejším druhom je krotónovec strakatý, latinsky Codiaeum variegatum. Pre krásne sfarbenie listov ho umiestnite na slnečné stanovište. Počas leta sa mu bude dariť aj v exteriéri. Má rád vlhký substrát a pravidelné kropenie listov.

Odporúčame: Ako sa zbaviť cigaretového zápachu? Vďaka týmto trikom mu dáš zbohom!

alokázia

Zdroj: Shutterstock®

Alokázia

Skutočne netradičný a atraktívny vzhľad listov ponúka alokázia, latinsky Alocasia. Existuje množstvo druhov, niektoré i veľmi vzácne. Vo všeobecnosti sú alokázie charakteristické najmä kopijovitým tvarom listov a ich svetlou kresbou na oboch stranách. Podľa odrody sú listy zvyčajne tmavozelené s výraznou bielou žilnatinou. Alokázia má rada skôr polotieň a vlhkú pôdu. Treba však myslieť na to, že táto rastlina je náročná na výživu a pravidelné hnojenie.

pieprovec

Zdroj: Shutterstock®

Pieprovec

Ďalšou rastlinou s veľmi peknými okrasnými listami je pieprovec, latinsky Peperomia. Tento rod je opäť bohatý a zahŕňa množstvo druhov s krásnymi listami, ktoré majú rôznu veľkosť i sfarbenie. Patrí sem napríklad pieprovec magnoliolistý, ktorý má zelené listy lemované smotanovou farbou. Pieprovec vráskavý má menšie listy srdiečkového tvaru a podľa odrody tmavozeleno, ružovo či bordovo sfarbené. Pieprovce neobľubujú priame slnko a premokrenie pôdy.

Pozri aj: Ako udržať kvety vo váze dlhšie čerstvé? Poznáme skvelý trik!

kalatea

Zdroj: Shutterstock®

Kalatea

Ako posledná nesmie v tomto zozname chýbať ani kalatea, latinsky Calathea. Jej rôzne druhy môžete vidieť na obrázku vyššie. Kalatey sú skutočne rôznorodé a budete mať problém si medzi nimi vybrať. Ich listy sa líšia tvarom aj sfarbením. Niektoré majú väčšie listy, iné zase úzke či dokonca po okrajoch vlnité. Rôznorodé je i sfarbenie. Niektoré majú listy zelené s bledou kresbou, ďalšie sú zase strakaté a okrem rôznych odtieňov zelenej sa na nich vynímajú aj odtiene bordovej a fialovej. Nie sú náročné na pestovanie.

Odporúčame: Exotický štýl bývania JUNGALOW: Nový trend moderného života!


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Hudba na spanie: Aký typ ti pomôže najľahšie zaspať?
Inšpirácie

Hudba na spanie: Aký typ ti pomôže najľahšie zaspať?

 • 0
 • 30.01.2023
Prvá ukážka z hraného filmu o Barbie zaskočila publikum
Voľný čas

Prvá ukážka z hraného filmu o Barbie zaskočila publikum

 • 0
 • 21.12.2022
VIDEO: Refectocil farba na obočie – ako ju správne používať pri domácej úprave obočia?
Líčenie

VIDEO: Refectocil farba na obočie – ako ju správne používať pri domácej úprave obočia?

 • 0
 • 29.01.2023