Registrácia Prihlásenie

Využitie gaštanov v domácnosti: Tušíš vôbec, čo všetko dokážu?


Už viete, prečo si naši starí rodičia dávali gaštany do postele a ako z gaštanov spraviť úžasnú tinktúru proti artritíde? Tak je načase, aby ste sa dozvedeli aj to, ako využiť gaštany vo svojej domácnosti, pretože je neuveriteľné, čo všetko také obyčajné gaštany, z ktorých sa vytvárajú rôzne postavičky na výtvarnej výchove v škole, dokážu. Určite vám nemusíme hovoriť, že toho nie je naozaj málo.

Tak rýchlo si vybehnite na zdravotnú prechádzku do lesa a nezabudnite si nazbierať gaštany, hoci aj plný košík. Toto všetko gaštany dokážu!

Gaštanový prášok ako pomocník nielen v domácnosti

Gaštanový prášok je tým zázračným prvkom, ktorý je dnes v hlavnej úlohe. Jednoducho si z nazbieraných gaštanov vylúpnite biele vnútro (z gaštanov očistíte hnedú šupku) a následne toto vnútro pomeľte / rozdrvte na prášok. Nenápadné vnútro, jednoduchá príprava a zaujímavé účinky – kombinácia, ktorá vás postaví na nohy a prinúti pozerať sa pod nohy pri prechádzke parkom.

Pozri aj: Ako na minimalistický životný štýl? Poradíme ti, kde začať!

gaštany a vypadávanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Gaštanový prášok a krása

Kto by to bol povedal, že gaštanový prášok dokáže prospieť aj našej kráse? Ak patríte k tým, ktorí neveria jeho účinkom, tak sa skúste presvedčiť na vlastnej koži aj vlasoch!

 • Gaštanový kúpeľ – ako na omladenie pokožky? Ako na jej prekrvenie? Ako pokožku hýčkať? Jednoducho rozmiešajte lyžicu gaštanového prášku v 0,5 litra vody a nechajte odstáť počas celej noci. Nasledujúci deň si napustite do vane príjemnú vodu a prilejte gaštanový roztok.
 • Gaštanová kúra na vlasy – ako zastaviť vypadávanie vlasov? Ako podporiť ich rast? Ako zabrániť ich rýchlemu masteniu sa? Odpoveďou je gaštanová kúra, ktorá už po mesiaci používania prispeje k obnove vlasových folikul a k ich znormalizovaniu. Jednoducho postupujte ako v predchádzajúcom bode, s tým rozdielom, že gaštanový koncentrát použijete na oplach vlasov.
 • Gaštanová pleťová maska – ako ošetrovať pleť s rozšírenými žilkami? A ako jednoducho minimalizovať ich vzhľad? Naším tipom je gaštanová pleťová maska. Jednoducho zmiešajte 2 lyžice gaštanového prášku s malým množstvom vody. Vznikne vám redšia maska, ktorú stačí aplikovať na tvár prostredníctvom štetca a nechať pôsobiť cca 10 minút.
masáž a gaštanový olej

Zdroj: Shutterstock®

Gaštanový prášok a zdravie

Gaštanový prášok má naozaj všestranné využitie, preto sa od krásy presúvame k nášmu zdraviu, kde dokáže byť rovnako nápomocný.

 • Gaštanová pasta – aj vy sa pýtate, ako vybieliť svoje zuby prírodným spôsobom? Tak to skúste s gaštanovým práškom! Ten je vysoko nápomocný pri bielení zubov, ale aj posilňovaní ďasien. Stačí, ak gaštanový prášok zmiešate s malým množstvom vody (tak, aby vám vznikla hutnejšia pasta) a použite ako klasickú pastu. Poprípade môžete prášok zmiešať so svojou obľúbenou zubnou pastou.
 • Masážny gaštanový olej – ako zregenerovať telo aj dušu? Masáž je na to ako stvorená! V tomto prípade môžete siahnuť po gaštanovom oleji, ktorý kúpite v lekárni alebo si ho môžete vyrobiť a to zmiešaním olivového oleja alebo nejakého relaxačného oleja s gaštanovým práškom. Samozrejme, ak sa rozhodnete pre vlastnú výrobu, tak nechajte aspoň týždeň daným ingredienciám, aby si spolu „sadli“ a spojili svoje účinky.
vošky na kvetoch

Zdroj: Shutterstock®

Gaštany a domácnosť

Postupne sa dostávame k využitiu gaštanového prášku, respektíve gaštanov v domácnosti. Možno neuveríte, ale aj v domácnosti vám dokážu byť rovnako nápomocné ako pri zdraví a kráse.

 • Gaštanmi proti moliam – už ste vyskúšali levanduľu, kriedu a ďalšie triky, ktoré vám mali pomôcť zbaviť sa molí v šatníku? Nepomohli vám? Tak skúste do skrine zavesiť bavlnené vrecko, naplnené gaštanmi! Mole sa im doslova vyhnú.
 • Gaštanovým práškom proti voškám – napadajú aj vaše izbové rastliny? Tak v tom prípade zmiešajte 10 lyžíc gaštanového prášku s rovnakým množstvom vody a povarte. Po vychladnutí tento roztok nalejte do fľaše s rozprašovačom a použite na lístky kvetov, ktoré sú okupované voškami.
- Anketa

VEDELI STE, ŽE GAŠTANY MAJÚ TAKÉTO VŠESTRANNÉ VYUŽITIE?

Odpovedalo 35 ľudí  

Nie, vždy sme si z nich robili len postavičky s deťmi
31%
O ich možnostiach využitia čítam/počujem prvýkrát
26%
Vedel/a som, ale nikdy som ich nijako nevyužila
23%
Samozrejme, zbieram si ich každý rok a využívam akokoľvek
20%

Návrat hore
Autor článku

5 komentárov

Marianna Rajniaková 23.10.18 13:33

MR
karma
91.00

používam gaštanové pyré do pečenia, je dobré

 • 0
Odpovedať

Barbora Kubelková 24.10.18 08:14

karma
107.00

Moja babka si gaštany vždy dáva do vrecúška a má ich v noci pod nohami. Ževraj to pomáha pri bolestiach :)

 • 0
Odpovedať

Marta Hollá 04.11.18 10:01

MH
karma
82.00

Moja mama ich zas nosí vo vrecku bundy vraj pre lepšiu energiu...

 • 0
Odpovedať

Alena Mattová 19.11.18 21:31

AM
karma
-1.00

Zase budem o niečo múdrejšia,toto som nevedela :-)

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.12.18 13:42

karma
100.00

A ja som si myslel, že gaštany sú len na gaštanové pyré.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

RECEPT: Domáce kokosové mlieko bez zbytočného cukru a konzervantov
Nápoje

RECEPT: Domáce kokosové mlieko bez zbytočného cukru a konzervantov

 • 78
 • 4
 • 12.11.2019
Ako si vyrobiť domáci tvaroh? Vyskúšaj tiež 3 recepty na skvelé dezerty
Dezerty

Ako si vyrobiť domáci tvaroh? Vyskúšaj tiež 3 recepty na skvelé dezerty

 • 52
 • 8
 • 10.11.2019
Recept na mascarpone: Vyrob si ho doma lacno a za pár minút
Dezerty

Recept na mascarpone: Vyrob si ho doma lacno a za pár minút

 • 54
 • 11
 • 28.12.2019
TOPlist