Vianočné tradície nevymreli! 5 vecí, ktoré sa oplatí dodržiavať

Vianočné tradície nevymreli! 5 vecí, ktoré sa oplatí dodržiavať
 • 22.12.2021
 • Simona Kostková

Viera, tradície a zvyky na Štedrý deň boli kedysi naozaj silné a boli neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov. Dnes sa namiesto príjemne strávených sviatkov väčšina ľudí pred Vianocami zadlžuje. Hmotné dary vytlačili tradície, láskavosť a namiesto zaslúženého pokoja myslíme na úvery a stres.

Ktoré tradície by mali ostať zachované? Prečo ich vlastne dodržiavať? Preneste sa spolu s nami do starého vianočného obdobia a pripomeňme si spoločne zvyky, ktoré robili tento deň naozaj kúzelným. Naši predkovia verili, že tento decembrový deň je magický, a preto všetky zvyky a povery brali naozaj vážne. V deň narodenia Ježiša zavŕšili gréckokatolíci 40-dňový pôst (zvaný Filipovka), ktorý končil s východom prvej hviezdy. Ľudia sa snažili byť slušní, dobrí a vyhýbali sa hádkam, pretože práve 24. december bol rozhodujúci deň v roku. Tak, ako na Štedrý deň, tak po celý rok. 

Povery, ktorým sa verilo

Náročnosť Štedrého dňa by sa v podstate dala porovnať s našimi Vianocami. Celá rodina musela vstávať skoro ráno, aby stihli dokončiť prípravy na večer. Aj napriek tomu, že večera bola skromná a domácnosť uprataná, bolo potrebné pripraviť veci na večerné „magické rituály".

Na Vianoce nesmela vkročiť do domu cudzia žena, nesmelo sa nič požičiavať ani vešať bielizeň, pretože to so sebou mohlo priniesť nešťastie. Väčšina zvykov, ktoré sa v tento večer praktizovali, súvisela so zdravím a prosperitou rodiny. Preto, ak si niekto pred večerou kýchol, znamenalo to, že bude mať dlhý život. Gazdiná, ktorá mala sliepky k nim nesmela počas večere ísť, aby nevstávali od nevysedených vajec. Po večeri sa sliepkam vyhadzovali kúsky pečiva, aby znášali naozaj kvalitné vajcia. 

Zaujme ťa: Jediný recept na medovníky, ktorý potrebuješ: Mäkkosť ťa prekvapí

Štedrý večer

Zdroj: Shutterstock®

Tradície, ktoré dodržiavate aj vy

Niektoré zvyky sa zachovali až dodnes a možno ich dodržiavate aj vy. Prestrieť o jeden tanier naviac pre náhodnú návštevu je celkom bežný zvyk. Mnohí si ale neuvedomujú dôvod, prečo sa to robí. Jedná sa totiž o symbol milosrdenstva a spolupatričnosti. Niektorí si to spájajú so zosnulým príbuzným, a preto prestrú aj preňho.

Ďalšou vecou, ktorú vy možno pred večerou robíte, je šupina z kapra alebo kôpka peňazí, ktoré sa vložia pod obrus. Takto málo vám postačí na to, aby vám peniaze počas ďalšieho roku len a len pribúdali. Niektorí si šupinu z kapra so sebou nosia v peňaženke po celý rok. Krížik medom na čelo a poďakovanie či spoločná modlitba patria tiež ku klasickým zvyklostiam v našich domácnostiach. 

vianočné zvyky

Zdroj: Shutterstock®

1. Jablko

Hneď po večeri bývalo zvykom rozkrojiť jablko a podľa tvaru jadrovníka predpovedať prítomným ich osud. Ak mal jadrovník rozkrojeného jablka tvar hviezdy, očakávalo sa v rodine šťastie a majetok. Ak mal tvar kríža, dala sa očakávať choroba, ale aj smrť. Škaredý jadrovník či červík znamenali chorobu alebo nešťastie.

12 jadierok ako 12 mesiacov sa vložilo do misky s vodou – koľko ich vyplávalo, toľko bude suchých mesiacov. Aby rodina v budúcom roku nezablúdila, jabĺčko sa rozdelilo na toľko kusov, koľko bolo osôb pri stole. Každý zjedol jednu časť. V iných rodinách sa jablko krájalo na znak toho, že každý mesiačik jablka patrí jednému členovi rodiny a spolu tvoria celok – jablko.

Pozri siMáš hlboko do peňaženky? Vyrob si vianočné dekorácie za pár centov!

jablko

Zdroj: Shutterstock®

2. Orechy

Na škrupinky vlašských orechov sa prilepili sviečky a poslali sa po vode v umývadle či v lavóre. Komu plávala loďka ďaleko, mal odísť do cudziny. Majiteľ škrupinky, ktorá sa držala pri okraji nádoby, mal zostať blízko domova. Komu loďka nabrala vodu a potopila sa, ten mal zomrieť. Následne najstarší člen rodiny rozhádzal celé orechy do každého kúta v dome, aby rodine zabezpečil hojnosť.

Podľa iných povier, orechy na vianočnom stole symbolizujú múdrosť našich predkov. Ich hádzanie do kúta malo pôvodne predstavovať akúsi formu spomienky na zosnulých. Časom sa ale prešlo na hádzanie orechov kvôli zabezpečeniu prosperity a hojnosti, ale aj kvôli zdraviu. Pri hádzaní sa nesmelo zabudnúť na odriekanie „čarovnej formulky"

Dnes sa pri štedrej večeri vlašské orechy „drvia" – ak je orech zdravý, bude celá rodina po celý rok zdravá. Ak je orech zhnitý, značí to chorobu. 

Odporúčame: Ako vyčistiť sprchový záves? Takto sa zbavíš mastnoty a plesní!

orechy

Zdroj: Shutterstock®

3. Sviečka

Po štedrovečernej večeri sa zapálila uprostred stola sviečka. Každý člen postupne sfúkol plameň a sledovali dym. Ak stúpal rovno, znamenalo to, že dotyčný bude zdravý, ak smeroval k dverám alebo do boku, znamenalo to, že zomrie. V niektorých rodinách sa fúkalo iba raz a na koho išiel dym, ten mal do roka zomrieť.

Boli rodiny, ktoré dokonca večerali iba pri plameni sviečok, ktoré symbolizujú Vianoce. Sviečka bola dôležitým symbolom a zapaľovala sa až tesne pred večerou, teda keď sa rozsvietila prvá hviezda. Iné rodiny mali, naopak, rozsvietené v každej miestnosti. 

Musíš vidieť: Šupky z mandarínok - prečo ich nevyhadzovať? Toto si zamiluješ!

svieca

Zdroj: Shutterstock®

4. Niečo pre slobodné dievčatá

Tradície neminuli ani slobodné dievčatá, ktoré na základe zvykov mali poznať svoju budúcnosť a zisťovali vlastnosti svojho nastávajúceho. Liali do vody rozžeravené olovo a podľa tvaru, ktorý sa vo vode vytvoril, predpovedali budúcnosť. Dievčatá, ktoré sa chceli vydávať, hádzali topánku za hlavu. Keď dopadla špičkou ku dverám, dievča do roka odišlo z domu.

Pokiaľ si aj tak neboli isté či sa čoskoro vydajú, zverili svoj osud zvieratám. Odkiaľ pes v noci zaštekal, odtiaľ malo dievča čakať na svojho budúceho ženícha. Pokiaľ nablízku žiaden nebol, stačilo, ak zatriaslo kríkom a z tej strany, z ktorej niečo škriekalo, bol jej budúci milovaný. Dievčatá tiež mohli do izby priniesť párny počet polienok na kúrenie, aby do roka žili v páre aj ony a aby sa nevydali za vdovca. 

povery o svadbe

Zdroj: Shutterstock®

5. Proti zlým duchom

Kedysi sa verilo, že mŕtvi majú schopnosť prísť práve počas štedrovečernej večere medzi živých. Preto sa snažili tých zlých zbaviť a dobrých si udržať. Nesmelo sa zametať, aby sa nevymietli duše mŕtvych, a naopak, bol zákaz pradenia a tkania, aby sa tí zlí nepomstili na úrode ľanu.

Na obranu pred všetkým zlým sa robili s cesnakom krížiky na všetky dvere a okná. Celá rodina sa postupne pred krížom pomodlila. Rovnako sa mohol cesnak aj jesť na ochranu pred zlými silami a na zachovanie zdravia.

Dostane ťa: Vianočné korenie: Tieto nesmú u teba chýbať! Používaš ich?

- Anketa

DODRŽIAVATE NIEKTORÚ Z TRADÍCII?

Odpovedalo 4500 ľudí  

Áno
49%
Áno, skoro všetky
29%
Nie
3%
Nie, som moderný človek
19%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

21 komentárov

Mária Frnová 14.12.17 06:41

MF
karma
100.00

podľa mňa je veľmi milé zachovávať tieto tradície...vianoce majú čarovnú a jedinečnú atmosféru aj kvôli takýmto tradíciám...

 • 2
Odpovedať

Dominika Pňačková 14.12.17 07:21

DP
karma
-1.00

Ako deti sme to dodržiavali...no v mužovej rodine skoro nič, veľmi mi to chýba. Ešte raz Vianoce u našich, to by bol darček pre mňa najkrajší...

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 14.12.17 08:23

SK
karma
114.00

áno, dodržiavame tradície, má to prenás aj naše deti veľký zmysel, je to krásne...

 • 0
Odpovedať

Michaela Horváthová 14.12.17 08:31

MH
karma
89.00

My tiež zachovávame niektoré tradície. Predstierame o tanier navyše, rozkrojujeme jablko a podobne

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 14.12.17 08:50

MM
karma
100.00

milujem tieto naše tradície a sviatky, neznášam, keď sa "opičíme" po iných národoch a prenášame ich sviatky a zvyky

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 14.12.17 09:20

ĽŠ
karma
100.00

Vianočné, ale nielen, všetký tradície sú krásne, majú svoje veľké čaro a naozaj ma teší, že nevymreli.

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 14.12.17 14:00

TK
karma
105.00

niektoré z nich sú dosť smutné...

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 14.12.17 16:03

MC
karma
109.00

zachovávam niektoré tradície ako spomienku na rodičov a predkov.Bez nich by boli Vianoce neuplné.

 • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 14.12.17 17:49

KK
karma
105.00

dodržiavame iba zapálenú sviečku, ako spomienku na blízkych, ktorí už nie sú s nami

 • 0
Odpovedať

Daniela Šurláková 14.12.17 18:06

karma
97.00

Je krásne dodržiavať tradície a snažím sa viesť k tomu aj svoje deti,len sa bojím,že časom sa vytratia tieto naše krásne slovanské zvyky a zahltia nás rôzne iné americké dristy,s ktorými nemáme nič spoločné.

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 14.12.17 20:24

DB
karma
117.00

tieto tradície by sa mali zachovávať a niektoré sú celkom strašidelné, ale ľudia im kedysi verili...

 • 0
Odpovedať

maria macejovska 14.12.17 20:27

MM
karma
-1.00

niektore tradicie sa dodrziavaju aj u nas doma

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 14.12.17 22:46

HZŠ
karma
102.00

Moji rodičia dodržiavali tradície, boli to nádherné sviatky. My s manželom sme mnohé z nich vynechali, ale teraz kvôli vnúčatám sa k ním postupne vraciame. Všetky už nejde zachovávať. Nemáme stajne a zvieratá, nemáme slamu, ale ešte mnohé pekné ide praktizovať.

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 14.12.17 23:00

MD
karma
132.00

Moji rodičia takéto tradície nepestovali, na žiadne si nespomínam a tak mi ani nechýbajú.Vždy to bol klasický Štedrý večer so sviečkami a modlitbou, bez nejakých špeciálnych rituálov, proste prežiť ho s radosťou a láskou...vlastne niečo predsa len- mama vždy hovorila, že na Štedrý deň sa už nemá nič upratovať, lebo potom budeme neporiadni celý rok.Tohto sa držala -aj keď bola náhodou chorá a nestíhala všetko pripraviť, ešte o polnoci menila posteľnú bielizeň aby to neostalo na Štedrý deň :)

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 15.12.17 07:54

SK
karma
86.00

mi si doma štedrý večer zachovávame tradične..... od jabĺčka, po orechy, oplátku s medom a cesnakom pre zdravie, peniažky pod obrus a zapálená sviečka..... a netreba zabudnúť prestrieť na stol jeden prázdny tanier navyše a nechať voĺnú jednu stoličku..... takto si uctievame zosnulých.... neviem si predstaviť prežitie týchto krásnych sviatkov prežitých v kruhu svojich najbližších bez tradícii

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 15.12.17 18:14

PV
karma
113.00

My si dávame prípitok , aby sme boli zdraví .. A aj strúčik čerstvého cesnaku.. A potom oplátku s medom ,aby sme mali sladký život.. A tiež peniažky pod obrus ,aby sme mali dosť peňazí na spokojný život..

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Remencová 21.12.17 09:53

AR
karma
103.00

nedodržiavame žiadne vyššie spomenuté tradície, ale máme iné - napríklad odkladanie šupinky z kapra, medové krížiky alebo sviečka s betlemským svetlom :)

 • 0
Odpovedať

Ingrid Štefanová 30.12.17 21:26

karma
92.00

pomaly vymizaju,moderna doba-aj starsi ludia miesto tradicii na fb

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 10.01.18 06:53

AB
karma
100.00

Vianoce bez tradícií si neviem predstaviť

 • 0
Odpovedať

Dušan Varga 01.12.18 19:57

DV
karma
103.00

Váš článok mi pripomenul Vianočné sviatky strávené s mojimi starými rodičmi. Mali neopísateľné čaro. Dnešné sviatky sú už zmodernizované. To čaro sa už nedá prinavrátiť.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 22.12.21 19:20

MM
karma
100.00

škoda, že sa čaro Vianoc vytráca a stávajú sa konzumnými

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní