Ako komunikovať s manipulátorom? Takto sa nezamotáš do jeho sietí

Ako komunikovať s manipulátorom? Takto sa nezamotáš do jeho sietí

Na základe nášho dávnejšieho článku o tom, ako odhaliť manipulátora, sme si v ankete pod textom len potvrdili, že takmer každý sa za svoj život dostane s nejakým do kontaktu. A určite nebudeme preháňať, ak povieme, že ich stretnete aj oveľa viac ako jedného. Najhoršie sú, samozrejme, situácie, keď ste s notorickým manipulátorom v každodennom kontakte, vtedy vás totiž dokáže vnútorne destabilizovať a okrem iného aj oslabiť vaše sebavedomie. Niekedy si však človek nevyberie a musí fungovať aj s takýmito ľuďmi vo svojom okolí. Veď napokon podľa skúseností mnohých, ktorí odhalili manipulátorov vo svojej blízkosti, ide často aj o osoby z rodinného okruhu či zamestnávateľov alebo kolegov. Preto dobrá rada, že sa od nich treba jednoducho odstrihnúť, jednoducho nie je realizovateľná. Ako však komunikovať s manipulátormi, aby ste z konverzácie s nimi nevyšli ako troska? 

Identifikovať manipulátora je východiskom

Úplne najskôr je nevyhnutné, aby ste manipulátora a jeho nečestné stratégie identifikovali a rozkryli. Niekedy je to naozaj náročné. Ako na to, ste sa mohli dočítať už v spomínanom článku, v ktorom sú sumarizované jasné znaky prezrádzajúce manipulátora. Následne treba zapracovať na protistratégii, aby ste sa nestali len obyčajnou bábkou v jeho rukách. Komunikácia je zásadným prostriedkom pôsobenia manipulátora na svoje obete, preto by ste si mali osvojiť základné komunikačné zásady pri strete s týmto psychickým „upírom“.

Neprehliadni: Klamstvo na internete: Pozor, na toto doplatilo už veľa ľudí!

manipulácia

Zdroj: Shutterstock®

Obranné stratégie proti manipulácii

Komunikácia s manipulátorom býva naozaj ťažkým orieškom, nakoľko v rozhovore v zásade počúva len sám seba. Vo všeobecnosti je teda vôbec problém dopracovať sa v konverzácii s ním k slovu. Taktiež nie je niekedy v ľudských silách dostať z neho relevantnú odpoveď, keďže nemá problém odpovedať protiotázkou, z ničoho nič mení tému alebo sa tvári nezúčastnene a „hlucho“. Zabudnúť tiež nemôžeme aj na zavádzanie, polopravdy aj vyslovené klamstvá, ktoré v komunikácii bežne používa, aby dosiahol svoje ciele. Aj napriek tomu sa však dokážete v rozhovore s notorickým manipulátorom efektívne brániť. Osvojte si nasledujúce zásady.

1. Popracujte na vnútornom odstupe

Treba si uvedomiť, že manipulátor je typom nezrelej osobnosti a nie je schopný niesť zodpovednosť za svoje správanie, preto vinu často zhadzuje na druhých a má potrebu vyvyšovať sa nad ostatných. Keď ho teda prekuknete a identifikujete, je dôležité, aby ste si jeho slová nepripúšťali. Možno bude chvíľku trvať, kým sa proti jeho „pichľavým“ vyjadreniam obrníte, ale je to potrebné kvôli tomu, aby ste v kontakte s ním nekonali emocionálne. O to mu totiž ide, potrebuje vás „vytočiť“ a vybudiť tie najhoršie emócie, cez ktoré vás dokáže „rozložiť“. Keď konáte a komunikujete príliš emocionálne, ste teda viac zraniteľní a rovnako môžete robiť aj viac chýb, ktoré manipulátorovi nahrávajú do kariet.

stratégie proti manipulácii

Zdroj: Shutterstock®

2. Svojím pokojom mu vyrazte tromfy z rúk

Áno, práve pokoj, rozvaha a vecnosť v konverzácii s manipulátorom je tým, čo ho dokáže výrazne odzbrojiť. Takú reakciu totiž neočakáva, skôr si predstavuje ustráchanú alebo agresívnu reakciu, aby mohol situáciu ešte viac vyhrotiť. Preto sa vám oplatí aj na jeho drsné slová reagovať s dôstojnosťou a prehľadom. Nedajte sa vtiahnuť do jeho hry a nezabudnite, že i keď on sám používa „nepovolené zbrane“, neznamená to, že sa k nim máte uchýliť aj vy. Zachovajte si dôstojnosť a snažte sa vyhýbať konfrontáciám. Ideálne je udržať v rozhovore stručnosť, pričom logické a vecné argumenty sú tým, čo by malo dominovať pri odpovediach z vašej strany.

3. Sledujte v komunikácii svoj cieľ

Ako sme už spomínali, manipulátor rád prekrúca, odpovede z neho musíte dolovať ako „z chlpatej deky“ a veľmi rád mení tému, keď sa mu to hodí. Vy ale musíte mať v hlave presný cieľ komunikácie a nenechať sa odviesť od hlavného problému. Preto treba manipulátora v rozhovore iniciatívne vrátiť „na hlavnú cestu“ a nepustiť ho k tomu, aby rozoberal podružné záležitosti. Vyžadujte presné odpovede a aj keď sa k vám manipulátor nespráva práve najlepšie, skúste nájsť elegantné riešenia, ktoré sú akceptovateľné pre obe strany. Zoberte to tak, že manipulátor je akési „večné dieťa, ktoré si potrebuje dupnúť nožičkou“, preto iniciatívu v rozhovore musíte udržiavať vy. Rovnako by ste mali pridať aj akési odľahčenie a taktiež je na vás, aby ste nachádzali cestičky k dohode a spoločnému fungovaniu.

ako si zachovať slobodu pri komunikácii

Zdroj: Shutterstock®

4. Nebojte sa povedať NIE!

Pre niekoho je to mimoriadne ťažké, ale myslite na to, že pri manipulátorovi si musíte ešte viac posilniť svoje asertívne správanie. Verte tomu, že on si tie služby a službičky, ktoré pre neho robíte, i tak neváži a nemá problém ich dokonca ani navyšovať. Dohodnite si jasné pravidlá a nerobte nič, čo by vám malo byť proti srsti.

5. Zmierte sa s tým, že iný už nebude

Je vo vašich rukách, aby ste konali zrelo a uvážene, konanie a komunikáciu ostatných, bohužiaľ, môžete len trošku nasmerovať, aby ste z toho nevyšli ako troska. Zmierte sa s tým, že keď má niekto vo vašom okolí manipulatívne správanie sa už hlboko zakorenené, vy osobne s tým už nič neurobíte. Môžete sa tak akurát brániť. Áno, je to vyčerpávajúce, ale niekedy zostáva len táto možnosť.

Potešíme sa, ak v komentári spomeniete, čo konkrétne najlepšie funguje vám pri komunikácii s manipulátorom.

Pozri aj: Tipy, ako sa nenechať oklamať pri nákupoch: Zachovaj ostražitosť


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 26.10.19 08:22

ĽŠ
karma
100.00

Výborné zásady pre osvojenie!
U mňa konkrétne funguje pokoj - nedať sa vyviesť z miery, priamy pohľad do očí a slovíčko "nie".

  • 12
Odpovedať

Mária Maxianová 26.10.19 19:22

MM
karma
100.00

neznášam tieto typy, našťastie ich včas odhalím

  • 4
Odpovedať

Jana Komadová 30.10.19 21:21

JK
karma
100.00

Ja sa vždy usmievam a som pokojná pozerám do očí a stojím si za tým čo poviem

  • 4
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní