Červená kapusta: Zisti, aký neuveriteľný skvost v sebe ukrýva!

Červená kapusta: Zisti, aký neuveriteľný skvost v sebe ukrýva!

 • 66
 • 6

Červená kapusta stojí tak trochu v tieni tej bielej. Veď zatiaľ, čo obľúbená kyslá kapusta je biela, segedínsky guláš aj kapustnica sú vždy len z bielej, červená kapusta je odkázaná na to, byť dusenou oblohou k pečenej kačici či husi. A bodka. No dobre, možno si ju ešte občas nakrájame do šalátu alebo ju vezmeme na milosť aj v iných receptoch. Ale červená kapusta si rozhodne zaslúži oveľa viac našej pozornosti, než sa jej dostáva. Prečo? Zostaňte s nami a prezradíme vám to.

V čom spočíva tajomstvo červenej kapusty?

Hoci trošku napätia neuškodí, v tomto prípade si ho odpustíme a hneď v úvode vám prezradíme, že to, čím sa môže červená kapusta skutočne a právom pýšiť, je selén. Poviete si – no dobre, ale veď ten sa nachádza aj v mnohých iných potravinách. Áno, avšak ani zďaleka nie v takom množstve, aké ho pridelila príroda práve červenej kapuste. Preto môžeme stopový prvok selén s čistým svedomím nazvať tajomstvom úspechu tejto zeleniny. Už pomaly aj deti v materskej škole vedia, že selén je skutočne silná zbraň, pokiaľ ide o obranu imunitného systému, preto, ak sa predovšetkým v jesenných a zimných mesiacoch zásobíte niekoľkými hlávkami červenej kapusty, určite nešliapnete vedľa.

Selén je zároveň súčasťou imunitného enzýmu, bez ktorého by bunky v našom tele jednoducho neexistovali. V sto gramoch červenej kapusty nájdete až 5 mikrogramov tohto cenného prvku, samozrejme, v jeho najkvalitnejšej podobe. A hoci selén, v pomerne vysokom množstve, sa nachádza aj v mäse, ten rastlinný je neporovnateľne vzácnejší.

Bude sa ti páčiť: Ako podporiť imunitu pred príchodom zimy? Pomôžu ti tieto potraviny!

prečo jesť červenú kapustu

Zdroj: Shutterstock®

Červená verzus biela kapusta

A keď už je reč o kapuste, nevyhneme sa, pravdaže, ani porovnaniu. V súboji biela verzus červená kapusta má tá druhá menovaná výrazne navrch, aj pokiaľ ide o obsah vitamínu C, draslíka a železa. Červená kapusta okrem toho obsahuje silné antioxidanty s protirakovinovými, omladzujúcimi a protizápalovými účinkami. Ukrátená nebola ani o vzácny niacín (vitamín B5), kyselinu listovú a zinok. Okrem posilňovania imunity sa môžeme na červenú kapustu spoľahnúť aj v prípade znižovania hladiny cukru v krvi, krvného tlaku, cholesterolu, ďalej v prípade detoxikácie organizmu a dokonca je jej pripísaná aj schopnosť podporovať mužskú plodnosť, pretože podporuje tvorbu spermií a posilňuje libido.

účinky červenej kapusty na zdravie

Zdroj: Shutterstock®

S čím vám ešte dokáže pomôcť?

Červená kapusta vám pomôže odstrániť zápchu, podporí trávenie a pomôže aj pri redukčnej diéte. Má takisto blahodarné účinky na mozog a nervovú sústavu, zlepšuje náladu a dodáva vitalitu. Nech už si červenú kapustu uvaríte, udusíte alebo zapečiete, je jasné, že najlepšia a zdraviu prospešná je surová, pripravená na pare či kvasená. A na záver ešte jeden dobrý tip: Ak si nepestujete červenú kapustu, ale nakupujete ju v obchode, siahajte po čo najmenších a najuzavretejších hlávkach. Je to totiž znak toho, že takáto červená kapusta nebola prehnane prihnojovaná. 

Neprehliadni: Jesenné tradície: Husacie a kačacie hody - toto si nesmieš nechať ujsť!

šalát z červenej kapusty

Zdroj: Shutterstock®

Toto neprehliadnite:

A na úplný záver máme pre vás ešte tip na rýchly a jednoduchý šalát, na sychravú jeseň úplne ideálny. Na dve porcie budete potrebovať asi 300 g červenej kapusty, 2 väčšie jablká, 1 PL šťavy z citróna a 1 PL zastudena lisovaného rastlinného oleja plus štipku soli. Hlávku kapusty dôkladne umyte, vyrežte hlúb a postrúhajte. Jablká takisto umyte a postrúhajte aj so šupkou. Kapustu s jablkami zmiešajte, pridajte šťavu z citróna, olej a štipku soli. Dobrú (zdravú) chuť!

Odporúčame: Ako sa prejavuje vysoká hladina estrogénu? Toto sú jasné symptómy!


 • 66
 • 6
Návrat hore
Autor článku

6 komentárov

Lucia Valková 15.10.18 06:09

LV
karma
129.00

Kapustu môžem,na všetky spôsoby,teraz máme doma také kapustové obdobie...

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 15.10.18 08:26

ĽŠ
karma
136.00

Hoci je všeobecne v tieni oproti bielej, u nás jej prikladáme rovnaké miesto.

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 15.10.18 11:54

MM
karma
130.00

zrovna včera som dusila červenú kapustu, teraz sa chystám na ten šalát, čo uvádzate

 • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 15.10.18 21:00

PV
karma
94.00

Mňam .. Tento jednoduchý šalát si určite spravím .. Ja väčšinou varíím červenú kapustu ..

 • 1
Odpovedať

Jana Čipková 15.10.18 22:13

karma
106.00

Kapustu mám rada pripravenú na všetky spôsoby.

 • 1
Odpovedať

Monika Filípková 16.10.18 13:40

MF
karma
104.00

Takýto šalátik robievam dosť často. Máme ho radi.

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Pobyty a výlety

Nitriansky kraj: Kam sa vybrať na výlet a čo určite nevynechať?

 • 32
 • 3
 • 18.06.2020
Pobyty a výlety

Banskobystrický kraj: Kam sa vybrať na výlet a čo všetko objaviť?

 • 44
 • 1
 • 20.06.2020
Pobyty a výlety

Čo navštíviť v Prešovskom kraji? Inšpiruj sa našimi tipmi!

 • 40
 • 2
 • 25.06.2020
TOPlist