TOP nenáročná izbová rastlina: Túto zvládne pestovať každý!

TOP nenáročná izbová rastlina: Túto zvládne pestovať každý!

Zamiokulkas, latinsky Zamioculcas zamiifolia, môžeme v súčasnej dobe zaradiť medzi veľmi obľúbené izbové rastliny. Vyzerá skvelo a jeho pestovanie zvládnu aj najväčší vrahovia zelene. To je predsa dokonalá kombinácia! Na začiatok si však o tejto štýlovej rastlinke môžeme povedať zopár slov. Zamiokulkas je trváca rastlina z čeľade áronovité. Známy je aj ako ZZ rastlina. Údajne pochádza z východných tropických až subtropických oblastí Afriky, kde sa aj prirodzene vyskytuje. 

Táto rastlina je charakteristická tučnejším podzemkom a netradičnými dužinatými stonkami s nepárno perovitými listami, ktoré sú kožovité, lesklé a spravidla tmavozelené. Pri dobrých podmienkach môže v domácnostiach dorásť až do výšky cez jeden meter. O zamiokulkase ešte môžeme spomenúť, že funguje ako taká prírodná čistička vzduchu. Z ovzdušia vychytáva xylén, benzén či toluén. Táto rastlinka tak domácnosť nielen skrášli a zútulní, ale prispeje aj k zdravšiemu životnému prostrediu. Ak hľadáte nenáročnú izbovú rastlinku, na ktorú môžete pokojne aj z času na čas zabudnúť, zamiokulkas je tou správnou voľbou. Čo mu postačí k životu?

Odporúčame: Kvety bohatstva priťahujúce peniaze ako magnet: Tieto musíš mať!

zamiokulkas

Zdroj: Shutterstock®

Kam ho v umiestniť?

Pri umiestňovaní izbových rastlín v domácnosti sa spravidla berie ohľad na to, koľko slnka potrebujú. Nenáročný zamiokulkas môžeme umiestniť na slnečné miesto, nikdy však nie na priame slnko. Ideálny je polotieň, no zároveň ho radíme medzi rastliny vhodné do tmavých miestností. Ak by ste chceli dodať trochu zelene nejakému tmavému kútu v izbe, zamiokulkasu to určite neublíži. Dariť sa mu bude v miestnostiach s bežnou izbovou teplotou, čiže okolo 20 °C, no ani mierny chlad mu neuškodí. Teplota v izbe by však nemala klesať pod 15 °C. Dobre urobíte, ak vyberiete miesto, kde nehrozí prievan. Cez leto mu je možné nájsť miesto na balkóne, terase či v záhrade. Aj tu však platí, že by mala byť rastlina chránená pred priamymi slnečnými lúčmi.

zalievanie zamiokulkasu

Zdroj: Shutterstock®

Ako často treba rastlinu zalievať?

Zamiokulkasu sa najviac bude dariť, ak ho jednoducho necháte žiť svoj vlastný život. Jediné, čo bude od vás potrebovať, je zálievka. Tá by mala byť pravidelná, no medzi jednotlivým polievaním je dôležité nechať substrát preschnúť. Stačí zalievať raz za jeden až dva týždne. Najmä ak máte zamiokulkas umiestnený na tmavšom mieste, bude vyžadovať menej vody. Ak odídete na dovolenku, alebo naň prípadne zabudnete, spravidla ho to nepoloží. Pre túto rastlinu platí, že sa lepšie vysporiada s istým obdobím sucha, ako by mala bojovať s premočenou pôdou a nadbytočnými zálievkami. Vhodné však je, aby bol zamiokulkas zároveň vo vlhkejšom prostredí. Môžete ho z času na čas osprchovať alebo orosiť rozprašovačom. Počas jari a leta môžete rastlinu dvakrát mesačne aj prihnojovať. Vhodné je hnojivo na zelené rastliny. 

Pozri aj: Minimalizmus v byte či dome: Tieto základné pravidlá musíš vedieť

problémy so zamiokulkasom

Zdroj: Shutterstock®

Môžu sa vyskytnúť problémy?

Hoci je zamiokulkas označovaný prakticky za nezničiteľnú rastlinu, predsa len je vhodné vyvarovať sa niektorým prešľapom v pestovaní. Tým najväčším je nadmerné zalievanie rastliny, čo sme spomínali už vyššie. Ak budete zamiokulkas neustále nadmerne zalievať, začnú mu žltnúť až hnednúť listy a prípadne aj opadávať. Taktiež môžete časom zaregistrovať, že rastlina postupne hnije. Zamiokulkas je preto ideálnou rastlinou pre tých, ktorí často zabúdajú rastliny polievať. Ak s radosťou doprajete svojim rastlinám množstvo vody, zamiokulkas pre vás nie je vhodnou voľbou. Okrem toho sa môže vyskytnúť ešte ďalší problém s touto rastlinou. Ak sa na jej listoch začnú objavovať rozličné škvrny, spravidla je to tým, že je rastlina na priamom slnku. Je potrebné ju premiestniť. Hnedé špičky listov môžu poukazovať na suchý vzduch v miestnosti. Iné problémy v súvislosti s pestovaním zamiokulkasu sa zvyčajne neobjavujú.

presádzanie zamiokulkasu

Zdroj: Shutterstock®

Ako zamiokulkas rozmnožiť?

Zamiokulkas je možné rozmnožovať mnohými rozličnými spôsobmi. Rastlinu napríklad veľmi jednoducho rozmnožíte tak, že list z materskej rastliny zapichnete do pôdy a ten postupne zakorení. Zamiokulkas je však charakteristický tým, že v jednom kvetináči rastie spravidla hneď niekoľko trsov samostatných rastlín. Konkrétny trs stačí oddeliť a presadiť do novej nádoby so substrátom. Čo sa týka presádzania celých rastlín, tým mladším je možné dopriať nový kvetináč každý rok. Väčšie rastliny presádzame na jar zvyčajne každé tri roky. Použiť je vhodné substrát pre izbové rastliny, prípadne ho zmiešať s trochou piesku. Na dno kvetináča je vhodné pridať drenáž v podobe kamienkov. Vďaka tomu bude voda dobre odtekať a korene rastliny nebudú stáť vo vode.

Pozri aj: Najideálnejšie rastliny čistiace vzduch: Zabudni na drahé čističky vzduchu


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Katarína Konečná 13.03.20 06:41

KK
karma
111.00

mám už niekoľko rokov a je nádherný

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní