Tušíš, ako sa starať o mramor v domácnosti? Osvoj si tieto tipy!

Tušíš, ako sa starať o mramor v domácnosti? Osvoj si tieto tipy!

  • Zdieľaj:
 • 1

Povedzme si pravdu, mramor nepatrí medzi úplne bežné materiály v domácnostiach. Ak sa u nás aj niekde tento prírodný kameň vyskytuje, tak väčšinou len na malých plochách, ako sú starožitné stolíky, no v luxusnejších domácnostiach sú z neho vyrobené kuchynské linky či kúpeľne, v prípade veľkých noblesných víl vieme nájsť mramor prakticky všade. Bez ohľadu na to, koľko mramorových povrchov sa nachádza u vás doma, mali by ste vedieť, ako sa starať o mramor v domácnosti tak, aby si zachoval svoju kvalitu a aby ste ho nevedome nepoškodzovali. Osvojte si tieto tipy!

Odporúčame: Ako vyčistiť liatinový riad? Nie je to vôbec nemožné, ako sa zdá

starostlivosť o mramor

Zdroj: Shutterstock®

Menej je viac

Základnou radou, ktorou sa treba v prípade mramoru riadiť je, že menej je jednoznačne viac. V preklade, ak nie je výrazne znečistený, stačí ho utrieť handričkou, navlhčenou v teplej vode. V prípade väčšieho znečistenia môžete siahnuť aj po čistiacom prostriedku, avšak čo najšetrnejšom, s čo najmenej agresívnym zložením. Ideálne je siahnuť po prostriedku, ktorý je určený cielene na tento druh kameňa. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k jeho znehodnoteniu. V žiadnom prípade mramor nečistite abrazívnymi prípravkami, kyselinami či prostriedkami, obsahujúcimi čpavok.

mramor v kuchyni

Zdroj: Shutterstock®

Čomu sa radšej vyhnúť?

V prípade mramoru je nevhodný aj bežný čistiaci prostriedok na riad. Vyhnite sa tiež drsným čistiacim hubkám, drôtenkám a kefkám. Použiť môžete aj octový roztok, ale nie neriedený ocot a existuje aj takzvaný impregnátor na mramor, ktorý vám pri tomto materiáli spraví veľmi dobrú službu. Používajte ho však len na dokonalo suchom mramore. V porovnaní napríklad so žulou je mramor pomerne citlivý, pre svoju typickú nasiakavosť. Znamená to, že vodu a akékoľvek tekutiny dokáže nasiaknuť do pomerne veľkej hĺbky. Preto mramor nie je príliš vhodné umiestňovať do exteriéru.

Vyskúšaj: Dá sa určiť povaha človeka podľa obľúbenej farby? Zisti viac!

čistenie mramoru

Zdroj: Shutterstock®

Mramor by nemal byť pridlho mokrý

Aj v prípade, ak máte mramor v interiéri, nenechávajte ho príliš dlho mokrý. Či už ide o stolík pod kvety alebo kuchynskú linku, snažte sa vždy mramorový povrch vyutierať dosucha. V opačnom prípade vám na mramore môžu zostať fľaky, ktorých sa zbavuje naozaj ťažko. Ak sa vám kúsok z mramoru odlomí, nepoužívajte len také hocijaké lepidlo, ale zakúpte si lepidlo, špeciálne na prírodné kamene, ktoré je na polyesterovej báze. Miesto, ktoré budete lepiť, musí byť dôkladne zbavené prachu, odmastené a suché. Takéto lepidlo zvykne schnúť približne sedem hodín. V prípade, že sa vám na mramore objavili ryhy alebo škrabance, pomôže vám špeciálny vosk na prírodné kamene, pri hlbších ryhách môžete siahnuť aj po brúsnom papieri, avšak postupujte jemne a opatrne.

Otestuj: Využitie gaštanov v domácnosti: Tušíš vôbec, čo všetko dokážu?


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 01.11.18 07:40

ĽŠ
karma
100.00

Praktické a užitočné tipy.

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Amazon predstavil novinku. Chceli by ste, aby vašim deťom čítala rozprávku zosnulá mama?
Rodina

Amazon predstavil novinku. Chceli by ste, aby vašim deťom čítala rozprávku zosnulá mama?

 • 3
 • 27.06.2022
Zemiakový alebo kukuričný škrob: Ktorý je vhodný na varenie a ktorý na pečenie?
Domácnosť

Zemiakový alebo kukuričný škrob: Ktorý je vhodný na varenie a ktorý na pečenie?

 • 1
 • 16.04.2022
Štýlový a praktický konferenčný stolík: Ako ho vybrať, aby ladil s obývačkou?
Domácnosť

Štýlový a praktický konferenčný stolík: Ako ho vybrať, aby ladil s obývačkou?

 • 1
 • 28.04.2022
TOPlist