Ktoré exotické rastliny možno pestovať v záhrade aj u nás na Slovensku?

Ktoré exotické rastliny možno pestovať v záhrade aj u nás na Slovensku?
  • 26.05.2019
  • Michaela Kožáková

Obľubujete rastliny? Pri návšteve botanickej záhrady sa neviete nabažiť krásou exotických kvetov, pichľavých kaktusov a vysokých paliem? Vždy si z dovolenky prinesiete nejaké semienko alebo kúsok stonky, dúfajúc, že sa vám aj vo vašej záhrade podarí vypestovať granátové jablko? Gúglite, surfujete po internete, hľadáte informácie o cudzokrajných rastlinách a už si na papier rozkresľujete, kde by ste umiestnili brazílsku jedľu? Ak máte podobné myšlienky, neprestávajte čítať. 

Dnes sme v našich záhradách, skleníkoch, na terasách či dokonca aj balkónoch schopní vypestovať si rôzne druhy exotických rastlín pri dodržaní správnej starostlivosti. Postupné otepľovanie podnebia nám dovoľuje byť trochu odvážnymi a urobiť si divokú oázu či príjemnú cudzokrajnú atmosféru priamo v našej záhrade. Nie, nemajte obavy z ich exotického pôvodu. Budete prekvapení, niektoré druhy rastlín sú nenáročné a dokážu prežiť aj pri veľmi nízkych teplotách. Zvedaví? Čítajte ďalej.

Pozri aj: Na čo si dať pozor pred odchodom na dovolenku a počas nej?

Figovník

Zdroj: Shutterstock®

Figovník

Predstavte si teplé more, melodickú chorvátsku pieseň a sladkú chuť čerstvej figy na jazyku. Nie tú od sušených fíg, ktorých sú pred Vianocami plné obchody. Túto prastarú rastlinu poznali už v Egypte a je takisto spomínaná v Biblii. Adam s Evou jej listy použili, keď rozpoznali svoju nahotu. 

Z chutných plodov sa môžete tešiť i vy priamo vo vašej záhrade. Niektoré druhy figovníka boli vyšľachtené pre pestovanie v podmienkach strednej Európy. Sú odolné voči nepriaznivému počasiu, studeným mrazom a dokonca i rodia bez opelenia. Vtip? Ani náhodou. Môže sa vám dokonca stať, že váš 30-centimetrový figovník bude po dvoch rokoch posiaty guľatými a dužinatými plodmi. Môžete ich priamo konzumovať alebo použiť do koláča či pripraviť z neho výborný džem na zimné večery. Niektoré figovníky sú vhodné i na pestovanie v črepníkoch. Rastline sa bude dariť všade tam, kde aj vínnej réve. V severnejších oblastiach je vhodné niektoré druhy na zimu prikryť.

Zaujme ťa: Čo je palmový olej a prečo kvôli nemu vymierajú nielen orangutany?

banánovník

Zdroj: Shutterstock®

Banánovník

Tohto rodeného Japonca môžete zahliadnuť vo viacerých záhradách. Jeho mrazuvzdorní bratranci pri troške starostlivosti prežijú aj naše mrazy, takže ich bez problémov môžete nechať v pôde v záhrade celý rok. Vďaka umiestneniu na priame slnko, prihnojovaniu, výdatnému polievaniu a správnemu zazimovaniu sa môžete tešiť z chutných drobných banánov a nádychu južanskej atmosféry vo vašej záhrade. Najčastejší u nás pestovaný druh je Musa Basjoo. 

Kivi

Zdroj: Shutterstock®

Kivi

Sladké ovocie plné vitamínu C je možné dopestovať aj v záhrade. Nepotrebujete ani skleník. A ak máte pergolu, o to lepšie. Kivi – aktinídia je popínavá rastlina, takže vám postupne nielen „ochutí“, ale aj skrášli vašu záhradu.

Najvhodnejší pre podmienky našej oblasti je druh Actinidia arguta a jej odrody. Rastlina potrebuje oporu a ideálne bude, keď ju umiestnite buď pri stenu, alebo iné kryté miesto. Ak sa rozhodnete pestovať kivi, nezabudnite si zaobstarať samčiu i samičiu rastlinu kvôli oplodneniu. Kivi je otužilé, na zimu ho stačí chrániť kartónom, bublinkovou fóliou, pravidelne zalievať a v období vegetácie prihnojiť. Keďže kivi netrpí žiadnymi chorobami a ani nemá žiadnych škodcov, postačí hnojiť kompostom alebo slepačím trusom. Niektorí používajú aktinídiu ako alternatívu k vínnej réve. Plody kivi sú šťavnaté, chutné a vydržia až do prvých mrazov. Sú však podstatne menšie ako kivi kupované v obchodoch, ale na kvalite a chuti im to neuberá. Uskladnené v pivnici vydržia niekoľko mesiacov, kde postupne dozrievajú.

Vybrali sme: Paródie na fotky celebrít: Mladá instagramerka si pri tvorbe outfitov vystačí s potravinami!

Mandarínky

Zdroj: Shutterstock®

Citrusy

Toto exotické ovocie sa teší veľkej obľube. Sladké mandarínky alebo kyslé citróny už nesmú chýbať na našich stoloch. Citrusové rastliny je možné dopestovať v črepníkoch, bytoch, na balkónoch, terasách či v zimných záhradách. Niektoré mrazuvzdorné druhy pri vhodnom zazimovaní môžeme zasadiť aj do našich záhrad. Citrusy majú lesklé dekoratívne listy, prenikavo voňajúce kvety a vynikajúce plody. Dnes na internete nájdete širokú ponuku rôznych druhov pomarančovníkov, citrónovníkov, limetiek či mandarínok. Rastliny nasadené vo veľkých črepníkoch dodajú vašej záhrade závan prímorskej pohody. 

Mandle

Zdroj: Shutterstock®

Mandľa sladkoplodá

Mandľa je jednou z drevín, ktorá ako prvá víta jar svojimi kvetmi. Ak sa rozhodnete pre tento strom, pri nákupe si dajte pozor a zaobstarajte si jej sladkú odrodu s názvom dulcis a nie amaru, ktorá má veľmi horkasté plody obsahujúce alkaloid amygdalín, ktorý je toxický. Treba si kúpiť samčiu i samičiu rastlinu kvôli opeľovaniu. Ak však máte v záhrade broskyňu, tak i tá môže poslúžiť ako alternatíva. Mandľa pomerne rýchlo rastie, preto je treba jej korunu pravidelne pristrihávať. Každé dva roky je vhodné odrezať najstaršie konáre a najdlhšie skrátiť. V chladnejších oblastiach je lepšiu rastlinu pestovať vo veľkom kvetináči a uchrániť ju počas kvitnutia a pred mrazom.

Datle

Zdroj: Shutterstock®

Čínske datle

Stromy datlí jujube, sa pestujú v subtropických oblastiach Ázie, Ameriky a Afriky, ale dokážeme si ich vypestovať aj u nás. Rastlina údajne odolá mrazom až do -25 stupňov bez ochrany. Najlepšie im vyhovuje teplejšie a záveterné stanovisko pri múre domu. Jednotlivé druhy datlí sa líšia v množstve a v období dozrievania plodov. Zvláštnosťou rastliny je, že po požutí jej listov, človek na nejaký čas prestane cítiť sladkú chuť. Listy obsahujú látku, ktorá na chvíľu paralyzuje bunky vnímajúce sladkosť. 

Olivovník

Zdroj: Shutterstock®

Olivovník

Aj vy obdivujete košatý olivovník so zvráskaveným kmeňom? Pripomína vám tiež minulú dovolenku pri Stredozemnom mori? Tak kúsok vašich spomienok môžete mať aj u vás doma. Starostlivosť o tento strom nie je veľmi náročná. Keďže olivovník miluje slnko, v zimných mesiacoch priamo v pôde by trpel. Zasaďte ho do pekného veľkého kvetináča, ktorý môžete na zimu presunúť dovnútra. Ku šťastiu mu stačí piesočnatá pôda, mierna zálievka a veľa, veľa slnka. Olivovníky rastú pomaly a pri dôkladnej starostlivosti rodia približne po siedmich rokov od výsadby. Vďaka pekným skrúteným konárom a kmeňu mu veľmi pristane i bonsajový strih. Olivovník sa stane veľmi dekoratívnym prvkom vo vašej záhrade alebo domácnosti. Vedeli ste, že olivovník môže žiť dlhšie ako tisíc rokov? 

citrusové ovocie

Zdroj: Shutterstock®

V našich záhradách môžeme pestovať rastliny, ktoré sú nám na úžitok a môžeme si vychutnať ich plody. A zase mnoho rastlín svojimi kvetmi a exotickým vzhľadom pekne oživí a skrášli terasy, byty či záhrady. Mimóza, bambusy, mučenka, kaktusy, palmy, liečivé byliny, ibišteky, vanilka, škoricovník, kávovník, agáve, eukalyptus, sekvoje, rôzne druhy ruží, jazmín, juka. Druhov a odrôd je naozaj veľa. Pri správnej starostlivosti, vhodnej zálievke, pôde, umiestnení a strihaní sa aj vaša záhrada premení na rozkvitnutý raj.  

Stačí zájsť do niektorého zo záhradníctiev či kvetinárstiev alebo si prezrieť ponuky online obchodov. Nezabudnite sa poradiť s predajcom, nechať si poradiť od odborníkov a môžete sa pustiť do vysádzania. Na internete môžete nájsť mnoho videí, ako si zo semienka vypestovať rodiacu rastlinu. Ak sa rozhodnete ísť touto cestou, rastlinu treba zaštepiť, aby vás obdarila plodmi. 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 26.05.19 07:35

ĽŠ
karma
100.00

Dnes sme schopní vypestovať si naozaj rôzne druhy exotických rastlín aj v našich záhradách pri dodržaní správnej starostlivosti.

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 26.05.19 16:02

MM
karma
100.00

som milovníčka rastlín, ale dávam prednosť typickým pre naše zemepisné pásmo

  • 0
Odpovedať

Janka Jurasova 26.05.19 18:19

JJ
karma
90.00

podarilo sa nam kiwi a darí sa jej velmi dobre :-)

  • 1
Odpovedať

Tomáš Kamenár 27.05.19 14:36

TK
karma
105.00

figovník sa chystám vyskúšať pestovať

  • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 24.04.20 08:22

MC
karma
109.00

Skúšala som pestovať ,ale moc sa mi nedarilo.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní