Teror v práci: Zakročte voči šikane na pracovisku

Teror v práci: Zakročte voči šikane na pracovisku
 • 03.12.2016
 • Miška Baboľová

So šikanou na pracovisku sa stretlo už mnoho zamestnancov. Buď ju zažili na vlastnej koži, stali sa svedkom utláčania svojho kolegu alebo sami vzali do rúk pomyselný bič šikany. Len málokto sa odváži verejne priznať svoj podiel viny či pripustiť fakt, že sa stal obeťou ponižovania. Bráni im v tom strach o stratu zamestnania, pocit, že im nikto neuverí a útlak narastie, nízke sebavedomie a neuvedomovanie si vlastnej hodnoty.

Skúsenosti s mobbingom či bossingom majú aj naše čitateľky

Zuzana, stredoškolská pedagogička, 37 rokov

„Pracujem ako učiteľka na strednej škole. Predtým som asi päť rokov učila na inej škole, takže som už mala nejaké skúsenosti. O kabinet som sa delila so staršou kolegyňou, ktorá sa snažila neustále ma poúčať. Chcela, aby som prebrala jej metódy učenia, dávala mi jej materiály, aj keď som ja mala vlastné, hrabala sa mi vo veciach na stole, dokonca som ju pristihla opravovať písomky mojich žiakov. Keď pochopila, že jej nedovolím zasahovať do mojej výučby, začala ma ponižovať a dehonestovala moje vedomosti či návrhy na poradách. Kolegovia to považovali za nevinné žartíky. Nechcela som tú situáciu riešiť s riaditeľom, keďže som bola v práci nová a tá kolegyňa v škole pracovala už viac než dvadsať rokov. Počkala som rok, kým odišla do dôchodku. Teraz viem, že druhýkrát by som tú situáciu riešila ihneď."

Patrícia, študentka, 19 rokov

„So šikanou som sa stretla toto leto, keď som si našla brigádu v cukrárni. Môj nadriadený ma opakovane pozýval na rande. Ja som ho zakaždým odmietla. Keď pochopil, že nemám záujem, chcel sa mi akoby pomstiť. Plánoval mi nezmyselný pracovný čas, ponižoval ma pred zákazníkmi, svoje chyby zvaľoval na mňa, mal sexystické poznámky. Nevydržala som to a dala som výpoveď.“

Bude vás zaujímať: Pozor, aby ste nevyhoreli: Burnout syndróm útočí

Šikanovanie môže mať vážny dopad na psychické i fyzické zdravie.

Zdroj: Shutterstock®

Erika, predavačka, 21 rokov

„Som zamestnaná v butiku, v ktorom sa vystriedalo už veľa predavačiek. Ja tu pracujem rok. So šikanou na pracovisku som sa stretla, našej vedúcej sa dá len ťažko vyhovieť. Je náladová a svoju zlosť si často vybíja na zamestnancoch. Pracuje nás tam spolu asi sedem, v jeden deň vždy dve. Všimla som si, že má svoje obľúbenkyne. Dievča, ktoré sa jej pozdáva menej, vždy pred tou druhou napomína, prideľuje jej viac roboty, robí si z nej posmešky a snaží sa ju ohovárať pred tou druhou kolegyňou. Toto sa stále strieda. Našťastie to medzi nami nevyvoláva rozbroje, pretože vieme, aká je naša vedúca, ktorá je majiteľkou butiku."

Vanda, recepčná v hoteli, 29 rokov

„So šikanou na pracovisku som sa stretla už veľakrát. Zažila som ju na vlastnej koži, ohovárali ma kolegyne, nechceli sa so mnou rozprávať, aj keď išlo o pracovné záležitosti. Problém začal vtedy, keď som sa v súkromí začala stretávať s mojím kolegom, s ktorým dnes tvorím pár. Kolegyniam sa to nepáčilo, a tak o mne začali rozširovať klebety. Snažili sa ma vynechať z rozhodovania o dôležitých veciach, neoznamovali mi podstatné zmeny. Takmer ma prepustili, keď sa k šéfke dostala klebeta, že s priateľom sa stretávame aj počas pracovnej doby. Vtedy som jej vysvetlila celú situáciu. Pomohla mi aj výpoveď jednej kolegyne, ktorá dosvedčila, že ide o klamstvá. Ohováranie trvalo pár mesiacov, potom museli kolegyne prestať."

Bude vás zaujímať: Nespavosť už nebude váš problém: Privoďte si opäť sladké sny

Postaviť sa agresorovi si vyžaduje veľkú odvahu.

Zdroj: Shutterstock®

Mobbing, bossing a stuffing v skratke

mobbing – útok kolegu alebo skupiny kolegov proti kolegovi

bossing – útok šéfa proti podriadenému

stuffing  – útok zamestnanca, či zamestnancov proti šéfovi

Eliminujte šikanu

V práci trávia ľudia podstatnú časť dňa. Preto je pre psychické zdravie a pohodu dôležité príjemné prostredie, v ktorom sa zamestnanec pohybuje. Mobbing je jeden zo stresujúcich faktorov, preto sa mu treba vyhýbať a eliminovať jeho výskyt. Dobrej pracovnej nálade prospieva pozitívny vzťah s kolegami a nadriadenými, ktorý sa určite odráža na kvalite odvedenej práce.

Bude vás zaujímať: Čo si obliecť na pracovný pohovor? Prvý dojem je dôležitý

Šikana má mnoho podôb.

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa šikana na pracovisku prejavuje? Mobbing a bossing v praxi

Šikana má mnoho podôb. Rozdiel je aj v tom, či je útočníkom muž alebo žena. Muži ponižujú prostredníctvom urážok, vulgárnych vtipov a nadávok, vyhrážajú sa, fyzicky ohrozujú obeť, prideľujú nezmyselné úlohy, zadávajú nesplniteľné termíny a zadržiavajú podstatné informácie. Ženy sa naopak vysmievajú obeti, ohovárajú, šíria nepravdivé chýry, kritizujú, izolujú obeť od druhých, použijú tretiu osobu ako mobbera, poškodzujú predmety, na ktorých obeti záleží, sústavne kritizujú jej prácu. Nezáleží na tom, aký spôsob si šikanátor vyberie, výsledok na obeti je rovnaký. Nechuť chodiť do práce, menšia kvalita práce, žalúdočné problémy, bolesti hlavy, stres, zúfalstvo, strata sebavedomia.

Bude vás zaujímať: Bipolárna porucha: Stav ako na hojdačke

Nezáleží na tom, aký spôsob si šikanátor vyberie, výsledok na obeti je rovnaký.

Zdroj: Shutterstock®

Ste obeť ponižovania na pracovisku? Máte možnosť to zmeniť

Podľa odborníkov sa za šikanovanie na pracovisku považujú psychické ataky, ktoré sa vyskytujú minimálne raz do týždňa v priebehu šiestich mesiacov. Mobbing alebo bossing netreba podceňovať a zatvárať pred ním oči. Na obeti môže zanechať vážne psychické traumy a vyvolať zdravotné problémy. Ak ste svedkom šikany alebo je na vás páchaná, môžete podniknúť viacero krokov.

   1. Naberte odvahu a porozprávajte sa so šikanátorom. Opýtajte sa ho na dôvody jeho správania a vysvetlite mu, že sa vám nepáči jeho správanie. Nájdite spoločné riešenie.
    2. Ak rozhovor nepomôže, oznámte problém nadriadenému. Jednou z funkcie vedúceho je riešiť konflikty a snažiť sa zoceľovať tím. Pomôže vám, ak si nájdete svedka, ktorý potvrdí vaše podozrenia o šikanovaní.
    3. Ak sú vo firme zastúpené odbory, kontaktujte ich.
   4. Problémom šikanovania na pracovisku sa zaoberá aj inšpektorát práce. V krajnom prípade podajte podnet na prešetrenie.
    5. Neprovokujte kolegov. Výbuchy hnevu alebo podobné neprimerané reakcie iba vzbudia väčší záujem vyvolávať ďalšie potýčky.
   6. Uvedomte si svoju hodnotu, nepodceňujte sa, nenechajte sebou mávať a nebojte sa ozvať. Ticho trpieť šikanovanie nie je riešením.
    7. Prejavy šikanovania si zapíšte. Keď sa budete obhajovať, poznámky podložia vaše tvrdenia. Preštudujte si aj Zákonník práce.
    8. Porozmýšľajte nad preložením do iného oddelenia. Úplná zmena práce je tiež častým riešením.
    9. Ak neviete identifikovať príčiny šikanovania, popíšte situáciu nestrannej osobe, ktorá vám poradí. Odhalíte dôvody a budete môcť proti ponižovaniu efektívne bojovať.
  10. Ak ste svedkom šikanovania, zakročte. Nikdy nemôžete vedieť, kedy sa vy postavíte na miesto obete a tiež budete potrebovať pomoc.

Zdroj foto: shutterstock.com

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Soňa Krátka 03.12.16 11:58

SK
karma
114.00

moja dcéra mala takú skúsenosť, zmenila prácu, ale už ani tá pani vedúca tam nerobí, pretože bolo na ňu veľa sťažností...

 • 0
Odpovedať

Andrea Šmihulová 03.12.16 19:52

karma
-1.00

Ja som práve k 1.12. dala výpoveď pre mobbing.Niekto zametá pred cudzími dverami,ale pred svojimi má neskutočný chliev...Neskutočné,ako sa niektorí ľudia dokážu pretvarovať.Na tvári úsmev,ale v papuli majú slušne povedané poriadne nakakané.Otras.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 03.12.16 21:33

MM
karma
100.00

mám osobnú skúsenosť s mobbingom, odišla som, aj keď práca ma bavila

 • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 06.12.16 18:10

MZ
karma
-1.00

Noo.. aj ja som mala takú mini skúsenosť... Proste, čisto ženský kolektív dá niekedy zabrať..

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 06.12.16 20:03

AK
karma
100.00

ženy vedia byť niekedy horšie ako muži

 • 2
Odpovedať

Daniela Šurláková 07.12.16 20:34

karma
97.00

poznám to,skúšala som sa ozvať a nestálo mi to za to,za dverami majú všetci plno rečí,ale keď treba povedať tak stiahnu zadky,s ľudskou hlúposťou je ťažký a nevyhrateľný boj

 • 2
Odpovedať

Anežka Murínová 10.12.16 03:30

AM
karma
-1.00

Ohováranie je taktiež nepríjemné...hlavne v ženskom kolektíve.

 • 0
Odpovedať

Ján Soták 22.12.16 01:21

JS
karma
-1.00

Dobré rady

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 02.01.17 13:12

MB
karma
108.00

niekdy si to clovek nevie spravne pomenovat co sa mu vlastne deje az ked sa dostane k podobnemu clanku tak sa v nom "uvidi"

 • 2
Odpovedať

Jana Komadová 16.10.18 21:29

JK
karma
100.00

Naštastie som toto nikdy v práci nezažila

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní