Stal sa vám úraz? Povieme vám, ako urýchliť hojenie!

Stal sa vám úraz? Povieme vám, ako urýchliť hojenie!
  • 12.08.2017
  • Monika Šomšáková

Je leto, vonku je krásne a vy sedíte doma so zlomeninou. Možno sa to už stalo vám alebo vašim známym, že ste pred letom mali úraz a týmto ste sa  odpísali na niekoľko týždňov sedenia doma.

Netreba nad tým plakať, ale treba urobiť pre hojenie čo najviac, ako sa len dá. My vám poradíme, ako sa dá urýchliť hojenie po úraze. Ak sa budete riadiť týmito radami, možno si váš pobyt doma o pár dní skrátite.

Psychika

Najdôležitejšia je psychika človeka. U takýchto dlhodobejších úrazov je niekedy obtiažne neprepadnúť frustrácii a depresívnym stavom. O niečo horšie to majú ľudia, ktorí sú veľmi aktívni a náhle sa dostanú do situácie, kedy majú sadru a nemôžu sa hýbať. Zachovajte optimistickú náladu, snažte sa myslieť na to, ako proces urýchliť a hýbte sa toľko, koľko vám to zdravotný stav dovolí. Úraz automaticky neznamená, že musíte byť po celú dobu hojenia pripútaní k posteli či stoličke. Hľadajte spôsoby, ako zostať v pohybe, a tak aj v psychickej pohode.

Pozri aj: Nafúknuté brucho niekedy vyzerá ako tehotenské. Ako sa ho zbaviť?

psychika pri hojení po úraze

Zdroj: Shutterstock®

Zdravá strava

Hojenie zlomenín je pre telo veľká záťaž, a preto váš organizmus potrebuje väčšie množstvo minerálov a vitamínov než inokedy. Snažte sa jesť dostatok zeleniny, ovocia, zdravých tukov a bielkovín. Doprajte si ryby, ktoré sú výborným zdrojom omega-3 mastných kyselín, brokolicu, tmavú listovú zeleninu a ďalšie prospešné potraviny. Niekoľko štúdií dokazuje, že medzi bielkovinami a hojením zlomenín je určitá spojitosť. Stačí navýšiť príjem bielkovín o 10 až 20 gramov. 

Odporúčame: Výber zdravého a kvalitného pečiva: Čím sa pri nákupe riadiť?

zdravá strava

Zdroj: Shutterstock®

Vitamín C

Vitamín C je neoddeliteľnou súčasťou pri tvorbe kolagénu. Ten je dôležitý pri obnove kože a tkaniva. Zaraďte do jedálnička citrusy, papriky, jahody a paradajky, poprípade vitamín C môžete užívať aj ako doplnok stravy vo forme tabletiek. 

vitamín C

Zdroj: Shutterstock®

Vitamín D, horčík a vápnik

Vápnik je bez diskusií veľmi dôležitým minerálom pre obnovu kostí. Zamerajte sa na jeho konzumáciu. Nájdete ho napríklad v tmavej zelenej listovej zelenine alebo ho má aj losos, sardinky, jogurt alebo kefír. Pre správne vstrebávanie vápnika sa kombinuje s vitamínom D. Ten sa tvorí pri pobyte na slnku. Nie je na škodu siahnuť po ňom aj v podobe tabletiek. Ak dopĺňate vápnik, pridajte aj horčík. 

Pozri aj: Domáca masáž, ktorá vám dokonale rozprúdi lymfu!

vápnik

Zdroj: Shutterstock®

Obmedzenie cigariet

Fajčiarom taktiež dlho trvá, kým sa zlomenina uzdraví. Fajčenie ovplyvňuje prietok krvi a práve krv je tá, ktorá všetky vitamíny a minerály musí ku kosti dopraviť tak, aby sa dobre zahojila.

Odporúčame: Praslička roľná: Akých bolestí vás zbaví?

fajčenie spomaľuje hojenie

Zdroj: Shutterstock®

Obmedzenie alkoholu

Ako prvé sa pri hojení kostí vytvára mäkká hmota, ktorá sa neskôr mení na pevné kostné tkanivo. Alkohol však celý tento proces výrazne spomaľuje. Zároveň konzumácia alkoholu nepriamo vedie k vyplavovaniu vápnika z kostí a znižuje tvorbu vitamínu D. 

alkohol spomaľuje hojenie

Zdroj: Shutterstock®

Obmedzenie soli

Pozor na príjem soli, ak máte zlomeninu. Prečo? Pretože sodík z tela odvádza vápnik, ktorý je veľmi dôležitý pri hojení rôznych zlomenín. Soľ by ste mali obmedziť na polovicu čajovej lyžičky denne. Nezabúdajte na fakt, že soľ sa skrýva vo väčšine priemyselne spracovaných potravín. Po dobu hojenia sa týmto potravinám pokúste vyhýbať.

Pozri aj: Plnohodnotný dobrý spánok: Tieto zásady vám ho zaručia!

obmedzenie soli

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Kelemenová 12.08.17 09:38

SK
karma
86.00

nastastie ma zlomeniny obchadzaju.... aj nasu rodinu... ake skvele rady ze co ak raz.... veru tak vsetko to mame nastavene v hlave... a potom zdrava vyziva

  • 1
Odpovedať

Milka Damašková 12.08.17 16:20

MD
karma
132.00

Moja dcérka má osteoporózu, takže zlomeniny sú pre nás strašiak. Tieto rady si pre každý prípad odložím, no zároveň dúfam, že ich nikdy nebudeme musieť použiť ..

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 12.08.17 19:00

MM
karma
100.00

našťastie som zatiaľ mala len zlomený malíček na nohe, ale musím zaklopať, lebo prichádzam do veku, keď zlomeniny strašia

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 12.08.17 20:14

MR
karma
109.00

áno, pozitívne myslenie je najdôležitejšie, potom sa všetko lepšie hojí..

  • 0
Odpovedať

Ján Komada 24.11.17 10:09

JK
karma
103.00

zatial ma toto obchádza

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní