Aká je pravda o starobe? Prichádza múdrosť s vekom?

Aká je pravda o starobe? Prichádza múdrosť s vekom?

  • Zdieľaj:
 • 6

Pre každé obdobie života je charakteristické niečo iné, menia sa hodnoty, ciele, záujmy i problémy. Na „staršie kolená“ prichádza väčšinou viac zdravotných ťažkostí, ale vyšší vek sa spája zároveň aj s nahonobenými skúsenosťami a múdrosťou.

Najmä v minulosti sa chodilo po rady k starším a ich životná múdrosť bola vysoko cenená. Dnes už nie je veľmi trendy chodiť po rady k babičke či dedkovi, a to najmä ak neovládajú prácu s najnovšími technologickými vychytávkami (čo ich, bohužiaľ, najmä v očiach najmladších generácií celkom degraduje). Táto múdrosť starších by však mala byť o niečom inom ako o zručnostiach pri využívaní počítača či smartfónu – mala by to byť totiž hlbšia zrelá životná múdrosť „otestovaná praxou“. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, či je naozaj pravdou, že prichádza s vekom.

Trend odmietania staroby?

V dnešnej dobe je už klasických bielovlasých babičiek a deduškov čoraz menej, no nejde len o výzor. Zatiaľ, čo v minulosti starší ľudia vnútorne vysporiadaní so svojím vekom rozjímali na lavičke pred domom s pokorou a zasneným pohľadom v očiach, dnes sa už o slovo hlási generácia, ktorá takpovediac odmieta zostarnúť a starobu si vôbec priznať. Istotne to súvisí aj s tým, že všade navôkol je preferovaná mladosť – hladké tváre bez vrások a mladistvý elán. A tak, na radosť plastických chirurgov a omladzujúcich kliník, sa i vekom starší ľudia držia zubami-nechtami ideálu mladosti.

Pozri aj: Čo vie predĺžiť život? Toto ťa naozaj prekvapí!

ruky

Zdroj: Shutterstock®

Ale čo keď je jednou zo životných skúšok zrelosti aj tá, že treba prijať realitu – teda aj realitu postupného starnutia? A ako to je vlastne s tou životnou múdrosťou? Čo keď naozaj platí známe tvrdenie, že múdrosť neprichádza vždy s vekom, niekedy vek prichádza sám.

Čo hovoria odborníci?

Samozrejme, nemali by sme generalizovať, lebo ľudia, a to v akejkoľvek vekovej kategórii, sú rôzni. No výskumy nám podávajú vskutku zaujímavý obraz o tom, ako spracovávajú informácie mladší a starší ľudia, z čoho by sme mohli napokon vyvodiť aj samotný koncept životnej múdrosti.

Výskum potvrdil, že hoci mozgy mladších ľudí spracovávajú informácie rýchlejšie, môže im však chýbať väčšia trpezlivosť, lepšie porozumenie i potrebné skúsenosti, aby dokázali situácie správne vyhodnotiť. Mozgy starých ľudí sú síce pomalé, ale títo ľudia, čo si už čo-to odžili, majú väčšinou skúsenosti, špecifické vedomosti i väčšiu trpezlivosť a akýsi nadhľad – no a to všetko dokopy má mimoriadny potenciál na to, aby situácie vyhodnotili správne.

skúsenosti ako životná múdrosť

Zdroj: Shutterstock®

Skúsenosti i znalosti starších ľudí získané počas života, ktoré by sme teda mohli označiť aj za ich životnú múdrosť, dokážu vyvažovať dokonca aj klesajúcu schopnosť učiť sa nové informácie. Na tomto základe by sme teda mohli konštatovať, že múdrosť v spomínanom zmysle naozaj prichádza s vekom, a preto by sa aj mladší ľudia mali pri svojom rozhodovaní poradiť so staršími a skúsenejšími. A čo si myslíte vy?

Neprehliadni: Sebarozvoj s koučkou: Ako pozitívne zmanipulovať hlavu?


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 17.01.20 06:48

ĽŠ
karma
100.00

Súhlasím, výborný článok!

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 17.01.20 09:17

MC
karma
109.00

Životná múdrosť určite prichádza vekom a skúsenosťami.

 • 2
Odpovedať

Soňa Krátka 17.01.20 12:34

SK
karma
113.00

Mladí sú odvážni, ale starší sú skúsenejší...bolo by super, keby aj v práci vedeli spolupracovať...niekedy chýba úcta, pokora a slušnosť...super článok.

 • 2
Odpovedať

Katarína Konečná 17.01.20 14:49

KK
karma
121.00

bohužiaľ dnes zamestnávatelia uprednostňujú iba mladých, už zanikli vekovo zmiešané pracovné kolektívy a to nie je vôbec správne

 • 2
Odpovedať

Jana Komadová 17.01.20 19:53

karma
100.00

Presne tak múdrosť a skúsenosti prichádzajú vekom

 • 1
Odpovedať

Margaret Zimova 26.02.20 19:23

karma
106.00

Skvelý článok ... tiež som toho názoru, že s vekom človek získava viac skúseností a následne by mal byť aj múdrejší. No poznám pár ľudí , ktorým prišiel len vek ...

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®
Novinky

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®

 • 2
 • 20.01.2023
Zdravé a krásne vlasy vďaka sile byliniek
Vlasy

Zdravé a krásne vlasy vďaka sile byliniek

 • 0
 • 28.10.2022
Prečo pokožka svrbí, keď sa vonku ochladí a príde zima? Svrbenie tela má mnoho príčin!
Telo

Prečo pokožka svrbí, keď sa vonku ochladí a príde zima? Svrbenie tela má mnoho príčin!

 • 0
 • 26.10.2022