Ako ošetriť uštipnutia od hmyzu? Vieme, ako na ne!

Ako ošetriť uštipnutia od hmyzu? Vieme, ako na ne!
  • 05.05.2014
  • Silvia Karasová

Teplé počasie so sebou prináša aj nepríjemnosti v podobe kliešťov, komárov a kadejakého otravného hmyzu, ktorý nám rád zanechá na tele štípance. Aj keď netrpíte alergiou, napríklad na včely či osy, aj tak je takéto bodnutie či uštipnutie nepríjemné. Raz dva skazí večerné posedenie na terase, či grilovačku na záhrade. Ak si neviete dať rady s otravným hmyzom, poradíme vám ako na ne.

Čo sa deje po bežnom uštipnutí?

Miesto na tele opuchne, mierne sčervená a nejakú tú chvíľku svrbí. Typickou reakciou je teda, samozrejme, škrabanie. Vyvoláva ho hmyzí jed, ktorý sa do ranky dostal. Takýto stav trvá bežne deň až dva. Najlepšie je paradoxne sa neškrabať. Miesto dezinfikujte, alebo potrite slanou vodou. Ak sa opuch stále neupokojí, natrite ho vhodným gélom z lekárne – pýtajte sa po tých protizápalových.

Pozri aj: Nevonia, no lieči! Ktorá bylina odstráni poruchy trávenia a odpudí hmyz?

štípance od komárov

Zdroj: Shutterstock®

Alergici na uštipnutie zareagujú o čosi agresívnejšie

Miesto, kde je štípanec od hmyzu, je červené o mnoho viac ako bežne. Takisto sa zintenzívni bolesť a pocit svrbenia. Alergik môže zareagovať dokonca aj odpadnutím, nevoľnosťou či dávením. Vyskytnúť sa môže tiež hnačka, sťažené dýchanie, silný zápal, aj opuch slizníc. Ak máte pocit, že podobne vaše telo reaguje, neváhajte a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Priebeh reakcie vášho tela sa totiž môže postupne ešte zhoršovať. U alergika môže bodnutie až ohroziť život. Miesto je potrebné ihneď ošetriť ľadom a podať antihistaminikum. Pri svrbení pomôže aj ľad, plátok čerstvej cibule či ocot.

Pozri aj: Lymská borelióza: Rozpoznajte jej príznaky včas!

repelent proti hmyzu

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa chrániť pred uštipnutím?

Používajte repelenty, noste dlhé rukávy a pri výletoch do prírody si obujte vysoké topánky. Pre hmyz je vraj najmenej príťažlivá biela farba, naopak najviac ich priťahujú tmavé odtiene. Opatrnosť zvýšte pri zbieraní kvetov, taktiež ak v prírode popíjate sladené nápoje. Hlavne ich nenechávajte otvorené, lebo by mohli byť veľkým lákadlom pre osy a včely. Osy priťahuje aj spotená pokožka, preto nezabúdajte na antiperspirant.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní