Ako a podľa čoho nastaviť správnu hrúbku mletia kávy a jej dávku?

Ako a podľa čoho nastaviť správnu hrúbku mletia kávy a jej dávku?
 • 21.05.2020
 • Monika Matúšová

  • Zdieľaj:
 • 3

Správne nastavenie mletia kávy a dávky kávy nám zabezpečí správnu extrakciu. Extrakcia je proces pri ktorom sa zo zrniečok kávy oddelí vyžadovaná zložka rozpúšťaním vo vode. Extrakcia z tuhých látok sa nazýva niekedy aj vylúhovanie. Aj malé rozdiely v extrakcii spôsobia chuťové a kofeínové rozdiely v nápoji.

Espresso

Pri príprave espressa je dôležité, aby vytieklo 30 ml kávy cca za 25 – 30 sekúnd. Je to dôležité, pretože espresso kávovar využíva tlak 9 barov a pri tomto tlaku je aj malá zmena v extrakcii cítiť v chuti kávy. Ak nám tečie káva príliš rýchlo, káva môže byť podextrahovaná - to znamená, že konzistencia kávy je riedka a vodová, farba peny je bledá a chuť nevýrazná a môže byť aj kyslá.

Ak nám tečie káva príliš pomaly, miestami len kvapká, káva môže byť preextrahovaná – to znamená, že espresso je príliš tmavé a chuťovo až príliš výrazné, horké a trpké.

Pri príprave espressa je dôležité nastaviť si gramáž kávy od 7,5 – 9 g na porciu, nastaviť si teplotu vody 91 – 96°C a rovnomerne zatlačiť koláčik do páky (v prípade automatu, to automat zatlačí sám). Ak tečie káva príliš rýchlo, je potrebné nastaviť jemnejšie mletie a ak tečie káva príliš pomaly, je potrebné nastaviť hrubšie mletie.

Každý espresso pákový kávovar potrebuje svoj vlastný mlynček pre správne nastavenie mletia a dávky kávy, najmä ak si pripravujeme výberovú kávu.

Je dôležité uvedomiť si, že hrúbka mletia sa nastavuje pri každej káve inak, pretože každá káva môže mať rôznu hustotu a tvrdosť zrna. Tiež platí, že dopredu zomletá káva stráca čerstvosť už po 15 minútach od zomletia, preto časom mení chuť a arómu. Dokonca aj vlhkosť ovzdušia môže vplývať na extrakciu espressa.  Ak káva nemá zaujímavé spektrum chutí, nedá sa toho veľa pokaziť. Niekedy preto kaviarne volia napríklad zmesi s robustou, pretože robusta má sama osebe veľmi jednoduchú nenáročnú chuť a tiež vytvára hustejšiu penu, aj keď nie je mlynček dokonale nastavený.

Pozri aj: Cesta kávy: Čo všetko musí podstúpiť, kým si ju vychutnáš?

ako správne mlieť kávu

Zdroj: Zlaté zrnko

Zalievaná káva

Pri káve zalievanej vodou je príprava aj nastavenie hrúbky mletia oveľa jednoduchšie. Množstvo kávy a vody volíme podľa toho ako intenzívnu kávu chceme mať a hrúbka mletia by mala byť nastavená na jemno, aby zrnká kávy neplávali na povrchu nápoja, ale klesli pekne na spodok pohára. Tým, že je hrúbka mletia jemnejšia spôsobuje, že aj kávový výluh bude intenzívnejší, no pravdepodobne to bude lepšie, akoby ste mali tráviť ešte aj kúsky kávových zŕn.

Filter

Káva pripravovaná filtráciou by mala byť namletá najhrubšie, pretože je vyžadované, aby voda cez kávu a filtračný papierik pretekala súvislo. Ak si požmolíme namletú kávu medzi prstami, mali by sme cítiť kúsky kávy a nie kávový prach.

ako pripraviť filtrovanú kávu

Zdroj: Zlaté zrnko

Moka

Pri moke sa používa o niečo hrubšie mletie než pri príprave espressa a o niečo jemnejšie mletie než pri príprave cez filter. Varenie vody spôsobuje tlak menší než pri espresse, ale vyšší než pri filtri, a tak jednoduchšie pretláča vodu cez kávu nahor. Dôležité je, aby sme do sitka pridávali vždy rovnaké množstvo kávy a do nádoby vždy rovnaké množstvo vody. Je lepšie použiť už horúcu vodu, aby sa zomletá káva nevystavovala vysokým teplotám príliš dlho.

Vychutnajte si lahodnú kávu, ktorú môžete na e-shope www.zlatezrnko.sk získať s 10 % zľavou, a to vďaka kódu „kzk"! Doprajte si aj vy ten najlepší životabudič :).

Odporúčame: Najväčšie kávové mýty: 7 faktov, ktoré musí poznať každý kávičkár!


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 22.05.20 06:45

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé informácie!

 • 1
Odpovedať

Marika Michálková 22.05.20 18:54

MM
karma
100.00

Zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 23.05.20 21:00

karma
100.00

Kávička naša každodenná :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Zariaďte svoju predajňu esteticky, aby sa v nej zákazníci cítili čo najlepšie
Inšpirácie

Zariaďte svoju predajňu esteticky, aby sa v nej zákazníci cítili čo najlepšie

 • 0
 • 05.07.2022
Súťaž s Marekom Hamšíkom o tréning v Hamšík Academy
Voľný čas

Súťaž s Marekom Hamšíkom o tréning v Hamšík Academy

 • 0
 • 30.06.2022
Geissenovci si užili Slovensko. Carmen poslala Slovákom video
Pre ženy

Geissenovci si užili Slovensko. Carmen poslala Slovákom video

 • 0
 • 18.05.2022
TOPlist