Wabi-sabi: Japonská filozofia, ktorá ťa naučí akceptovať nedokonalosť

Wabi-sabi: Japonská filozofia, ktorá ťa naučí akceptovať nedokonalosť

Wabi-sabi nie je žiadna exotická pláž ani názov miešaného drinku. Wabi-sabi, hoci ste o tom možno ešte nepočuli, je japonská filozofia, s ktorou sa určite hneď absolútne zžijete a stotožníte, ak si nepotrpíte na dokonalosť a perfekcionizmus. Tak čo, trafili sme do čierneho? Ak áno, rozhodne pokračujte v čítaní, aby ste sa o tejto unikátnej filozofii dozvedeli čo najviac!

„Jednoduchosť je nekonečná dokonalosť...“ (Leonardo da Vinci)

Učebnice by nám pojem wabi-sabi vysvetlili úplne jednoducho. Ide o prijatie vecí nedokonalých, prostých a jednoduchých, za krásne. No neznie to úžasne? Nejde totiž len o pohľad človeka na hmotné veci, ale všeobecne na život ako taký, na seba, na ostatných ľudí či životný štýl. Čo poviete, neznie to ako dokonalá prevencia či liek proti chorobe, ktorá nás valcuje v dnešnej dobe takmer všetkých – proti stresu? Veď práve ten pramení z tlaku, ktorý je na nás odvšadiaľ vyvíjaný – byť dokonalý, krásny, úspešný, bohatý, veľa myslieť, ešte viac konať a úplne najviac vlastniť.

Ale to sme sa už mierne spustili na vlne vlastnej filozofie, nie tej japonskej. :-) Hoci práve wabi-sabi, podľa ktorej je krásne všetko jednoduché a nedokonalé, má na míle ďaleko od snahy mať všetko v živote tip-top.

Zaujme ťa: Práca v záhrade lieči: Ako ti pomôže skvalitniť tvoj život?

Žiť v prítomnosti, skromne a s pokorou

Zjednodušene môžeme povedať, že wabi-sabi je stav mysle. Táto filozofia, oslava nedokonalej krásy, nabáda žiť prítomnosťou a oceňovať jednoduchosť. Žiť v harmónii s nedokonalosťou je predsa také odľahčujúce! Navyše, ak sa naučíte vidieť krásu aj v tom, čo bolo doposiaľ pre vás všedné, váš život to náramne obohatí. Začať môžete už teraz hneď, trebárs aj pohľadom do zrkadla (hoci o vašej fyzickej kráse rozhodne nepochybujeme).

Wabi-sabi však nie je len o kráse vecí nedokonalých, ale aj nedokončených a nestálych. Filozofia totiž zastáva heslo: Nič nie je dokonalé, nič nie je ukončené, nič nie je večné.

krása v nedokonalosti

Zdroj: Shutterstock®

Wabi-sabi vzniklo „z trucu“

Ak by sme sa chceli presunúť v čase do dávnej minulosti, konkrétne 16. storočia, wabi-sabi šírili zenoví mnísi, ale aj čajoví majstri. Dá sa povedať, že wabi-sabi vzniklo ako istá rebélia, protest – jedným slovom reakcia na drahý a luxusný tovar z Číny, dovážaný do Japonska. Japonskí budhistickí mnísi zareagovali tým, že do svojich tradičných čajových obradov zapojili úplne jednoduché, niekto by povedal, že až nepekné, súpravy a náradie.

O filozofii wabi-sabi sa bežne nedočítate a ak áno, informácie sú veľmi strohé. Má to logiku, veď ide viac o pocitový zážitok, než o nejaké nalinajkované pravidlá, ako žiť, ako myslieť, jednoducho čím sa riadiť.

Odporúčame: Ako zvládať stres? Takto zaručene predídeš psychickému napätiu!

ako predísť stresu

Zdroj: Shutterstock®

Žiť podľa wabi-sabi môžeme, v menšej či väčšej miere, úplne všetci. No a čo, že niečo nie je také čisté a symetrické, ako by napohľad malo byť? No a čo, že vám pomedzi dlaždice na záhrade vyrastá mach? No a čo, že nemáte taký úzky pás a takú oslnivú blond vo vlasoch, ako má susedka? No a čo, že nestúpate kariérne tak rýchlo, ako vaša kolegyňa? Takto by sme sa mohli pýtať donekonečna...

Stačí poľaviť z prehnaných nárokov na samých seba aj na okolie, stačí zmeniť pohľad na ten starý jedálenský stôl, ktorý vás už roky rozčuľuje len tým, že je starý a nemoderný. Čo si budeme klamať, stačí naozaj málo.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 05.06.18 16:45

ĽŠ
karma
100.00

Nič nie je dokonalé, nič nie je ukončené, nič nie je večné.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní