Vieš, čo je hypermangán? V domácnosti sa už bez neho nezaobídeš!

Vieš, čo je hypermangán? V domácnosti sa už bez neho nezaobídeš!

  • Zdieľaj:
 • 4

Viete, čo je hypermangán? Ak vám tento pojem nič nehovorí, nevadí. V dnešnom článku si totiž o ňom povieme niečo viac. Táto látka, respektíve zlúčenina má primárne medicínske využitie, pričom je nápomocná pri riešení viacerých zdravotných problémov. Používa sa ako antiseptikum, čiže hovoríme o látke, ktorá ničí baktérie a prispieva k prevencii infekcie. Hypermangán je však možné využiť aj v domácnosti pri bežných činnostiach. A verte, že keď objavíte jeho vlastnosti, už naň nedáte dopustiť. 

Čo je to vlastne hypermangán?

Hypermangán je lesklá kryštalická soľ čiernofialovej farby. Z chemického hľadiska hovoríme o zlúčenine s názvom manganistan draselný, ktorý má vzorec KMnO4. Je veľmi dobre rozpustný vo vode, pričom vytvára fialový roztok. Je to silné oxidačné činidlo, ktoré sa pre svoje vlastnosti používa pri rozličných chemických reakciách v laboratóriách. Okrem toho našiel rovnako medicínske uplatnenie. V malom množstve a veľmi zriedenom stave sa využíva napríklad na potieranie rozličných kožných ochorení. Môže pomôcť pri plesňových chorobách aj ekzémoch a akné. Nápomocný je pri kožných a nechtových mykózach. Účinne vydezinfikuje rany, vredy či pľuzgiere. Taktiež sa používa na ošetrenie oparov, štípancov od hmyzu či odrenín. A kde hypermangán zohnať? Dostanete ho prakticky v každej lekárni v malých plastových nádobkách za pár drobných. 

Odporúčame: Odborníci prezradili, aké sú najzdravšie syry a koľko ich zjesť

bielenie prádla

Zdroj: Shutterstock®

Využiť ho môžete aj v domácnosti

Áno, hypermangán je zjavne vítanou súčasťou každej domácej lekárničky. Prečo však využívať len jeho liečivú silu? Pravdou je, že vám tak trochu môže pomôcť i s domácimi prácami. Túžite po žiarivo bielej bielizni? Práve s tým vám môže pomôcť slabý roztok manganistanu draselného. Ako na to? V 10 litroch teplej vody nechajte dôkladne rozpustiť len zopár kryštálikov hypermangánu. Tento roztok musí byť svetloružový, ak je tmavší, je veľmi silný, čo nie je žiaduce. Následne do neho pridajte 200 gramov prášku na pranie a opäť nechajte dôkladne rozpustiť. 

Rozpúšťanie urýchlite miešaním tekutiny. Ak máte túto zmes pripravenú, môžete do nej namočiť bielizeň. Doba máčania by mala byť aspoň 5 hodín, pokojne však nechajte bielizeň v roztoku aj počas noci. Na záver ju už len klasicky operte v práčke. Pripomíname ešte, že roztok manganistanu draselného musí byť skutočne ružový. Ak má tmavofialovú farbu, je ho potrebné ešte zriediť vodou, inak bielenie fungovať nebude, respektíve by mohlo dôjsť k zafarbeniu bielizne. Škvrny z oblečenia sa dajú dostať preč pomocou octu. Môže však dôjsť i k zafarbeniu kože, to však do pár dní zmizne. 

práca v záhrade

Zdroj: Shutterstock®

A čo tak ho využiť v záhrade?

Slabý roztok hypermangánu je ďalej skvelým dezinfekčným prípravkom, ktorý si rýchlo poradí s baktériami. Môžete ním napríklad prepláchnuť zaváraninové poháre či dezinfikovať predmety, ktoré používala chorá osoba. Okrem toho si poradí s rôznymi typmi zápachov. Poradí si so zápachom potu z obuvi, zvieracím pachom z kobercov, látok či nábytku aj zapáchajúcimi miskami a podobne. Ak ste však rodeným záhradkárom, máme pre vás ešte jeden tip. Hypermangán je totiž dobrým bojovníkom proti škodcom a chorobám rastlín. Osvedčí sa napríklad pri výskyte múčnatky na rastlinách. 

Na 100 ml vody nechajte rozpustiť asi 0,5 g manganistanu draselného. Roztok v takomto pomere vám pomôže s dezinfekciou pôdy. Rovnako ním môžete postriekať mladé rastliny. Nakoniec už len zopakujeme, že používať treba len slabé roztoky hypermangánu a pri manipulácii s ním je nevyhnutné byť opatrný. Samotné kryštály môžu popáliť pokožku. Nezabúdajte ho preto uchovávať na bezpečnom mieste mimo dosahu detí!

Pozri aj: Ako na zvieracie chlpy na sedačke, podlahe či koberci? Toto je povinná výbava!


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Chromíková 16.11.19 10:01

MC
karma
100.00

Pamätám si ho od detských rokoch.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 16.11.19 22:59

MR
karma
110.00

všestranné využitie, určite niečo z toho vyskúšam

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 18.11.19 10:05

MM
karma
100.00

Kedysi sa používal aj na "farbenie" vlasov, ale vlasy veľmi vysušuje

 • 0
Odpovedať

Tatiana Tomašovičová 10.01.21 16:09

TT
karma
118.00

Slabý roztok manganistanu draselného som používala pre deti do kúpeľa na dezinfekciu a urýchlenie hojenia chrastičiek keď mali ovčie kiahne a tiež na dezinfekciu hračiek po príchode z pieskoviska

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Magická káva na chudnutie: Stačí, ak do svojej šálky pridáš ďalšie 3 ingrediencie!
Chudnutie

Magická káva na chudnutie: Stačí, ak do svojej šálky pridáš ďalšie 3 ingrediencie!

 • 12
 • 21.10.2021
Päť nenápadných krokov k lepšiemu zdraviu
Zdravie

Päť nenápadných krokov k lepšiemu zdraviu

 • 8
 • 27.09.2021
Krvavý výtok po pohlavnom styku – môžu byť príčiny krvácania skutočne vážne?
Pre ženy

Krvavý výtok po pohlavnom styku – môžu byť príčiny krvácania skutočne vážne?

 • 1
 • 11.11.2021
TOPlist