Lymská borelióza: Rozpoznajte jej príznaky včas!

Lymská borelióza: Rozpoznajte jej príznaky včas!
  • 19.07.2017
  • Nikola Benkovská

Letné horúce dni nás všetkých lákajú k vode, do prírody a všade tam, kde môžeme v pokoji načerpať energiu do ďalších dní. Stanovanie v lese, pobyt pri vode, ale aj obyčajná záhrada či prechádzka v parku má však veľa nástrah.

Jednou z nich je veľmi nepríjemné infekčné ochorenie – peklo menom borelióza. Čím je prenášaná? Aké sú jej typické prejavy? A ako sa toto ochorenie dá liečiť?


Lymská borelióza je infekčné ochorenie spôsobené skupinou baktérií borélií. Pôvodcom ochorenia je predovšetkým kliešťami prenášaná baktéria Borrelia bugdorferi, no kliešť nie je zďaleka jediný živočích, ktorý môže baktériu prenášať na človeka. Borélie môžu infikovať rôzne časti ľudského tela a keďže sa delia iba pomaly, ochorenie môže prebiehať v rôznych štádiách v rôznych časových intervaloch.


Borelióza je nebezpečná predovšetkým v tom, že jej prvé príznaky môžete veľmi ľahko prehliadnuť, a tým postupne zhoršiť včasnosť jej liečenia. Môže sa prejaviť až za pár týždňov či dokonca mesiacov.

Bude vás zaujímať: Odstraňovanie kliešťov: Tieto chyby nikdy nerobte!

kliešť

Zdroj: Shutterstock®

1. štádium ochorenia

Prvým, typickým príznakom je pomaly sa šíriaca červená škvrna, takzvaná erythema migrans, ktorá sa objaví v mieste uštipnutia. Škvrna sa zväčšuje a má ohraničený lem s bledším miestom v strede. Objaví sa po niekoľkých dňoch od prisatia kliešťa na ľudské telo. Najčastejšia inkubačná doba je 7 – 14 dní. Tento prejav ochorenia sa objavuje približne u 80 % pacientov.
Medzi prvé príznaky tiež patrí horúčka, únava, triaška, bolesť svalov, hlavy a opuch lymfatických uzlín. Táto fáza môže pripomínať obyčajnú chrípku.

Bude vás zaujímať:Tipy na krátky účes: Tieto extrémne premeny vás dostanú!

erythema migrans

Zdroj: Shutterstock®

2. štádium ochorenia

Druhá fáza nastupuje pár mesiacov až rokov po uštipnutí hmyzom. Prejavuje sa hlavne postihnutím kĺbov a nervového systému. Tiež je charakteristické zmodranie a stenšenie kože na rukách a na nohách. Druhé štádium môže viesť i k poruchám srdcového rytmu alebo k ochabnutiu tvárového nervu. Môže sa dostaviť ovisnutie ústneho kútika, veľké bolesti šliach a svalov. Postihnuté môžu byť tiež oči a nervové korene. Častým príznakom sú komplikácie pri chôdzi, krívanie a tiež poruchy psychického stavu pacienta. Ochorenie je v tomto štádiu chronické.

Muži si vyskúšali simulátory bolesti pôrodu - ako to skončilo?

prisatie kliešťa

Zdroj: Shutterstock®

Liečba prírodnou cestou

Boreliózu je veľmi dôležité podchytiť včas a nasadiť účinné antibiotiká (spravidla po dobu minimálne 21 dní), ktoré preliečia váš organizmus. V prípade silnejšieho postihnutia je vhodné použiť i kombináciu liekov. Niektorí pacienti využívajú ako podporu liečby aj rôzne bylinky, či doplnky stravy.• Olej z oregana – oregano je veľmi užitočná rastlina, ktorej základnou účinnou látkou je silica karvakrol s antimikróbnym pôsobením.
 


• Medicínske huby – významne zvyšujú vitalitu, normalizujú srdcovú činnosť a obranyschopnosť organizmu.


• Odvar z listov a koreňov púpavy lekárskej -  prečisťuje obličky, žlčník, pečeň a lymfatický systém.


• Tinktúra z cesnaku medvedieho – podporuje srdce, krvný tlak, cievy a črevné funkcie.


• Tinktúra z topoľa – topoľ sa tradične využíval pri doliečovaní po borelióze a mononukleóze a pre zlepšenie imunity.

Vyskúšajte letný hit pre štíhlu líniu - paradajková diéta

tinktúra

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Milka Damašková 19.07.17 02:52

MD
karma
132.00

Áno je to peklo..zvlášť keď sa na to príde neskoro

  • 2
Odpovedať

Soňa Kelemenová 19.07.17 07:39

SK
karma
86.00

hnusná nevyliečiteľná pliaga.... a môže zato jediné malilinké stvorenie.... moja kamarátka sa trápi už veľmi dlho hlavne z bolestami klbov... raz je lepšie.. raz horšie..

  • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 19.07.17 07:45

SK
karma
114.00

tiež viem, o čom píšete,kliešťa som mala pod pažou v ohraničenom kruhu, nepodarilo sa mi ho dobre odstrániť...k lekárke som šla asi po mesiaci, nasadila mi silné antibiotiká, nápor na žalúdok, bola to jednomesačná liečba, kontrola po 3 mesiacoch, výsledky boli pre mňa našťastie dobré, občas sa kĺby ozvú, ale to možno môže mať aj iný dôvod...

  • 1
Odpovedať

Mária Frnová 20.07.17 11:25

MF
karma
106.00

borelióza - strašia leta

  • 0
Odpovedať

Vymyslenemeno Vymyslenepriezvisko 20.07.17 13:29

VV
karma
-1.00

Pre prípad, že by niekomu pomohlo. Príbeh vyliečenia z chronickej boreliózy. Realizácia na vlastné rizko:Funy a letitý boj s boreliozou (souhrn úspěšné léčby) - 15ročná história chronickej boreliózy. Zdrav.stav na hrane úplného ochrnutia, trvalé intenzívne bolesti. 2 roky trvajúca antibiotická liečba modifikovaným WP (minocyklín, roxitromycín/azitromycín, entizol, plaquenil). Po 2 rokoch liečby úplný ústup všetkých problémov, dobrý stav pretrváva aj 1,5 roku po ukončení liečby.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní