Návod, ako byť lepšou partnerkou: Čo ti radia vzťahoví poradcovia?

Návod, ako byť lepšou partnerkou: Čo ti radia vzťahoví poradcovia?

Ako dobre vie každý človek v dlhodobom vzťahu, partnerstvá prechádzajú lepšími i horšími obdobiami. Ak sa však horšie obdobia začnú hromadiť, nebezpečenstvo odcudzenia partnerov je ihneď na svete. Časom sa tak môže stať, že vyprchá iskra, partneri sa navzájom vzďaľujú, pričom k tomu podľa odborníkov často prispievajú aj potomkovia. Vzťahoví poradcovia však tvrdia, že to takto byť nemusí a radia, ako byť lepšou partnerkou či partnerom, respektíve aký je recept na šťastné manželstvo či partnerstvo. Aké sú ich profesionálne rady založené na skúsenostiach s ďalšími pármi?

Začnite od seba

Keď ste šťastná vy ako partnerka, existuje predpoklad, že bude šťastnejšie aj vaše manželstvo či partnerský vzťah. Starostlivosť o seba samú a svoje vlastné potreby sú pre zdravý vzťah naozaj kľúčové elementy. Dôležité je tiež dopriať si aspoň malé radosti ako je napríklad vykonávanie obľúbenej činnosti. Ak sa cítite unavená či vyšťavená, musíte si oddýchnuť, inak sa to odrazí negatívne práve na vašom vzťahu.

Inšpiruj sa: Čo je #selfcaresunday a prečo by ho mala praktizovať každá žena?

prečo sa dotýkať

Zdroj: Shutterstock®

Zaujímajte sa a nesúďte

Dať najavo tomu druhému, že naňho myslíte aj počas bežného pracovného dňa je podľa odborníkov viac než vhodné. Nemusí ísť o dlhý rozhovor. Stačí pár viet o tom, ako sa máte, čo vás v práci čaká a ako sa cítite. Pre vzťah je ďalej veľmi dôležité, aby ste sa navzájom neodsudzovali a veľa sa pýtali, i keď fakty hrajú v neprospech vášho partnera. Vždy mu dajte priestor na vysvetlenie. Ak sa už s partnerom dostanete do konfliktu, berte to ako príležitosť. Nie príležitosť bojovať a spor vyhrať, ale ako príležitosť sa lepšie spoznať a pochopiť.

čas pre seba

Zdroj: Shutterstock®

Čas jeden na druhého

Na koniec sa dostávame azda k najpodstatnejšej časti, a to je intimita a spoločne strávený čas, ktorý si musíme ceniť za každých okolností, v každom období vzťahu, a to i keď sú v ňom aj deti. Vzťahoví poradcovia kladú na prvé priečky rande, na ktoré by si mali partneri nájsť čas aspoň raz týždenne mimo domova. Či už pôjdete do kina, na obed, na večeru alebo len na prechádzku, je na vás a vašich časových možnostiach. Nezabúdajte ani na dotyky. Tie nemusia mať len sexuálny podtón, a preto odborníci odporúčajú dotýkať sa i mimo spálne. 

Pozri aj: Sebarozvoj s koučkou: Päť pravidiel, ako lepšie porozumieť mužom


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 23.04.20 07:09

ĽŠ
karma
100.00

Starostlivosť o seba je pre zdravý vzťah naozaj základ; veľmi dobrý článok!

  • 0
Odpovedať

Leona Bašistová 23.04.20 10:27

LB
karma
104.00

Ďakujem za článok, veľmi pravdivý. Najviac ma zaujala sekcia článku o tom, aby sme sa zaujímali o druhého a jeho názor aj pri hádkach. V bežnom živote väčšinou robíme opak a teda, ak ku konfliktu dôjde, snažíme sa bojovať a dávať protiargumenty aby sme sa obránili a vyšli z hádky uspokojivo. Bohužiaľ je to škoda, lebo ak by sme sa partnera dopytovali, čo ho hnevá, prečo sa tak správa a čo cíti, vytvoril by sa priestor na odvrátenie samotnej hádky a dozvedeli by sme sa o odlišnom prežívaní partnera. Každý máme svoj svet, a ten sa nie vždy zhoduje s inými, to je predsa normálne. Mne osobne sa osvedčilo sa hneď v úvode rozčúlenia pýtať partnera, čo sa stalo a čo mu vadí a nechám sa poučiť tým, čo mi chce zdeliť. Nielen že som sa viac naučila o emočnom prežívaní partnera, ale on mi to podvedome vrátil po čase späť tým, že v momente keď som cítila rozčúlenie, tak ma nechal povedať svoj názor a nehádal sa so mnou. Cítime to ako bezpečný priestor na prejavenie svojich nespokojných pocitov bez toho, aby sme museli bojovať ...:) odporúčam

  • 0
Odpovedať

Mária Slováková 23.04.20 11:27

MS
karma
118.00

Veru, veru aj vzťah si treba pestovať.Prvotná zaľúbenosť pominie a potom nadobúda partnerstvo iný rozmer.

  • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 31.07.20 15:03

karma
132.00

Presne tak, najlepšie je začať vždy od seba. Až potom hľadať chyby v partnerovi. Dôležitá je komunikácia, keď sa vydiskutuje hoci len malinký problém, ktorý nadobúda veľký rozmer a pritom niekedy samozrejme úplne zbytočne... je fajn si všetko pekne vyjasniť, zmieriť sa a fajne sa potom poľuuuubiť :) udobrovanie je na to ako stvorené. Dotyky sú tiež jedným z jazykov lásky, sú typy, ktoré toto uprednostňujú viac.. niekto až tak na dotyky nie je.. ale vždy je fajn nájsť tú správnu mieru aj v tejto veci. Ja si bez nich neviem predstaviť život, ak sa naučí aj partner prejavovať lásku takýmto spôsobom je to výhra a ocení to potom aj on ;)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní