Láska, smútok, strach: Ako emócie ovplyvňujú orgány?

Láska, smútok, strach: Ako emócie ovplyvňujú orgány?

To, že emócie ovplyvňujú orgány, pre vás zrejme nie je žiadna novinka. Niečo vás dlhodobo bolí a zatiaľ, čo vaše racionálne JA vás posiela k lekárovi, vaše emocionálne JA vám radí vyriešiť si krízu vo vzťahu, zmeniť zamestnanie alebo sa udobriť so svokrou. Tak či onak, naše emócie a telesné orgány sú naozaj pevne prepojené, nech už sa snažíme na to nazerať akokoľvek pragmaticky. Ak vás teda zaujíma, prečo vám naposledy vyšli také zlé pečeňové testy alebo prečo sa nie a nie zbaviť bolestí žalúdka, s najväčšou pravdepodobnosťou máme pre vás odpoveď.

„Hnev je kyselina, ktorá narobí oveľa väčšie škody nádobe, v ktorej sa nachádza, než čomukoľvek inému, na čo ju vylejete.“ Mark Twain

To, aké emócie v nás prevládajú, výrazne ovplyvňuje naše zdravie. Samy ste možno na sebe odpozorovali, že keď máte obdobie, plné radosti a pohody, nič vás nebolí a cítite sa plné sily, energie, nápadov, kreativity... Naopak, keď ste vystavená stresu v práci aj doma a do toho vás začína opantávať akýsi nevysvetliteľný smútok, nemáte na nič chuť ani energiu, čo často vyústi do migrény, chrípky alebo zápalu močových ciest.

Alebo ste snáď v skúškovom období, plnom stresu a obáv a do toho vás začne pobolievať žlčník či žalúdok? Vedzte, že to nie je žiadna náhoda. Rozhodne to nie je nič ojedinelé a už vôbec v tom nie ste sama. 

Pozri aj: Vieš, ako si prinavrátiť psychickú pohodu aj bez antidepresív?

čo spôsobuje dlhodobý strach

Zdroj: Shutterstock®

Emócie teda neovplyvňujú len našu psychickú kondíciu, ale aj tú telesnú. Svoje emócie jednoducho treba mať na uzde a hoci to rozhodne nie je ľahké, naučiť sa to dá. Vaše zdravie za to predsa stojí, no nie? Neubližujte preto svojmu telu a zamyslite sa nad tým, či svoj zdravotný problém nie je načase začať riešiť aj inak, než len liekmi z lekárne!

V skratke, ak je človek chorý, netreba liečiť len jeho telo, ale aj vnútro. Riadi sa tým aj tradičná čínska medicína a nám nejde inak, len sa s tým stotožniť. Zatiaľ, čo pozitívne emócie naše telo harmonizujú, negatívne emócie, ak sú navyše dlhodobé, sa skôr či neskôr odrazia na našom zdravotnom stave. Najbežnejším dôsledkom pretrvávajúcich zlých pocitov býva vysoký krvný tlak a zlé trávenie.

stres a zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Strach, hnev, nespokojnosť a smútok

Tieto emócie podporujú tvorbu toxínov v tele, preto majú na svedomí zlé trávenie, znížený imunitný systém, no napríklad dlhodobý strach spôsobuje aj poruchu sluchu. Uvedené emócie podporujú aj vznik onkologických ochorení alebo ťažké zápalové procesy v tele. Hnev napríklad výrazne oslabuje pečeň, obavy žalúdok a smútok pľúca.

Pocit krivdy, osamelosti a melanchólia

Ruku v ruke s týmito emóciami kráčajú depresie, nízky tlak, únava, znížená imunita a zlé trávenie.

Stres a nervozita

Stres je samostatnou kapitolou našich životov. Pocítiť ho raz za čas je prospešné, pretože nás dokáže namotivovať až vyburcovať k zmenám, rozhodnutiam, výkonom. Dlhodobý stres je však tichým zabijakom. Zákerne útočí na náš mozog a srdce. Ak vami dlhodobo lomcuje nervozita, dajte si pozor, pretože môže čoskoro zasiahnuť vaše hrubé črevo!

Odporúčame: Pozor! Kovová chuť v ústach môže signalizovať vážne ochorenie

harmonický život

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa s tým všetkým teda vysporiadať? V prvom rade sa neuspokojte so stavom, ktorý vás ťaží. Vieme, že to nie je úplne jednoduché, ale bez vášho chcenia a snahy o harmonický život, to nepôjde. Skúste začať úpravou stravy, tým, že si každú noc doprajete dostatok spánku a cez deň zase dostatok pohybu. Nebojte sa však ani očisty tela alebo bylinkovej kúry, najmä v tomto jarnom období. Všetko, z čoho máte vy samy dobrý pocit, je pre vás prospešné.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Helena Zobková Šimurdová 21.04.18 13:19

HZŠ
karma
100.00

Cez deň pohýb a v noci spánok, na tom teraz najviac pracujem.

  • 2
Odpovedať

Ľubica Šťastná 21.04.18 18:00

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 22.04.18 00:06

karma
115.00

Snažiť sa mať dobrú náladu bez stresu,zdravú stravu a všetko tak,ako je to napísané na konci tohoto článku.Aj choroby sa nám budú ako-tak vyhýbať...

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 22.04.18 16:50

DB
karma
114.00

verím,že smútok a stres ovplyvňujú zdravie,ale niekedy je smútok taký ťažký a bolestný a nemôžete sa ho zbaviť.čo vtedy robiť?plakať?

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní