Ako zariadiť vchod a predsieň? Najlepšie nápady podľa Feng Šuej

Ako zariadiť vchod a predsieň? Najlepšie nápady podľa Feng Šuej
  • 04.06.2019
  • Darina Veen-Kaššová

Keď vstúpime do bytu alebo domu, je vždy dôležitý prvý dojem. Vchod je bránou domova – miesto, ktoré predstavuje vstup pre energiu Čchi. Pocit pri vstupe rozhoduje o tom, aký druh energie „ovanie“ vás alebo vašich hostí. Ak je predsieň svetlá, priestranná, čistá a uprataná, so sviežou vôňou, tak sa nám hneď zlepší nálada.

Čchi je životná sila všetkých živých vecí, vlastnosť životného prostredia, sila slnka, mesiaca a klimatických systémov a riadiaca sila v ľudských bytostiach. Účelom Feng Šuej je vytvoriť prostredie, v ktorom Čchi prúdi pokojne a tak dosiahnuť telesné a duševné zdravie.

Vchodové dvere by mali byť jasne rozoznateľné, dobre osvetlené, veľkosť aj tvar by mali byť primerané domu. Ideálne je, keď sa dvere otvárajú dovnútra, čo pôsobí ústretovejšie, ako keď človek musí ustúpiť o krok dozadu.

Zaujme ťa: Očista bytu od negatívnej energie podľa Feng Šuej: Ako na to?

predsieň podľa Feng Šuej

Zdroj: Shutterstock®

Predsieň

Predsieň má vo Feng Šuej dôležitú funkciu: je miestom, ktoré prijíma vstupujúcu energiu Čchi z vchodových dverí a rozdeľuje ju ďalej po vašom byte.

Predsiene sú v každom dome a byte iné – úzke, studené, takmer nezariadené a bez kúzla. A niekedy ide o miesta, po ktorých sa ženie energia Čchi príliš rýchlo. Ak je predsieň zaplnená veľkým množstvom vecí, tok energie musí čeliť rôznym prekážkam. Mala by tu byť rovnováha, ktorá podporuje rovnomerný tok energie.   

To, ako máme zariadenú predsieň, ovplyvňuje kvalitu energie v celom byte. Miestnosť by mala byť jasná, povznášajúca, prívetivá, vyžarovať teplo a príjemnú atmosféru. Keďže sa tu rozptyľuje energia ďalej do domu, je nanajvýš dôležité, aby sa jej do cesty nestavali prekážky v podobe odložených vecí. Neporiadok a zbytočnosti v predsieni spôsobia stagnáciu a upchatie.

Hromada oblečenia, škatule, noviny, športové potreby, dáždniky alebo preskakovanie topánok a tašiek nás otravuje a rozčuľuje. Topánky a šatstvo patria do skrine.

Odporúčame: Ako zariadiť spálňu a čo nám radí Feng Šuej? Vyspi sa do ružova!

ako zariadiť chodbu

Zdroj: Shutterstock®

Farby

Vymaľujte predsieň svetlou, sviežou a jasnou farbou, na podlahu položte farebné koberce. Koberčeky ponúkajú najľahšiu cestu na premenu predsiene. Využitím farieb alebo vzorov na drevenej či vydláždenej podlahe rozjasníme určitú oblasť predsiene. Vyberajte koberčeky rôznych druhov, ale dávajte pozor na vzor a odtiene. Veľký vzor a tmavé odtiene predsieň zmenšia, svetlé farby a hladký povrch vylepšia dojem priestoru.

V úzkej dlhej chodbe behúň s dlhými prúžkami zrýchli tok energie, odporúča sa vzor uložený priečne.

Osvetlenie

Úloha osvetlenia je ukázať cestu a pomáhať pri orientácii. Zvláštny význam má osvetlenie pri vchode do domu – je účinné, ak viete prečítať menovku, ak vidíte kľúčovú dierku a taktiež, keď zvnútra vidíte, kto k vám prichádza.

kam umiestniť zrkadlo v predsieni

Zdroj: Shutterstock®

Zrkadlá

Ak máte malú predsieň, použite zrkadlá, ich účinkom môže vyzerať dvojnásobne veľká. Ideálne miesto pre zrkadlá je napravo alebo naľavo, keď vojdete do predsiene. Zrkadlo by malo byť čo najväčšie, aby odrážalo celú osobu, i toho najvyššieho návštevníka.   

Nestavajte zrkadlo tak, aby bolo otočené ku vchodovým dverám, pretože bude odrážať späť energiu, ktorá vám vchádza do príbytku. Často pomáha zavesiť zrkadlo na stenu, ktorú, keď otvoríte dvere, vidíte ako prvú.    

Neprehliadni: Dodaj energiu svojmu životu pomocou feng šuej!

kvety v predsieni

Zdroj: Shutterstock®

Fotografie a rastliny

Nevýraznú predsieň oživte starostlivo usporiadanými fotografiami na stenách. Môžete experimentovať s rôzne veľkými rámčekmi a obrázky urovnať podľa svojho úsudku.

Naplánujte si, kde a ako rozmiestnite dekoratívne predmety v predsieni a nezabudnite na kvety vo váze. Kytica čerstvých kvetov vždy oživí energiu priestoru.

Aj rastliny v kvetináči môžu oživiť priestor a spomaliť tok energie. Používajte kvetináče z prírodných materiálov, ako je napríklad pálená hlina – obohacujú vo vašom domove harmonickú atmosféru.

chodba podľa Feng Šuej

Zdroj: Shutterstock®

Prvá miestnosť

Miestnosť, ktorá prichádza po predsieni ako prvá, mimoriadne ovplyvňuje priebeh vášho života. Prvý pohlaď by nemal padať na kúpeľňu alebo WC, môže to zapríčiňovať zdravotné alebo finančné problémy. Ak je touto miestnosťou kuchyňa alebo jedáleň, zrejme bude vo vašom živote dôležitou témou výživa – napríklad racionálna strava alebo nákladné varenie. Keď je prvou izbou spálňa, časom to môže viesť k únave a potrebe odpočívať. Pracovňa pri vchode by sa mala zatvárať, inak sa môže stať, že budete tráviť nadmerné množstvo času prácou.

Ideálne je, keď je prvou miestnosťou obývačka, reprezentuje útulnosť a otvorenosť a nabáda k uvoľneniu.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 04.06.19 06:52

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobré rady podľa Feng Šuej!

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 14.07.19 22:07

karma
100.00

Rada som si prečítala

  • 0
Odpovedať

Martina Kovačičová 09.08.21 08:19

MK
karma
-1.00

Vdaka za rada,držím sa ich

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní