Minerály a kryštály vo Feng Šuej: Aký je ich význam?

Minerály a kryštály vo Feng Šuej: Aký je ich význam?
 • 31.10.2020
 • Darina Veen-Kaššová

  • Zdieľaj:
 • 48
 • 3

Kryštály majú mimoriadnu schopnosť aktivovať energiu. V priebehu storočí sa používali na nespočetné množstvo účelov – od liečenia cez ochranu až po dekoráciu. Vo Feng Šuej sú kryštály jedným z najlepších nápravných prostriedkov na vytvorenie rovnováhy a harmónie v našich domovoch.

Najstaršie známe kryštály sú jaspis, tyrkys, krištáľ, granát, jadeit, lapis lazuli, achát, smaragd, koral, jantár a perla. Niekedy im hovoríme i drahé kamene, ale to je skôr ocenením človeka pre ich krásu. Väčšina drahých kameňov sú minerály (krištáľ, ametyst) a horniny (lapis lazuli, ónyx).

V prírode sa vyskytuje okolo 1500 druhov minerálov. Minerál je kryštalická látka, ktorá vzniká prirodzenými pochodmi v zemskej kôre nezávisle od činnosti človeka. Vyznačujú sa pestrou paletou farieb, veľkostí a tvarov kryštálov, mimoriadnou krásou, vzácnosťou a trvanlivosťou. Vo Feng Šuej majú špecifický vplyv a význam pre jednotlivé časti nášho domova alebo pre jednotlivé oblasti nášho života.

Odporúčame: Feng Šuej v partnerstve a láske: Ako rozprúdiť zmyselnosť?

význam kryštálov vo Feng Šuej

Zdroj: Shutterstock®

Ako ochrana domova

Kryštály dokážu absorbovať negatívnu energiu. Čierny turmalín, obsidián alebo hematit, má silnú ochrannú energiu, odstraňuje strach, negatívne myšlienky a dodáva odvahu.

Treba ich umiestniť napríklad pri vchodových dverách. Ak máte napríklad veľké kvetináče s rastlinami po oboch stranách vchodových dverí, môžete kamene položiť na vrch pôdy alebo na dno kvetináča.

Očista a umiestnenie

Kryštály treba očistiť keď ich kupujete alebo ich dostanete ako darček. Čistenie kryštálov má svoj význam. Mali by sa čistiť pravidelne a je potrebné zaobchádzať s nimi s úctou a láskou. Existuje mnoho spôsobov: ponorenie do čistej vody, umiestnenie na slnko, v záhrade na zem alebo počas mesačného splnu v noci na balkón.

Môžeme ich umiestniť do jedálne, do obývacej izby, ku hlavnému vchodu, dokonca aj na poličky s knihami alebo do kúpeľne.  Zaobstarajte si doma aspoň niekoľko prírodných kryštálov a kamienkov. Vy aj vaša rodina budete mať úžitok z ich liečivých energií.

Malé kryštály môžete dať i tam, kde nie je žiadne okno, aby ste jednoducho aktivovali energiu v príslušnom priestore. Aj obyčajný jemný ligot, ktorý vyžarujú, pritiahne energiu do danej oblasti a bude ju tak podvedome aktivovať. 

Pri nákupe kryštálov na účely Feng Šuej sa vždy informujte na kvalitu a nezabudnite sa opýtať, odkiaľ sú, a ako boli opracované. Pre zaujímavosť spomeniem pár kryštálov a ich význam.

ametyst

Zdroj: Shutterstock®

Ametyst – kameň duchovna, čestnosti a pokory

Názov je odvodený z gréckeho amethystos. Od nepamäti je považovaný za cenný drahý kameň, ktorému sa pripisovali magické vlastnosti. Vyskytuje sa v rôznych odtieňoch, napr. v tmavofialovej, orgovánovo fialovej, alebo v svetlofialovej farbe. Najviac cenená je tmavofialová farba.

Najväčším producentom ametystu je Brazília, Uruguaj a Zambia. Pozornosť si však zasluhujú tiež naše slávne štiavnické ametysty. Hodruša – Hámre a Banská Štiavnica sú odvekými zdrojmi dodnes veľmi cenených ametystových drúz, ktoré sú aj v súčasnosti ozdobou a pýchou nejednej zbierky minerálov u nás aj v zahraničí.

Citrín

Priťahuje bohatstvo, úspech a hojnosť, pomáha nám posilniť sebavedomie a sebaúctu. Podporuje kreativitu a logické myslenie, je symbolom pohody a dôvery a uvoľňuje pocit spokojnosti.

tigrie oko

Zdroj: Shutterstock®

Tigrie oko

Je veľmi silný ochranný kameň. Určite existuje dôvod, prečo sa tomuto kameňu hovorí tigrie oko. Jeho špecifické farby, od zlatožltej po tmavočervenú – vyjadrujú posilňujúcu a uzemňujúcu energiu. Kombinácia čiernych farebných pruhov s trblietavými zlatými, hnedými a červenými vytvára skutočne veľmi zvláštny kameň.

Krištáľ

Vnáša do duše jasno a čistotu. Vyrovnáva, čistí a chráni našu auru, čím nás nabíja novou vitalitou a silou. Krištáľom je možné čistiť aj pitnú vodu a energeticky ju tak nabíjať (jeden stredne veľký krištáľ vložíme na noc do jeden a pol litra vody). Je vhodný napríklad do kúpeľne. Ak ho umiestnime na nočný stolík, postará sa nám o príjemné sny.

pyrit

Zdroj: Shutterstock®

Pyrit

Lesklý, vysoko energetický pyrit prebudí akýkoľvek priestor v priebehu niekoľkých sekúnd. Je to kameň vitality, vôle a odhodlania. Považoval sa pôvodne za zlato. Vyžaruje svoju optimistickú energiu do okolia prinášajúcu úspech, nadšenie, šťastie a silu. Jeho svetlé zlaté kryštály nám prinášajú radosť života, veselosť a spokojnosť. Kúsok pyritu umiestneného doma nebo na pracovisku zvyšuje energiu okolo seba a tým vitalitu.

Ruženín (Ružový kremeň)

Je to kameň lásky a vzťahov, jedným z najobľúbenejších kryštálov vo Feng Šuej. Jemná ukludňujúca ružová farba tíši a lieči všetky rany, ktoré srdce nazhromaždilo, vyvoláva miernosť, nežnosť a lásku. Naše srdce sa vďaka nemu uvoľní, získa dôveru a otvorí sa. Učí nás odpúšťať sebe aj druhým a robí nás trpezlivejšími a múdrejšími.

Jadeit

Je symbolom čistoty a vyrovnanosti. Má ukľudňujúci vplyv na celý organizmus, upokojuje nervový systém. Hovorí sa, že je kameňom šťastia, lebo plní želania a túžby. Zosobňuje múdrosť získanú počas meditácie.

Zaujme ťa: Ako zariadiť vchod a predsieň? Najlepšie nápady podľa Feng Šuej


  • Zdieľaj:
 • 48
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Jana Komadová 31.10.20 21:42

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 01.11.20 07:01

ĽŠ
karma
100.00

Zopár z nich mám i vo svojej zbierke.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 01.11.20 16:17

MM
karma
105.00

"kamienky" teraz fičia

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

5x recept na domácu zubnú pastu s jednoduchým zložením
Vyrob si sama

5x recept na domácu zubnú pastu s jednoduchým zložením

 • 108
 • 4
 • 27.01.2021
Naj Oleari Wonder Look Eyeshadow Palette: Dokonalý priestor pre tvorivosť
Novinky

Naj Oleari Wonder Look Eyeshadow Palette: Dokonalý priestor pre tvorivosť

 • 9
 • 0
 • 30.01.2021
Ako si vybrať správny hrebeň? Tvoj typ vlasov ti napovie veľa
Vlasy

Ako si vybrať správny hrebeň? Tvoj typ vlasov ti napovie veľa

 • 120
 • 4
 • 18.01.2021
TOPlist