TOP rady na mušky z kvetináčov (smútivky) - zbav sa ich raz a navždy!

TOP rady na mušky z kvetináčov (smútivky) - zbav sa ich raz a navždy!

Ak aj vy doma pestujete kvety, určite ste už aspoň raz bojovali s otravnými muškami. Najčastejšie poletujú okolo kvetín a kvetináčov, no ak sa premnožia, budú skutočne všade. Zoznámte sa s malými drobnými muškami, smútivkami.

Smútivky nie sú ovocné mušky

Smútivky sú malé čierne mušky a často sa zamieňajú s vínnymi muškami. Kým vínne mušky obľubujú zrelé a hnijúce ovocie, smútivky nájdeme najčastejšie v pôde izbových rastlín alebo v ich okolí. Stačí, ak kvety polejeme viac, než je potrebné.

Niekedy si však môžeme larvy smútiviek nechtiac doniesť kúpou novej kvetiny. Nachádzať sa môžu aj v zakúpenom substráte.

Mušky smútivky kladú svoje vajíčka priamo do substrátu, v ktorom je rastlina zasadená. Pre rastliny sú nebezpečné práve larvy, ktoré sa živia plesňami, rozloženými časťami rastliny či ich koreňmi. Ak nezasiahneme včas, najmä slabšia rastlina môže odumrieť.

Odporúčame: Našla si vošky v kvetoch? Nevyhadzuj ich, ale skús tento trik!

smútivky

Zdroj: Shutterstock®

Ako s nimi bojovať?

Smútivky sa zaraďujú medzi častých škodcov izbových rastlín. Najúčinnejšia bude chémia, no ak po nej siahnuť nechcete, vyskúšajte nechemické a prírodné alternatívy.

 • Smútivky obľubujú vlhké prostredie, v ktorom sa im darí. V prípade, že je kvetina prepolievaná, je vhodné najprv substrát vysušiť. Aby ste zamedzili ďalšiemu výskytu mušiek, vodu nalievajte do misky.
 • Veľmi účinným prostriedkom v boji proti smútivkám sú aj lepiace pasce. Majú väčšinou žltú výraznú farbu, čo mušky láka a na pascu sa ľahko nalepia.
 • Kúpili ste nový substrát na izbové kvety a chcete si byť istý, že z neho po čase nevylezú smútivky? Vypáľte ho v trúbe na plechu. Nevýhodou je možný zápach z vypaľovania pri vyššej teplote. V lete môžete substrát nechať poriadne presušiť na horúcom slnku.  
 • Cesnak je všeliekom na všetko. Mnohí skúsení pestovatelia ho možno aj preto odporúčajú v boji proti muškám. Rozrezané strúčiky cesnaku zapichnite do substrátu. Cesnak priebežne kontrolujte a vymeňte, ak začne hniť.
 • Pomôcť môžu aj obyčajné zápalky, a to vďaka obsahu síry na ich hlavičke. Zapichnite ich do pôdy hlavou nadol. Počet prispôsobte podľa veľkosti konkrétneho črepníka.  
 • Účinným riešením môže byť aj použitie piesku. Na substrát naneste vrstvu piesku (asi 1 centimeter) a jemne utlačte rukou. Larvy vďaka nedostatku vzduchu vyhynú a mušky sa dnu nedostanú. Vodu nalievajte kvetom do misky.
 • V boji proti smútivkám sa odporúča aj žihľavový výluh, ktorý je pre mušky toxický. Asi 100 gramov čerstvej žihľavy nechajte lúhovať v litri vody po dobu 24 hodín. Po scedení striekame rastlinu a substrát týmto výluhom.

Pozri aj: Časté škodce na izbových rastlinách: Ako ich odhaliť a odstrániť?

presádzanie kvetov

Zdroj: Shutterstock®

Keď nepomáhajú babské rady, skúste to inak!

V prípade, že ste vyskúšali všetky babské tipy a triky na boj so smútivkami, no aj tak sa ich neviete zbaviť, skúste s nimi bojovať pomocou odborníkov. Možno sa chcete chémii vyhnúť, no ak nič nepomáha, tak odporúčame siahnuť po chemických prípravkoch dostupných v záhradných centrách.

Vhodnou voľbou sú aj parazity, ktoré sa živia larvami smútiviek. Možno to neznie ako najlepšie riešenie, ale je 100 % účinné. Tieto parazity vás zbavia smútiviek a keď už nebudú mať čo „konzumovať“, tak uhynú.

Aktualizovaný článok: 7.2.2023

- Anketa

MALI STE UŽ SKÚSENOSŤ SO SMÚTIVKAMI?

Odpovedalo 180 ľudí  

Áno
97%
Zatiaľ nie
3%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Katarína Konečná 16.03.21 10:48

KK
karma
111.00

pred pár rokmi som mala problém, ale teraz si kontrolujem kvety, ale zatiaľ chvalabohu nemám

 • 1
Odpovedať

Mária Reibergerová 16.03.21 13:03

MR
karma
104.00

mala som s nimi problém ale dávnejšie, no v prípade, že by sa zas objavili, vďaka za rady

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 16.03.21 18:25

MM
karma
100.00

cesnak a zápalky zaberajú

 • 1
Odpovedať

Iveta Moravčíková 17.03.21 09:30

IM
karma
100.00

Dakujem za radu mne sa práve objavili

 • 1
Odpovedať

Marián Podmanický 18.03.21 17:29

MP
karma
111.00

My ich doma nemáme, ale niekde som počul, že je dobré mať po blízku mäsožravú rastlinu, ktorá veľmi pomáha ničiť túto háveď.

 • 1
Odpovedať

Mária Sivová 08.02.23 07:22

MS
karma
100.00

Veru niekedy sa objavia aj v mojich rastlinkách a najčastejšie na jar.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní