Manioková múka: Záchrana pre alergikov na lepok či obilie. Prečo?

Manioková múka: Záchrana pre alergikov na lepok či obilie. Prečo?

Intolerancie a alergie na jedlo sú v dnešnom svete celkom bežnou záležitosťou. Neznášanlivosť lepku, laktózy a iných potravín strpčuje život nejednému dieťaťu či dospelému človeku. Preto alergici hľadajú náhrady za múku a iné alergény a potraviny, ktoré im škodia, aby mohli viesť plnohodnotný život. Jednou zo zdravších náhrad múky je menej známa manioková múka. Poďte sa spolu s nami pozrieť na to, o čo ide a či je naozaj dobrá pre vaše telo!

Zaujme ťa: Najlepšia varená kukurica: Zisti zaujímavé fakty o tejto pochúťke!

čo je maniok

Zdroj: Shutterstock®

Čo je maniok?

Maniok jedlý, známy aj pod názvami yuca, tapioca a cassava, je rastlina, pôvodom z Južnej Ameriky. Ide o koreňovú rastlinu, ktorá je tak veľmi ospevovaná najmä kvôli vysokému obsahu škrobu a bielkovín. Okrem toho je však bohatý na vitamín C, kyselinu listovú, magnézium a meď.

Aj keď je možno na Slovensku maniok známy len veľmi zriedkavo, v tropických krajinách je po ryži a kukurici najväčším zdrojom karbohydrátov. Základnú potravinu tak tvorí pre viac, ako pol miliardy ľudí v rozvíjajúcich sa krajinách. Najviac cassavy sa vyváža z Nigérie, najväčším producentom sušenej yucy je zasa Thajsko.

Manioková múka

Z koreňov manioku sa teda vyrába manioková múka, ktorá je bezlepková, bez obsahu obilnín či orechov. Môžu ju kozumovať vegetariáni, vegáni a dokonca aj ľudia, ktorí sa stravujú paleo. Proces vzniku tejto múky je jednoduchý. Koreň sa očistí od šupky, vysuší sa a pomelie. Mnohí ľudia sa manioku obávajú pre jeho jedovatú povesť. Áno, maniok je jedovatý, no len v prípade, že ho zjete v surovom stave. Manioková múka, ako aj iné produkty z už spracovaného manioku, toxické nie sú.

ako používať maniokovú múku

Zdroj: Shutterstock®

Všetko s mierou

Manioková múka je veľmi zdravá a považuje sa za najplnohodnotnejšiu náhradu klasickej bielej pšeničnej múky či bezlepkových múk. Ako je to však so všetkým, aj s maniokovou múkou musíte zaobchádzať opatrne a pridávať ju do jedál s mierou, a to najmä vtedy, ak držíte nízkosacharidovú alebo paleo diétu. Manioková múka je naozaj bohatá na sacharidy, možno by sa dalo povedať, že až príliš. Kalórií a sacharidov má totiž dvojnásobok, ako batáty.

Pozor na kvalitu!

Keďže sa manioková múka považuje za náhradu klasickej múky, dá sa ju nahradiť v pomere 1:1, čo v preklade znamená, že v recepte by malo fungovať zamenenie 120 gramov hladkej pšeničnej múky za 120 gramov maniokovej múky. Podľa odborníkov, rastúci záujem o túto zdravú náhradu múky nepomohol jej kvalite. Tvrdia, že sa často stáva, že niektorí výrobcovia neponúkajú plnohodnotný produkt, čo zistíte tak, že vám recept jednoducho nevyjde. Na Slovensku maniokovú múku zoženiete v rôznych bioobchodoch na internete či v lekárni. Kilo sa pohybuje okolo troch eur.

Pozri aj: Vieš, ako zmierniť návaly horúčav? Toto musí skúsiť každá žena!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Kelemenová 04.07.18 08:53

SK
karma
86.00

lutujem ludí trpiacich či už celiakiou alebo láktózovou intoleranciou.......hlavne pre celiatikov sú také drahé všetky potravinové výrobky....je pravda že sú aj oveľa zdravšie a hlavne sú v BIO kvalite

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní